وزارت بهداشت:

واكسن آنفلوآنزا تاثیری در مهار كرونا ندارد

واكسن آنفلوآنزا تاثیری در مهار كرونا ندارد

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واكسن وزارت بهداشت ضمن تاكید بر اینكه واكسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در مهار كرونا ندارد، در عین حال اظهار داشت: سال جاری زنان آبستن واكسن آنفلوآنزا دریافت می كنند.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، دکتر محسن زهرایی اظهار داشت: وزارت بهداشت برای نخستین بار برنامه ریزی نموده است که واکسیناسیون خانم های آبستن برای آنفلوآنزا را سال جاری انجام دهد.
وی ادامه داد: واکسن از مداخلات بهداشتی بسیار موفق و از بهترین و موثرترین مداخلات بهداشتی در حفظ سلامت جان انسان ها در جهان است.
وی افزود: واکسنِ بیماری ها با هم تفاوت می کند. هر واکسن برای یک بیماری خاص است و اثربخشی اش هم بر روی همان بیماری است. یعنی واکسن ها به صورت کاملا اختصاصی سیستم ایمنی بدن انسان ها را تحریک می کنند که بتوانند ضد همان بیماری در بدن آمادگی لازم را برای محافظت ایجاد کند.
درصد تأثیر واکسن بیماری های مختلف
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، اظهار داشت: واکسن بیماری های فلج اطفال، دیفتری، کزاز، سرخک برای بالا بردن سیستم دفاعی بدن اثربخشی 95 درصدی دارند. ولی واکسن آنفلوآنزا اثربخشی حدود 40 تا 60 درصدی در جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری دارد. در گروه های سالمند و در افراد دارای ضعف سیستم ایمنی امکان دارد این اثربخشی به کمتر از 50 درصد هم برسد.
زهرایی خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوآنزا بعنوان یک سپر دفاعی قطعی محسوب نمی گردد و اینکه فکر نماییم پس از زدن واکسن فرد مبتلا به آنفلوآنزا در پاییز و زمستان نمی گردد، غلط است.
وی بیان نمود: اگر واکسن هم زده شود همچنان فرد باید اقدامات پیشگیرانه مثل شستن دست ها، پرهیز از تماس با افراد مبتلا به بیماری آنفلوآنزا و ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی را انجام دهد.
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اظهار داشت: ولی واکسن می تواند در گروه های پرخطر موثر باشد. به همین خاطر به این افراد سفارش می نماییم واکسن بزنند.
زهرایی اضافه کرد: این افراد پرخطر دو دسته اند؛ یک عده به علت شغل شان پرخطر محسوب می شوند. مثل کارکنان حرفه های مختلف پزشکی که با بیماران سر و کار دارند. این عده اگر آنفلوآنزا بگیرند هم به کادر درمانی دیگر منتقل می کنند هم چند روز از عرضه خدمت به سایر بیماران عقب می افتند بنابراین در همه کشورها این کادر جزو اولویت اول دریافت واکسن هستند.
وی افزود: بعضی گروه های دیگر هم هستند که اگر آنفلوآنزا بگیرند چون ریسک عوارض در آنها به علت بیماری های زمینه ای بالا می رود، سفارش می شود واکسن دریافت نمایند. مثل زنان آبستن که سازمان جهانی بهداشت آنها را در اولویت قرار داده است.
وی افزود: بعضی گروه ها هم بیماری زمینه ای دارند. مثل افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند یا شیمی درمانی می شوند یا ایدز دارند یا بیماران قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی مزمن دارند و امکان دارد فرم شدیدتری از آنفلوآنزا را بگیرند. در مجموع افرادی از گروه های خاص هستند که باید واکسن بزنند.
واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در مهار کرونا ندارد
وی خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوآنزا اختصاصی عمل می کند و از کرونا که حالا تبدیل به پاندمی جهانی شده است، جلوگیری نمی نماید. این واکسن می تواند نهایتا حدود 40 تا 60 درصد روی بیماری آنفلوآنزا موثر باشد. ولی در مهار کرونا به هیچ وجه نقشی ندارد. ازاین رو این گمان که با دریافت واکسن آنفلوآنزا فرد در مقابل کرونا بیمه می شود حرف کاملا اشتباه و غیرعلمی است.
وی ادامه داد: امکان دارد این نگرانی در جامعه باشد که به علت وجود کرونا و همزمانی آن با آنفلوآنزا در فصول سرد سال بسیاری از افراد که در گروه های پرخطر هم نیستند فکر کنند باید واکسن آنفلوآنزا بزنند. در حالیکه اینطور نیست و خیلی از صاحبنظران عقیده دارند همین اقدامات پیشگیرانه برای کرونا مثل ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و شستشوی مرتب دستها از مبتلا شدن به آنفلوآنزا هم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند.
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اظهار داشت: در نتیجه بسیاری از صاحبنظران علوم پزشکی معتقدند احیانا با رعایت این مسایل امکان شیوع آنفلوآنزا سال جاری نسبت به سال های پیش کاهش پیدا کند. اما گروه های پرخطر حتما باید واکسن آنفلوآنزا بزنند.
وی افزود: برای سال جاری تدارک حجم بالایی از واکسن دیده شده که در زمان مقرر گروه های پرخطر می توانند رجوع و دریافت نمایند. سایر افراد غیرپرخطر نیازی به دریافت واکسن ندارند.
بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی خاطرنشان کرد: البته این واکسن منع دریافت بسیار محدودی دارد. یعنی فردی که بیماری زمینه ای ندارد هم می تواند واکسن بزند اما اگر این کار را بخواهیم انجام دهیم آن گروه های پرخطر از دریافت واکسن محروم می مانند. چون ظرفیت تولید واکسن آنفلوآنزا در دنیا سالانه حدود 350 تا 500 میلیون دز است در صورتیکه جمعیت دنیا بیشتر از 7 میلیارد نفر است؛ بنابراین در تمام دنیا گروه های پرخطر برای دریافت واکسن اولویت دارند.
او در آخر تصریح کرد: برای همه افراد چه پرخطر چه کم خطر همچنان سفارش ما رعایت اصول بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است.1399/06/24
13:43:30
5.0 / 5
1434
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است