رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واكسن:

زنان حامله امسال واكسن آنفلوانزا دریافت می كنند

زنان حامله امسال واكسن آنفلوانزا دریافت می كنند

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واكسن وزارت بهداشت، اظهار داشت: زنان حامله امسال واكسن آنفلوانزا دریافت می كنند.به گزارش خبرگزاری مهر، محسن زهرایی، گفت: وزارت بهداشت برای نخستین بار برنامه ریزی نموده است که واکسیناسیون خانم های حامله برای آنفلوانزا را امسال انجام دهد.
وی اضافه کرد: واکسن از مداخلات بهداشتی بسیار موفق و از بهترین و موثرترین مداخلات بهداشتی در حفظ سلامت جان انسان ها در جهان است.
زهرایی افزود: واکسنِ بیماری ها با هم تفاوت می کند. هر واکسن برای یک بیماری خاص است و اثربخشی اش هم بر روی همان بیماری است. یعنی واکسن ها به صورت کاملا اختصاصی سیستم ایمنی بدن انسان ها را تحریک می کنند که بتوانند مقابل همان بیماری در بدن آمادگی لازم را برای محافظت ایجاد کند.
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن، اظهار داشت: واکسن بیماری های فلج اطفال، دیفتری، کزاز، سرخک برای بالا بردن سیستم دفاعی بدن اثربخشی ۹۵ درصدی دارند ولی واکسن آنفلوانزا اثربخشی حدود ۴۰ تا ۶۰ درصدی در پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری دارد. در گروه های سالمند و در افراد دارای ضعف سیستم ایمنی ممکنست این اثربخشی به کمتر از ۵۰ درصد هم برسد.
زهرایی اشاره کرد: واکسن آنفلوانزا بعنوان یک سپر دفاعی قطعی محسوب نمی گردد و اینکه فکر نماییم پس از زدن واکسن فرد مبتلا به آنفلوانزا در پاییز و زمستان نمی گردد، غلط است.
وی بیان کرد: اگر واکسن هم زده شود همچنان فرد باید اقدامات پیشگیرانه مثل شستن دست ها، پرهیز از تماس با افراد مبتلا به بیماری آنفلوانزا و ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی را انجام دهد.
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اظهار داشت: ولی واکسن می تواند در گروههای پرخطر موثر باشد. به همین خاطر به این افراد سفارش می نماییم واکسن بزنند.
زهرایی اضافه کرد: این افراد پرخطر دو دسته اند یک عده به سبب شغل شان پرخطر محسوب می شوند. مثل کارکنان حرفه های مختلف پزشکی که با بیماران سر و کار دارند. این عده اگر آنفلوآنزا بگیرند هم به کادر درمانی دیگر منتقل می کنند هم چند روز از ارائه خدمت به سایر بیماران عقب می افتند پس در همه کشورها این کادر جزو اولویت اول دریافت واکسن هستند.
وی افزود: بعضی گروه های دیگر نیز هستند که اگر آنفلوانزا بگیرند چون ریسک عوارض درآنها به سبب بیماری های زمینه ای بالا می رود، سفارش می شود واکسن دریافت نمایند. مثل زنان حامله که سازمان جهانی بهداشت آنها را در اولویت قرار داده است.
زهرایی افزود: بعضی گروه ها نیز بیماری زمینه ای دارند. مثل افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند یا شیمی درمانی می شوند یا ایدز دارند یا بیماران قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی مزمن دارند و ممکنست فرم شدید تری از آنفلوانزا را بگیرند. در مجموع افرادی از گروه های خاص هستند باید واکسن بزنند.
وی اشاره کرد: واکسن آنفلوانزا اختصاصی عمل می کند و از کرونا که حالا تبدیل به پاندمی جهانی شده است، جلوگیری نمی نماید. این واکسن می تواند نهایتا حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد روی بیماری آنفلوآنزا موثر باشد. ولی در مهار کرونا به هیچ وجه نقشی ندارد.
زهرایی اشاره کرد: بدین سبب این گمان که با دریافت واکسن آنفلوانزا فرد در مقابل کرونا بیمه می شود حرف کاملا اشتباه و غیر علمی است.
وی اضافه کرد: ممکنست این نگرانی در جامعه باشد که به سبب وجود کرونا و همزمانی آن با آنفلوانزا در فصول سرد سال بسیاری از افراد که در گروه های پرخطر هم نیستند فکر کنند باید واکسن آنفلوانزا بزنند. در صورتیکه اینطور نیست و خیلی از صاحبنظران عقیده دارند همین اقدامات پیشگیرانه برای کرونا مثل ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و شستشوی مرتب دست ها از مبتلاشدن به آنفلوانزا هم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند.
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن اظهار داشت: در نتیجه بسیاری از صاحبنظران علوم پزشکی معتقدند احیانا با رعایت این مسایل امکان شیوع آنفلوآنزا امسال نسبت به سال های پیش کاهش پیدا کند. اما گروه های پرخطر حتما باید واکسن آنفلوآنزا بزنند.
وی افزود: برای امسال تدارک حجم بالایی از واکسن دیده شده که در زمان مقرر گروه های پرخطر می توانند مراجعه و دریافت نمایند. سایر افراد غیرپرخطر نیازی به دریافت واکسن ندارند.
زهرایی اشاره کرد: البته این واکسن منع دریافت بسیار محدودی دارد. یعنی فردی که بیماری زمینه ای ندارد هم می تواند واکسن بزنند اما اگر این کار را بخواهیم انجام دهیم آن گروه های پرخطر از دریافت واکسن محروم می مانند. چون ظرفیت تولید واکسن آنفلوانزا در دنیا سالانه حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیون دوز است در صورتیکه جمعیت دنیا بیش از ۷ میلیارد نفر است پس در تمام دنیا گروه های پرخطر برای دریافت واکسن اولویت دارند.
وی در آخر اشاره کرد: برای همه افراد چه پرخطر چه کم خطر همچنان سفارش ما رعایت اصول بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است.

1399/06/24
23:03:47
5.0 / 5
1566
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است