یافته محققان كانادایی؛

ارتباط دیابت حاملگی و خطرات قلبی طولانی مدت برای كودك

ارتباط دیابت حاملگی و خطرات قلبی طولانی مدت برای كودك

به قول محققان، اساس بیماری قلبی زودهنگام از كودكی شروع نمی گردد بلكه از زمان جنینی و از درون رحم اغاز می شود.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، محققان با مطالعه داده های ۳۰ ساله خانواده های کانادایی دریافتند ارتباط قوی ای بین شاخص های پرخطر بیماری قلبی در نوجوانی و اوایل جوانی و دیابت حاملگی یا دیابت نوع۲ مادر آنها پیدا شد.
«لاتیتیا گولیمت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مانیتوبا کانادا، در اینباره می گوید: «نتایج این مطالعه بسیار جالب بود چونکه ما مشاهده کردیم ریسک بیماری قلبی در افرادی که در زمان جنینی مادرشان مبتلا به دیابت بود دو تا سه برابر بیشتر بود.»
برای این مطالعه، محققان از داده های تقریباً تمام کودکان متولد شده در مانیتوبا در طول سه دهه و در طول سنین ۱۰ تا ۳۵ سالگی استفاده کردند. در این مطالعه، سابقه سلامت بیشتر از ۲۹۰ هزار نفر بررسی گردید.
یافته ها نشان داد بیشتر از ۸۷۰۰ نوزاد مبتلا به فشارخون بالا، حدود ۳۶۰۰ مبتلا به دیابت نوع۲ و ۷۱۵ نفر مبتلا به بیماری قلبی ایسکمیک بودند.
نتایج نشان داد کودکان متولدشده از مادران مبتلا به دیابت، ۳۰ تا ۸۰ درصد بیشتر با مبتلا شدن به مشکلات قلبی و دو تا سه برابر بیشتر با مبتلا شدن به یکی از شاخص های پرخطر بیماری قلبی نظیر فشارخون بالا یا دیابت مواجه بودند.
محققان بر کنترل دیابت در طول حاملگی تاکید دارند و این امر از راه رژیم غذایی و مصرف دارو در صورت احتیاج به بهترین نحو قابل انجام است.


منبع:

1399/07/10
19:10:27
5.0 / 5
1804
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است