وزیر بهداشت اعلام كرد

افزایش سن امید به زندگی در ایرانی ها

افزایش سن امید به زندگی در ایرانی ها

دكتر میوه: وزیر بهداشت با اشاره به افزایش سن امید به زندگی در كشور به رقمی بیشتر از ۷۵ سال و با اشاره به اینكه این امر طبیعتا منجر به افزایش نسبت جمعیت سالخورده می شود، اظهار داشت: سالخوردگی جمعیت و سرعت زیاد رشد جمعیت سالمند در كشور، سبب نمود بیشتر نیازمندی های متفاوت اقتصادی، اجتماعی و سلامت خواهد شد كه ضرورت برنامه ریزی و سیاست گذاری را در مواجهه با این پدیده ناگزیر می سازد.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در پیامی به همایش مجازی روز جهانی و هفته گرامیداشت سالمند" با عنوان (نگاهی نو به مسئله سالمندی در ایران)، با اشاره به اینکه سالخوردگی جمعیت و سرعت زیاد رشد جمعیت سالمند در کشور، سبب نمود بیشتر نیازمندی های متفاوت اقتصادی، اجتماعی و سلامت خواهد شد، بر ضرورت برنامه ریزی و سیاست گذاری در مواجهه با این پدیده، تصریح کرد.
نمکی اظهار نمود: در قرن اخیر به یُمن پیشرفت وضعیت بهداشت و سلامت، شاخص امید زندگی در اغلب جوامع افزایش یافته و در کشور ما از رقمی کمتر از ۵۳ سال به رقمی بیشتر از ۷۵ سال افزایش یافته است؛ به نحوی که انتظار می رود در سال ۱۴۲۹، امید زندگی در ایران به ۷۸.۵ سال برسد. این امر منجر به افزایش نسبت جمعیت سالخورده می شود.

وی اظهار داشت: سالخوردگی جمعیت و سرعت زیاد رشد جمعیت سالمند در کشور، سبب نمود بیشتر نیازمندی های متفاوت اقتصادی، اجتماعی و سلامت خواهد شد که ضرورت برنامه ریزی و سیاست گذاری را در مواجهه با این پدیده ناگزیر می سازد. ایده آل آن است که جمعیت ما بتوانند سالمندی سالم، فعال و موفق توام با حفظ منزلت، کرامت و عزت را تجربه کند. در این دوره از عمر، سالمند باید این امکان را داشته باشد که با استفاده از پتانسیل های فیزیکی، اجتماعی و روانی خود در جامعه مشارکت فعال داشته باشد و جامعه بتواند از حضور فعال سالمندان و خرد و تجارب آنان بهره مند شود. لازمه این امر، دارا بودن سطح مطلوبی از سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است.

وزیر بهداشت در ادامه این پیام مجازی، بیان نمود: در حوزه سلامت جسمی و روانشناختی، سالمندی جمعیت، زمینه ساز افزایش بار بیماری های مزمن و هم ابتلایی بیماری های مختلف است و با توجه به این موضوع، اهمیت مراقبت های بهداشتی و درمانی در این گروه سنی و آموزش سبک زندگی سالم برای تجربه سالمندی سالم بیشتر از سایر گروه های سنی روشن می شود.

نمکی افزود: هدف از کلیه اقدامات وزارت بهداشت، تجربه یک سالمندی سالم در افراد جمعیت، حفظ سلامت، به تعویق انداختن وابستگی و ناتوانی، برخورداری از سلامت روان و حفظ نشاط و سرزندگی سالمندان و مشارکت آنان در جامعه است. البته بدیهی است که این مهم تنها زمانی تحقق می یابد که مراقبت های سلامتی مطلوب از زمان قبل از تولد آغاز و در کلیه مراحل بعدی زندگی استمرار و تداوم یابد.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: علاوه بر همه این موارد، در ماه های اخیر، جهان درگیر پاندمی کووید ۱۹ شد که کنترل بیماری و جلوگیری از آن، بخصوص در گروه سالمندان که در معرض خطر بالاتری در مقایسه با سایر گروه های سنی هستند، تبدیل به یکی از مهمترین اولویت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد و خدمات ارزشمند ای در حوزه های بهداشت، درمان و مراقبت از سالمندان، توسط همکاران اینجانب در سرتاسر کشور صورت گرفت که بدینوسیله از کلیه زحمات و فداکاری های این عزیزان قدر دانی می شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بعنوان متولی سلامت جامعه با درنظر گرفتن مشکلات اصلی سلامت سالمندان و نیازهای این حوزه برنامه هایی در دستور کار دارد، خاطرنشان کرد: ولیکن، حفظ و ارتقای سلامت جامعه تنها توسط یک دستگاه اتفاق نمی افتد و مستلزم همکاری و تعامل همه بخش های مختلف توسعه در کشور و هم راستایی و عملیاتی کردن همزمان برنامه ها توسط همه دستگاه ها است. ازاین رو، سند ملی سالمندان، با هدف ایجاد جامعه ای بدون تبعیض سنی و رسیدن به بهترین پیامد برای کلیه سنین و تدوین یک چهارچوب برای پاسخ مناسب به چالش ها و فرصت های «سالمندی جمعیت» با مشارکت تمامی دستگاه ها و سازمان های ذیربط و با محوریت سازمان برنامه و بودجه تدوین شد. بر اساس این سند دولت جمهوری اسلامی با فراهم کردن یک چهارچوب عملیاتی، هدایت و هماهنگی لازم را برای پرداختن به این مورد پیچیده و مهم به عهده خواهد داشت.

بنابراعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، نمکی بیان نمود: در سند مذکور، علاوه بر توجه به استراتژی های خاص سالمندان، به فرصت هایی برای مرتفع ساختن موانع مشارکت سالمندان در اجتماع و دسترسی آنان به همه خدمات در سرتاسر عمر، توجه شده است.

وزیر بهداشت در انتها این پیام، تصریح کرد: امید است با همراهی، همدلی و همکاری همه جانبه تمامی سازمان ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی و ترویج گفتمان علمی و عملی مشترک بین صاحبان اندیشه، سیاستگذاران و مجریان، شاهد عملیاتی شدن و اجرای سند ملی سالمندان و به دنبال آن تحقق جامعه ای سالم و پویا باشیم که در آن، تک تک افراد جامعه فرصت تجربه یک دوره سالمندی سالم، موفق و فعال را داشته باشند.
منبع:

1399/07/13
20:59:20
5.0 / 5
1330
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است