سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای:

شیردهی مادر هنگام تولد نوزاد باید ارزیابی شود

شیردهی مادر هنگام تولد نوزاد باید ارزیابی شود

به گزارش دكتر میوه سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور، اظهار داشت: پرستاران و ماماهای آموزش دیده باید شیردهی مادر و وضعیت نوزاد هنگام دریافت شیر را ارزیابی كنند.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، جلال الدین میرزای رزاز، با اعلان اینکه عوامل مختلفی بر موفقیت در شیردهی موثر هستند، اضافه کرد: مادران باید با آمادگی وارد دوره حاملگی و شیردهی شوند و تغذیه مناسب در دوران قبل حاملگی و دوران حاملگی را داشته باشند. با وزن گیری مناسب دوران حاملگی را به انتها برسانند.
وی افزود: بلافاصله بعد از زایمان تماس پوستی با نوزاد برقرار شود و شیردهی را طی ساعت اول تولد آغاز کنند. بمنظور حل مشکلاتی که در هنگام شیردهی ممکنست پیش بیاید از مشاوره های به هنگام و کارآمد برخوردار باشند. بارداریِ با برنامه و کاهش حاملگی های ناخواسته یکی از مهمترین پیش شرط های موفقیت در شیردهی است.
سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، درباره آموزش صحیح شیردهی، گفت: مادران باید دانش کافی درباره مزایای تغذیه با شیر مادر و نحوه شیردهی داشته باشند. آموزش شیردهی پس از زایمان و اختصاص وقت کافی برای مادر و آموزش جنبه های عملی تغذیه با شیر مادر توسط کارکنان بیمارستان نقش بسیار مهمی دارد. پرستاران و ماماهای آموزش دیده باید شیردهی مادر و وضعیت نوزاد هنگام دریافت شیر را ارزیابی کنند. همین طور باید مطمئن شوند که مادر در روش دوشیدن شیر با دست، مهارت کافی پیدا کرده است. اگر طی یکی دو هفته اول، نوزاد قادر به مکیدن سینه مادر نیست، شیر باید با رعایت بهداشت دوشیده شود و با قاشق به شیرخوار داده شود.
رزاز اظهار داشت: اگر شیرخوار به خوبی سینه مادر را نمی گیرد، مادر باید به او کمک نماید برای اینکه برخی اوقات شیرخوار در موقعیتی متفاوت، سینه مادر را بهتر می گیرد و برخی مواقع مادر با شکل دادن به سینه خود می تواند به شیرخوار کمک نماید.
وی با اشاره به اینکه مادران در دوران شیردهی باید به این نکته توجه نمایند که نیاز به دریافت انرژی در ۶ ماه اول شیردهی ۳۳۰ کیلوکالری و در شش ماه دوم ۴۰۰ کیلوکالری افزایش می یابد، گفت: مادران شیرده باید از همه گروه های غذایی به میزان نیاز مصرف کنند و به هیچ عنوان وعده های غذایی را حذف نکنند. همراه با وعده های غذایی از گروه لبنیات کم چرب (شیر، ماست و دوغ کم نمک) استفاده گردد و از گروه میوه ها و سبزی ها به مقدار کافی دریافت شود. سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشورافزود: در وعده های غذایی مادران شیرده از گروه گوشت ها در برنامه غذایی روزانه گنجانده و در صورت امکان در هفته یک یا دو بار ماهی مصرف شود. همین طور سفارش می شود از روغن های سرشار از اسیدهای چرب امگا –۳ مانند روغن کانولا و روغن زیتون مصرف کنند.
سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، مصرف مایعات در فواصل مختلف روز، پرهیز از مصرف سیگار و الکل در دوران شیردهی، عدم مصرف داروهای گیاهی بدون تجویز پزشک و پرهیز از مصرف مواغذایی حاوی کافئین مانند قهوه، نسکافه، نوشابه های سیاه و انرژی زا را از مواردی دانست که مادران شیرده نباید مصرف کنند.


منبع:

1399/07/15
11:39:20
5.0 / 5
1751
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است