در گزارش دكتر میوه مطرح شد؛

تصمیم گیری برای تعطیلی دو هفته ای تهران

تصمیم گیری برای تعطیلی دو هفته ای تهران

به گزارش دكتر میوه عضو كمیته علمی ستاد مقابله با كرونا با اشاره به اینكه امروز در مورد تعطیلی دو هفته ای تهران تصمیم گیری می شود، اظهار داشت: سرعت انتقال ویروس تا 9 برابر افزایش یافته است.مسعود مردانی، در گفتگو با خبرنگار مهر درباب تعطیلی دو هفته ای تهران، گفت: این مساله در حد پیشنهاد بوده و هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.
وی اضافه کرد: در جلسه امروز استانداری با معاونین دانشگاه های علوم پزشکی در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد چونکه این تعطیلی برای جلوگیری از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مفید خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه باید شرکت در مجامع و سفرهای ضروری و غیر ضروری را به حداقل برسانیم، گفت: مانند ماه های اسفند و فروردین باید با کاهش سفرها به کم شدن چرخه ابتلای کرونا کمک نماییم.
فوق تخصص بیماری های عفونی در پاسخ به این پرسش که آمارهایی که از طرف وزارت بهداشت اعلام می شود واقعی است یا خیر؟ اظهار داشت: این آمارها اشتباه نیست اما بر طبق سفارش سازمان بهداشت جهانی هر گونه آزمایش cpr مثبت ابتلاء به کرونا خواهد بود و این در حالیست که خود این تست ها ۵۰ تا ۶۰ درصد اطمینان خاطر ندارند. بنا بر این وقتی کسی تستش منفی است، احتمال ۵۰ درصدی ابتلاء به کرونا وجود دارد و عملاً مثل مواردی که کرونا گزارش نمی گردد ممکنست جزو مبتلایان باشند.
مردانی اشاره کرد: در فوتی ها هم همین طور است. تعداد زیادی هستند که اصلاً برای درمان به بیمارستان مراجعه نمی کنند و در نهایت در خانه می میرند و کسانی که علایم کرونا را دارند و آنها نیز در خانه خودرا مداوا می کنند و تستی نمی دهند. بنا بر این است که آمارها متفاوت هستند.
وی اضافه کرد: در نهایت مردم باید بدانند که موارد مرگ و میر خیلی بیشتر از آمار اعلامی از طرف وزارت بهداشت خواهد بود.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ویروس کرونا، جهش کروموزومی دارد و سرعت انتقالش ۳ تا ۹ برابر شده، بطوریکه اگر در اسفند و فروردین در خانواده یک نفر مبتلا می شد، یک تا دو ماه بعد، فرد دیگری از خانواده به این ویروس گرفتار می شد اما با افزایش سرعت سه تا ۹ برابری انتقال این ویروس، هم اکنون اگر هر فردی در خانه گرفت، همه اعضای خانواده مبتلا خواهند شد.
مردانی در پاسخ به این پرسش که آیا گرمای بالا موجب از بین رفتن ویروس می شود یا خیر؟ اظهار داشت: برخلاف آنفلوآنزا که بیماری فصلی است، بیماری کرونا اصلاً فصلی نیست و در ماه ها و فصل های مختلف سال و در اقشار ضعیف و پولدار دیده می شود.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اضافه کرد: هر کسی آنتی بادی محافظت کننده در بدن نداشته باشد به کرونا مبتلا می شود و معمولاً افرادی که این ویروس را می گیرند کمتر مبتلا می شوند چونکه همچنان این آنتی بادی در بدنشان وجود دارد.
مردانی اظهار داشت: ایمنی سلولی و ذاتی فرد نیز در ابتلاء به بیماری نقش مهمی دارد.
وی همین طور در پاسخ به این پرسش که آیا فقط تب می تواند عامل ابتلاء به کرونا باشد یا خیر؟ اشاره کرد: تا زمانی که علت تب مشخص نشود و همراه با گلو درد و گوش درد و غیره نباشد فرض را بر کرونا گرفته و تا زمانی که خلاف آن ثابت نشده عنوان می نماییم که همین تک علامت می تواند موجب بروز این بیماری باشد. عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به این پرسش که چند روز پس از ابتلای یک فرد در خانواده احتمال اینکه سایر اعضا نیز بگیرند وجود دارد؟ اشاره کرد: بطور متوسط ۴ تا ۷ روز پس از بروز علایم یک فرد در خانواده باید انتظار ابتلای دیگر اعضا را داشته باشیم و پس از گذشت یک هفته معمولاً خطر کمتر است.


منبع:

1399/08/12
19:30:18
5.0 / 5
1171
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است