مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت مطرح كرد

قرق شهرها و چالش دسترسی به خدمات مبتلایان ایدز در دوران كرونا

قرق شهرها و چالش دسترسی به خدمات مبتلایان ایدز در دوران كرونا

به گزارش دكتر میوه مدیرمنطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز، مبحث منطقه ای روز جهانی ایدز ۲۰۲۰ را ˮتاب آوری خدمات اچ آی ویˮ عنوان كرده و بر خدمات بهداشتی اچ آی وی به صورت قوی تر، شبكه ای تر و یكپارچه تر كه هنگام رویارویی با بحران ها، بازهم نیرومند بمانند، تاكید نمود.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، در متن پیام دکتر احمد المنظری، آمده است: «امروز روز جهانی ایدز سال ۲۰۲۰ است که قرار بود سال مهمی برای دستیابی به اهداف جهانی ۹۰-۹۰-۹۰ باشد. هدف این بود که اطمینان حاصل شود که تا سال ۲۰۲۰، از کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند، ۹۰ درصد وضعیت خویش را می دانند، از افرادی که ابتلایشان به اچ آی وی تشخیص داده شده ۹۰ درصد درمان بگیرند و از کسانی که تحت درمان بودند، ۹۰ درصد در بدنشان تکثیر ویروس سرکوب شود.
در حالیکه ما از این اهداف جهانی عقب بودیم، عالم گیری کووید-۱۹ آمد که سبب ایجاد اختلال گسترده در خدمات و تهدید به پسرفت خیلی از دستاوردهای بهداشتی و حوزه های دیگر توسعه شد.
در حالیکه کشورها برای پاسخ دادن به کووید-۱۹ با دشواری کار کرده اند، خدمات ضروری بهداشتی دیگر همچون پیشگیری، تشخیص و درمان اچ آی وی گزند دیده اند. یک گروه مدل سازی که سازمان جهانی بهداشت و یو-ان-ایدز تشکیل دادند، تخمین زده است که نابسامانی شش ماهه در درمان ضدویروسی می تواند منجر به بیشتر از ۵۰۰۰۰۰ مرگ و میر افزوده از ناخوشی های در رابطه با ایدز در جنوب صحرای آفریقا در سال های ۲۰۲۰-۲۰۲۱ شود.
در منطقه ما، کووید-۱۹ در یک زمان حساس برای همه گیری اچ آی وی آمد. تخمین زده می شود، ۴۲۰۰۰۰ نفر گرفتار اچ آی وی باشند و همه گیری در مقیاسی بی سابقه در حال دگرگونی است. ۴۴۰۰۰ ابتلای جدید به اچ آی وی فقط در سال ۲۰۱۹ در منطقه ما رخ داده است، یعنی ۴۷ درصد افزایش در مقایسه با سال پایه ۲۰۱۰. فقط یک سوم از کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند، در منطقه تشخیص داده شده است و تنها ۲۴درصد از آنها به درمان ضد ویروس دسترسی دارند.
این وضعیت دشوار با همه گیری کووید-۱۹ بیشتر شده است. خیلی از کشورها اختلال در خدمات را گزارش کرده اند. با قرق کردن شهرها، دسترسی افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند، به مراکز بهداشتی، دستیابی نیروهای سیار به جمعیت های کلیدی و خدمت رسانی مراکز هم به کووید-۱۹ و هم به مشکلات دیگر، دشوار شد. ذخایر داروهای ضد ویروسی در بعضی از کشورها به علت اختلال در حمل و نقل هوایی و کاهش جهانی در تولید داروها به پایان رسید؛ علاوه بر این، خدمات اچ آی وی، یا به علت سوق دادن نیروها به پاسخ به همه گیری کووید-۱۹ یا متأسفانه مبتلا شدن به آن، نیروی کار کم آوردند. این امر سبب شده است که خیلی از کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند، بیشتر از گذشته داروهای نجات دهنده زندگی خود و خدمات را به هنگام دریافت نکنند. اما عالم گیری کووید-۱۹همچنین فرصتی را برای معرفی نوآوری هایی مانند توزیع چند ماهه داروها، توزیع آنها با پیک، گروه های پشتیبانی مجازی و مشاوره با بیماران فراهم نموده است.
همکاری با جامعه مدنی در تضمین تداوم تعامل با مشتریان، عرضه خدمات و پشتیبانی از پایبندی آنها به درمان در این زمان دشوار مهم بوده است. به نمایندگی از سازمان جهانی بهداشت، اجازه دهید از این فرصت بهره برده و به سازمان های جامعه مدنی به خاطر نقش دیرینه آنها در توانمندسازی کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند و کار بنیادین آنها در این روزگار بی پیشینه درود فرستم.
با همه این کامیابی ها که گفته شد، چالش ها و نابسامانی ها، نبود تاب آوری را همچون در برنامه های اچ آی وی در نظام های سلامت ما نشان داده اند. کووید-۱۹ آخرین بیماری عالم گیر نخواهد بود و ما باید از آن درس بگیریم تا در آینده آمادگی بیشتری داشته باشیم.
به همین دلیل، مبحث منطقه ای ما برای روز جهانی ایدز ۲۰۲۰ «تاب آوری خدمات اچ آی وی» است. هدف ما این است که به کشورها کمک نماییم تا خدمات بهداشتی اچ آی وی قوی تر، شبکه ای تر و یکپارچه تری بسازند که هنگام رویارویی با بحران ها، نیرومند بمانند. سال جاری همه ما باید به صدای کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند و بازخورد ایشان درباره خدماتی که در این شرایط اضطراری دریافت کرده اند، گوش نماییم.
شنیدن ماجرا از زبان آنها مهم می باشد. با دانستن تجربیات آنها می توانیم یاد بگیریم که چگونه یک خدمت می تواند به خوبی با کاربرانش سازگار شود. هر کس حق دارد که از بالاترین استانداردهای بهداشتی بهره مند باشد و مشغله اضطرار نباید ما را از حفظ خدمات بهداشتی ضروری برای کسانی که به آنها نیاز دارند، بازدارند.
لازم است دست در دست هم کار نماییم تا خدمات ما حتی در زمان های بحران، استوار و بی وقفه باشد، تا بتوانیم به پوشش همگانی سلامت و آخر ایدز دست یابیم.
من از کشورهای عضو می خواهم که به کارهایی که تابحال موفق بوده، ادامه دهند، درس بیاموزند و نظام سلامت را تاب آورتر سازند. تعهد سازمان جهانی بهداشت را به پشتیبانی از تلاشهای کشورهای عضو، سازمان های جامعه مدنی و کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند، برای حفظ خدمات بهداشتی ضروری و تقویت نظام های سلامت در جهت افزایش تاب آوری اعلام می کنم.»1399/09/11
23:01:59
5.0 / 5
1140
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است