رییس كمیسیون بهداشت مجلس:

فعلا خبری از خرید واكسن كرونا نیست

فعلا خبری از خرید واكسن كرونا نیست

به گزارش دکتر میوه کرمان رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان کرد:  واکسن کرونای بنیاد برکت مجوز فاز اول آزمایش انسانی خودرا دریافت کرده است و اوایل دیماه نیز آزمایشات خودرا آغاز خواهدنمود همین طور واکسن های تولیدی انستیتو رازی نیز تا چند روز آینده مجوزهای فاز اول آزمایش انسانی خودرا دریافت خواهدنمود ولی خوشبینانه ترین کارشناسان معتقدند که زودتر از خرداد و تیرماه سال آینده به تولید انبوه واکسن کرونا دست پیدا نخواهیم کرد.


دکتر "حسینعلی شهریاری" درباره واردات واکسن کرونا اظهار داشت: تا این لحظه نتوانسته ایم منابع ارزی لازم برای خرید واکسن کرونا را تامین و این پول را به خارج از کشور منتقل نماییم و احتمال دارد که همانند مشکلی که در مورد واکسن آنفلوآنزا داشتیم بطوریکه پول تهیه این واکسن را تامین به و خارج از کشور منتقل نماییم اما نتوانستیم واکسن آنفلوآنزا را وارد کنیم؛ الان نیز احتمال می رود که برای تهیه واکسن کرونا نیز با این مشکل روبرو شویم بدین سبب تمام امید ما تولید واکسن کرونا در داخل کشور است.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای تهیه واکسن کرونا نیاز است که منابع مالی را به صورت فرانک تامین نماییم اظهار نمود: پول هایی که ما داریم تبدیل به فرانک نمی گردد و هنوز نتوانسته ایم این پول را تامین و به طرف خارجی منتقل نماییم.
وی با اشاره به اینکه الان چهار پلتفرم تولید واکسن کرونا در داخل کشور توسط ۷ شرکت دانش بنیان در دست اقدام است، اظهار نمود: از این شرکتها می توان به انستیتو رازی، انستیتو پاستور، بنیاد برکت و دو نمونه نیز توسط وزارت دفاع اشاره نمود که در مجموع ۷ نمونه در داخل کشور در حال کار کردن روی تولید واکسن کرونا هستند.
رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: واکسن کرونای بنیاد برکت مجوز فاز اول آزمایش انسانی خودرا دریافت کرده است و اوایل دیماه نیز آزمایشات خودرا آغاز خواهدنمود همین طور واکسن های تولیدی انستیتو رازی نیز تا چند روز آینده مجوزهای فاز اول آزمایش انسانی خودرا دریافت خواهدنمود ولی خوشبینانه ترین کارشناسان معتقدند که زودتر از خرداد و تیرماه سال آینده به تولید انبوه واکسن کرونا دست پیدا نخواهیم کرد هرچند که انستیتو رازی مدعی شده است که اگر منابع کافی در اختیار آن قرار داده شود شاید تا آخر سال بتوانند ۲ میلیون دوز واکسن کرونا را تولید کنند که امیدواریم با کمک به این شرکت های دانش بنیان بتوانیم سال آینده واکسن کرونا را حداقل برای گروه های لطمه پذیر و پرخطر به اندازه کافی تولید نماییم.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستور رئیس جمهور در خصوص خرید واکسن خارجی کرونا، اضافه کرد: باتوجه به تحریم ها، مشکل ما تامین ارز فرانک است که اگر این ارز را تامین نماییم، سپس باید بتوانیم آنرا به خارج کشور انتقال داده و پس از آن واکسن خریداری شود پس اینکه دستور رئیس جمهور چقدر می تواند در این شرایط و با این مشکلات اجرائی شود، جای سوال دارد.
شهریاری در پاسخ به این پرسش که آیا این دستور رئیس جمهور یک حرکت نمایشی بوده یا بستری برای خرید و وارد کردن واکسن وجود دارد؟ اظهار نمود: ایشان با نیت خیر این صحبت را کرده اند و باتوجه به واقعیت ها ما نمی توانیم در این رابطه قضاوت نماییم.
منبع:

1399/09/28
15:42:33
5.0 / 5
1214
تگهای خبر: آزمایش , بهداشت , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است