رئیسی عنوان كرد؛

واكسن كرونا برای ایران چند دلار تمام می شود

واكسن كرونا برای ایران چند دلار تمام می شود

دکتر میوه: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به تشریح وضعیت بیماری کرونا، زمان دسترسی به واکسن و...، پرداخت.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، علیرضا رئیسی، روز یکشنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، در واکنش به برخی ادعاها در خصوص اینکه گفته می شود در تست واکسن ایرانی از آب مقطر استفاده شده است، اظهار داشت: باید دید این حرف ها را چه کسانی مطرح می کنند. زیرا، ایران سابقه صد ساله در واکسن سازی دارد.
وی با اشاره به کشورهایی که ساخت واکسن کرونا را دنبال می کنند، اضافه کرد: جالب است که چرا از آنها اسمی برده نمی گردد.
رئیسی درباب زمان دسترسی به واکسن ایرانی، اظهار داشت: این واکسن هم مثل سایر جاهای دیگر باید فازهای بالینی را پشت سر بگذارد و بنظر می رسد در بهار ۱۴۰۰ بتوان واکسن را تولید کرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، در رابطه با عوارض آلودگی هوا در ایام کرونائی، اظهار داشت: آلودگی هوا در انتشار ویروس تاثیر ندارد، اما می تواند وضعیت بهبودی افراد مبتلا به کرونا را به تاخیر بیاندازد و حال بیماران را بدتر کند.
رئیسی اشاره کرد: میزان کشندگی کرونا در هوای آلوده حدود ۸ تا ۹ درصد بیشتر می شود.
وی با اشاره به وضعیت مطلوب کرونا در کشور، اظهار داشت: متاسفانه وقتی شرایط عادی می شود، نگرانی های ما بیشتر می شود.
رئیسی اضافه کرد: باتوجه به فصل سرما و بسته ماندن در و پنجره ها و نبود تهویه مناسب، از مردم درخواست می نماییم از دورهمی ها اجتناب کنند.
وی افزود: یکی دیگر از نگرانی های ما، آغاز سفرها در وضعیت عادی انگاری شرایط کرونائی است که می تواند باردیگر منجر به تشدید بیماری شود. لذا، از هموطنان درخواست می نماییم که فعلا از رفتن به سفر اجتناب کنند.
به گفته رئیسی، هم اکنون حدود ۴۰۰ شهر در وضعیت زرد و ۴۳ شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند.
رئیسی درباب زمان دسترسی به واکسن خارجی، اضافه کرد: برمبنای صندوق کواکس، کشورها برای دسترسی به واکسن طبقه بندی می شوند. آنچه مسلم است، امیدواریم تا پیش از اختتام امسال، بتوانیم تعدادی واکسن جهت استفاده گروه های در اولویت، دریافت نماییم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در رابطه با قیمت واکسن خارجی، اظهار داشت: قیمت واکسن های خارجی بین ۲.۱۹ تا ۴۴ دلار متغیر خواهد بود و این بسته به نوع کشور، فرق می کند.
وی افزود: واکسن خارجی برای ما کمتر از ۱۰ دلار خواهد بود.
رئیسی با اشاره به درخواست ۱۵.۸ میلیون دوز واکسن از طرف ایران، اظهار داشت: کارهای انتقال ۵۲ میلیون دلار پول خرید واکسن در حال نهایی شدن است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در پاسخ به این پرسش که چه مقدار واکسن با کدام اولویت ها نیاز داریم، اضافه کرد: اولویت ها و نیازهای اولیه به واکسن در قالب یک نرم افزار آماده شده و مشخص گردیده هر شهر کشور چند دوز واکسن باید دریافت کند.
وی با اشاره به نخستین گروه اولویت های دریافت واکسن، اظهار داشت: اگر افراد سالمند را بالای ۶۰ سال محاسبه نماییم، ۸ میلیون نفر سالمند خواهیم داشت. بقیه گروه های در اولویت به ترتیب شامل کادر بهداشت و درمان، بیماران سرطانی، جانبازان با درصد بالا، افرادی که کارهای پرریسک دارند و مشاغلی مثل معلمان، نیروهای انتظامی و...، در مجموع حداقل ۲۱ میلیون نفر باید واکسن را دریافت نمایند.
رئیسی اشاره کرد: با توجه به این که تزریق واکسن برای هر نفر دو دوز خواهد بود، بدین سبب به ۴۲ میلیون دوز واکسن نیاز داریم.
وی در رابطه با زمان لغو محدودیت های تردد، اظهار داشت: محدودیت ها تا زمانی ادامه دارد که موثر باشد. فصل زمستان خاصیت های خاصی دارد و باتوجه به سرد بودن هوا در و پنجره بسته است، تهویه مناسب وجود ندارد و اگر دورهمی اتفاق بیفتد، میزان انتشار بیماری بالا می رود. حال این محدودیت در این شرایط می تواند در کاهش دورهمی های خانوادگی موثر باشد و ادامه خواهد داشت. قبلا در شهرهای قرمز این محدودیت وجود داشت و پیشنهاد دادیم در شهرهای زرد هم صورت گیرد و به عبارتی در کل کشور محدودیت تردد شبانه از ساعت ۹ شب به بعد انجام می شود. بدین سبب فکر می کنم محدودیت های تردد شبانه تا اختتام امسال ادامه یابد.
رئیسی در پاسخ به سوالی درباره آزمون های مدارس به صورت حضوری، اضافه کرد: دراین زمینه چند پیشنهاد وجود داشت؛ یکی بحث بازگشایی برای پایه های اول و دوم بود که به صورت حضوری باشد که در کمیته تخصصی ستاد ملی رد شد. درباره آزمون ها دو اقدام انجام شده؛ یکی به ستاد استانی ستاد مقابله با کرونای استانها واگذار کردند تا آزمون هایی که جنبه امتحان نهایی دارد با اجرای شیوه نامه ها و رعایت پروتکل ها بتوانند برگزار کنند. البته تا جای ممکن آنلاین برگزار کنند. البته در دانشگاه ها اصلا اجازه برگزاری آزمون ها به صورت حضوری را نمی دهیم. برای اینکه بحث خوابگاه وجود دارد و ما از خوابگاه می ترسیم که منجر به انتشار بیماری می شود، اما دانش آموز بومی همان شهر است و یک کلاس ۲۰ نفره می تواند با رعایت کامل پروتکل ها و با تعداد محدود دانش آموزان در کلاس ها آزمون را انجام دهد. البته ستاد استانی باید دراین زمینه تصمیم بگیرد. بحث آزمون حضوری با رعایت شیوه نامه ها به شرط رعایت پروتکل ها در حوزه امتحانات نهایی مشکلی ندارد.


منبع:

1399/10/15
00:56:28
0.0 / 5
1055
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است