توسط محققین دانشگاه اراك انجام شد:

ارائه تركیب جدید دارویی برای درمان سرطان

ارائه تركیب جدید دارویی برای درمان سرطان

دکتر میوه: مرکزی محققین دانشگاه اراک، ترکیبی موثر جهت تخریب سلول های سرطانی ارائه کردند.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه اراک، تیم تحقیقاتی گروه شیمی این دانشگاه، موفق به طراحی و سنتز دارویی جدید با خواص ضد سرطانی شد. این تیم تحقیقاتی متشکل از دکتر محمد علی بداغی فرد عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر مهدیا حمیدی نسب محقق گروه شیمی و با مشاوره و راهنمایی دکتر اکبر مبینی خالدی عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر خوبی عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران است. این کار تحقیقاتی در قالب رساله دکتری خانم حمیدی نسب انجام شده است.
دکتر بداغی فرد محقق این طرح پژوهشی در این زمینه اظهار داشت: موضوع اصلی این طرح پژوهشی، دستیابی به ساختارهای فعال و موثر در درمان بیماریها بود که منجر به طراحی ترکیباتی شد که بتواند در بافت های زنده برهم کنش مناسبی جهت مهار عوامل بیماری زا بوجود آورد. یکی از داروهایی که الان در تخریب سلول های سرطانی به کار می رود داروی دوکسوروبیسین نام دارد.
وی ادامه داد: در این طرح پژوهشی ۲۰ ترکیب جدید از مشتقات مونو پیرازولوفتالازین و ترکیبات جدید بیس-پیرازولوفتالازین طراحی و سنتز شده اند. بررسی فارماکولوژیکی خواص این ترکیبات با همکاری دانشکده داروسازی دانشگاه تهران نشان داد که بعضی از ترکیبات تولید شده فعالیت بسیار مناسبی در مورد سلول های سرطانی انسانی از خود بروز دادند که در نهایت سه مشتق آن عملکردی بهتر از داروی دوکسوروبیسین داشته اند که میزان این بهبود دو تا چهار برابر داروی نام برده بوده است.
وی در تشریح مزایای این ترکیب نسبت به نمونه های مشابه قبل اظهار داشت: هنگام استفاده دارو جهت تخریب سلول های سرطانی، ممکنست سلول های سالم اطراف گرفتار لطمه شوند، بدین سبب اگر دارویی ساخته شود که میزان این لطمه را به حداقل برساند دارویی موثر تر است.
بگفته وی، ترکیب جدید ارائه شده نسبت به نمونه های مشابه قبل سمیت کمتری برای سلول های زنده دارند. این ترکیب همین طور نسبت به نمونه مرجع خود تخریب بهتر و فعالیت موثرتری نشان داده است.
بداغی فرد اظهار نمود: باتوجه به نتایج حاصله، این طرح پژوهشی می تواند کاندید مناسبی جهت پژوهش های گسترده تر بالینی و مطالعات پزشکی بوده و بعد از انجام روند های آزمایش به تولید انبوه برسد.
نتایج این تحقیق در مجله(Q1) Bioorganic & Medicinal Chemistry
از انتشارات الزویر در سال ۲۰۲۱ پذیرفته شده و به چاپ رسیده است.
منبع:

1399/10/16
11:41:07
0.0 / 5
958
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است