در گفت وگو با دكتر میوه مطرح شد

از رسوخ آلودگی هوا به داخل منازل تا درگیری تمام ارگان های بدن

از رسوخ آلودگی هوا به داخل منازل تا درگیری تمام ارگان های بدن

یک فوق تخصص ریه با بیان اینکه مضرات آلودگی هوا حدودا تمامی ارگان های بدن را درگیر می کند، اظهار داشت:  آلودگی هوا معضلی است که گره آن تنها از راه همکاری مشترک مردم و دولت باز می شود.


دکتر مجید مختاری - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آلودگی هوا بعنوان یکی از بزرگترین معضلات کلانشهرهایی همچون تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور، اظهار نمود: با اینکه بروز آلودگی هوا علل مختلفی دارد ولی به صورت کلی حدود ۸۰ درصد آلودگی ها به خودرو ها یعنی عدم رعایت استاندارد در طراحی و بکارگیری سوخت های مختلف و غیراستاندارد در آنها برمی گردد.
وی نحوه نادرست رانندگی و ایجاد ترافیک های شهری را مسئله مهم بعدی در بروز آلودگی دانست و افزود: رانندگی های نادرست و به دنبال آن بروز ترافیک منجر به توقف و طولانی شدن مدت زمان روشن بودن ماشین ها شده که همین مسئله عامل بسیار مهمی در افزایش آلودگی کلانشهرهاست.
به قول وی، آلودگی هوا همینطور به بروز مسائلی همچون عدم تمرکز، کاهش سطح اکسیژن، افزایش دی اکسید کربن، سولفورها و سایر سموم مهم در هوا منجر می شود، سمومی که در زمان افزایش آلودگی و پدیده وارونگی هوا به وضوح مشاهده شده و در زمان هایی که آلودگی ها قابل رویت نیستند هم همچنان در فضا وجود داشته و صدمات جبران ناپذیری بر سلامت افراد وارد می نماید.
مختاری با اشاره به اینکه آلودگی هوا و استرس های ناشی از آن وضعیت رانندگی افراد را مختل می کند، اظهار داشت: همین مسئله سبب تصادف، راه بندان و ترافیک شده و در نهایت جامعه را وارد سیکل معیوبی می کند که از یک طرف گرفتار آلودگی هوا هستیم از سوی دیگر خودمان آلودگی هوا را تشدید می نماییم.
حل معضل آلودگی هوا یک مسئله چند وجهی و نیازمند عزم مشترک دولت و ملت است
وی با اشاره به اینکه حل معضل آلودگی هوا یک مسئله چند وجهی و نیازمند عزم مشترک و همکاری دولت و ملت است، اظهار نمود: خیلی از کشورها همچون کره جنوبی و یا لندن که در چند سال قبل از آلوده ترین شهرها بودند، طی چند دهه و با بکارگیری راهبردهای اساسی توانستند به تمیزترین شهرهای دنیا تبدیل شوند ازاین رو می توان با الگوبرداری از کشورهای موفق، در جهت ریشه کن کردن آلودگی هوا گام برداشت.
وی طراحی خودرو های استاندارد و یا واردات خودرو های برقی و یا هیبریدی را راهبردی موثر خواند و اظهار داشت: تنها با کمک و عزم جدی دولت و مردم می توان این معضل وحشتناک که سالها گریبانگیر شهرهای ماست را برطرف کرد.
مضرات آلودگی هوا حدودا تمامی ارگان ها بدن را درگیر می کند
این فوق تخصص ریه ضمن اشاره به عوارض و تبعات جدی آلودگی هوا بر سلامت افراد جامعه، اظهار داشت: مضرات آلودگی هوا حدودا تمامی ارگان های بدن را درگیر می کند؛ عوارض مغزی، عدم تمرکز، سوزش چشم، سوزش مجاری تنفسی، تشدید بیماری های مزمن ریوی مانند آسم، انسداد ریه، سینوزیت، بیماری های عروق، تصلب شرایین، افزایش سکته های قلبی و مغزی و بروز لخته در خون، بعضی از مهم ترین تبعات و عوارض آلودگی هوا بر سلامت افراد است.
او همینطور مسایلی همچون پایین بودن وزن نوزادان را با آلودگی هوا مرتبط دانست و افزود: بروز سرطان های مختلف همچون مغز، پستان و ریه هم به دنبال آلودگی هوا افزایش می یابد، بگونه ای که مطالعات گسترده جهانی نشان داده که انتقال افراد از مکان های آلوده به نقاط پاک به کاهش نرخ بروز سرطان و قابل درمان شدن سرطان ها منجر گردیده است.
تشدید شیوع بیماری کووید و بروز انواع وخیم این بیماری در زمان آلودگی هوا
این عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا همینطور ضمن اشاره به تشدید شیوع بیماری کووید و بروز انواع وخیم این بیماری در زمان آلودگی هوا، اظهار داشت: همانگونه که ثابت شده سیگار چسبندگی ویروس کرونا به بافت ریه را بیشتر می کند، آلودگی هوا هم متاسفانه ویروس کرونا را وحشی تر و میزان انتقال و چسبندگی آن به بافت ریه را تشدید میکند که همین مسئله بر شدت بیماری می افزاید.
این فوق تخصص ریه در عین حال با تکیه بر رعایت اصول بهداشتی همچون پوشش ماسک، عدم ترددهای غیرضروری و رعایت فواصل اجتماعی در زمان شیوع ویروس کرونا، اظهار نمود: مشاهدات نشان داده که به دنبال افزایش میزان رعایت اصول بهداشتی، سال جاری موارد آنفولانزا و همینطور سینوزیت ها و حملات آسم، کمتر شده است.
پوشش ماسک تا حدودی می تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد
وی با اشاره به اینکه پوشش ماسک تا حدودی می تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کم کند، بیان نمود: چونکه پوشش ماسک می تواند از ورود ذرات ۱۰ و ۵ میکرون و یا ذرات کوچک تر به سیستم و مجاری تنفسی و بافت ریه پیشگیری کند. بنابراین رعایت پروتکل های بهداشتی همچون پوشش ماسک، پرهیز از دورهمی ها و ترددهای غیرضروری، علاوه بر جلوگیری از کرونا می تواند به کاهش تبعات و صدمات ناشی از آلودگی هوا کمک نماید.
مختاری همینطور پیشگیری از ترددهای غیرضروری خودرو ها را در کاهش آلودگی هوا موثر دانست و اظهار داشت: اغلب خودرو های ما از استانداردهای بالایی برخوردار نبوده و سوخت آنها هم نامناسب است، بنابراین مسئولان در وهله اول باید برای رفع این معضل چاره ای اساسی بیاندیشند.
وی ضمن سفارش در خصوص عدم حضور غیرضروری افراد در مکان های باز طی روزهای آلوده، بیان نمود: البته نمی توان از همه مردم خواست که این مسئله را رعایت نمایند، چونکه اغلب برای امرار معاش و انجام کارهای مربوطه مجبور به تردد هستند و بنابراین نمی توان همه مسئولیت را به گردن مردم انداخت.
۲۰ درصد آلودگی هوا از سوخت موتورسیکلت هاست
مختاری همینطور ضمن اشاره به آلودگی ناشی از سوخت موتورسیکلت ها هم بیان نمود: موتور هم بنزین و هم روغن را باهم سوزانده و آلودگی بسیار شدیدی تولید می کند، بگونه ای که نتایج مطالعات نشان داده که ۲۰ درصد آلودگی هوا از سوخت موتورسیکلت هاست با این وجود این وسایل نقلیه اغلب وسیله امرار معاش افراد بوده و نمی توان از آنها خواست که تردد نکنند، چاره این معضل فراتر از این ها و در دست مسئولان است.
آلودگی هوا به سادگی به داخل منازل رسوخ کرده
این فوق تخصص ریه در عین حال اظهار داشت: مطالعات دقیق همچنان نشان داده که آلودگی هوا به سادگی به داخل منازل رسوخ کرده و پارتیکل ها و ذرات مضر در خانه ها هم وجود دارند، ازاین رو باآنکه غلظت آلودگی هوا در خانه ها پایین تر است، اما افراد در منازل هم در معرض خطرات الودگی هوا قرار دارند، در نتیجه راهکارهای موقت همچون عدم تردد و غیره... تنها راهکارهای موقت بوده و رفع معضل بزرگ آلودگی هوا یک عزم ملی می طلبد.
این عضو هیات علمی دانشگاه در انتها با تکیه بر اینکه آلودگی هوا معضلی است که گره آن تنها از راه همکاری مشترک مردم و دولت باز می شود، اظهار داشت: امید که با عزم دولت و ملت هر چه زودتر از این معضل بزرگ و سرطانزا که سالانه جان چندین هزارنفر از هموطنان ما را می گیرد، رهایی یابیم.1399/10/23
12:48:39
0.0 / 5
1043
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است