مهم ترین عوامل خطر سلامت مردان ایرانی

مهم ترین عوامل خطر سلامت مردان ایرانی

به گقته رئیس پنجمین کنگره سلامت مردان، ۹۷ درصد مردان ایرانی در شیوه زندگی خود حداقل یک عامل خطر اصلی را دارند، ۵۰ درصد از مردان مبتلا به چاقی بوده، ۸۹ درصد تغذیه مناسبی ندارند، ۳۱ درصد فعالیت بدنی ناکافی، ۲۰ درصد مصرف روزانه سیگار و ۱۸ درصد مردان فشار خون بالا دارند.


دکتر جلیل حسینی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه کنگره سلامت مردان از ۲۹ بهمن تا ۲ اسفند ماه مقارن با هفته سلامت مردان برگزار می شود، اظهار داشت: کنگره سلامت مردان با همکاری مسؤلان معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، اساتید، صاحب نظران دانشگاهی و سخنرانان برجسته و با عنایت به انتشار کرونا برای نخستین بار به صورت مجازی برگزار می گردد.
رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه برگزاری کنگره به صورت مجازی فرصت حضور افراد بیشتری جهت استفاده از مطالب علمی و تخصصی جشنواره را فراهم می آورد، ضمن تاکید بر اهمیت توجه به مسئله سلامت مردان، اظهار نمود: در اغلب بیماری ها، مردان عوارض و گرفتاری بیشتری را تجربه می کنند، بعنوان نمونه سومین علت مرگ و میر سرطان ها در مردان سرطان پروستات است که تنها مختص به آقایان بوده و از ۳۷ سرطان شایع دنیا، ۳۲ مورد آن بیشتر در آقایان شایع است.
وی در ارتباط با آمار ابتلا، مرگ ومیر و عوامل خطر بیماری های مختلف در مردان ایرانی، اظهار داشت: میزان میرایی در پسران زیر پنج سال، کوتاه قدی و لاغری، میزان بروز عفونت HIV حتی در شاخصهای اهداف توسعه پایدار گزارش ۲۰۱۹، بالاتر عنوان شده است؛ همینطور سل در آقایان ۱.۷ برابر، مرگ ناشی از خودکشی ۱.۷۵ و مرگ ناشی از تصادفات جاده ای ۲ برابر خانم هاست.
این فوق تخصص اورولوژی ضمن اشاره به اهمیت سبک زندگی سالم در ارتقای سلامت افراد، اظهار داشت: ۹۷ درصد مردان ایرانی در شیوه زندگی خود حداقل یک عامل خطر اصلی را دارند، ۵۰ درصد از مردان مبتلا به چاقی بوده، ۸۹ درصد تغذیه مناسبی ندارند، ۳۱ درصد فعالیت بدنی ناکافی، ۲۰ درصد مصرف روزانه سیگارو ۱۸ درصد مردان فشار خون بالا دارند؛ همینطور مردان دو برابر بیشتر از زنان به دلیل حوادث فوت می کنند.
رئیس بخش اورولوژی ترمیمی بیمارستان شهدای تجریش در ادامه ضمن تشریح بخش های مختلف پنجمین کنگره سلامت مردان، اظهار داشت: کنگره سال جاری در محورهای سلامت مردان، سالمندی، حوادث و بلایا، تروما و تصادفات در فضای کووید ۱۹ طراحی شده و برگزاری آن از روز چهارشنبه ۲۹ بهمن با سخنرانی وزیر بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس کنگره شروع می شود.
وی با تاکید بر اینکه در کنگره سال جاری مبحث سلامت جنسی در دوران کرونا با عنایت به وضعیت جمعیت کشور مورد توجه قرار گرفته است، اظهار نمود: اساتید این حوزه به صورت مفصل سلامت جنسی در شرایط کرونا، کارکرد جنسی، روانشناختی سلامت جنسی، کیفیت روابط، مشکلات و عدم رضایت را مطرح می کنند. همینطور به کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پروستات، اپیدمیولوژی آن در ایران و جهان، تأثیرگذاری سرطان پروستات بر اقتصاد سلامت کشور و جلوگیری از بروز این بیماری می پردازند.
حسینی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت مدیریت چندتخصصی بیماران کرونایی، اظهار داشت: در یک پنل جداگانه به بررسی نقش تخصص های مختلف مانند عفونی، ریه و سایر تخصص های مرتبط بر مدیریت کووید ۱۹ پرداخته می شود. همینطور اساتید صاحب سبک طب فیزیکی به عوارض طولانی مدت کرونا، تأثیرگذاری آن بر قلب و عروق، ریه و بازتوانی آنها صحبت می کنند.
این پزشک متخصص با اشاره به اینکه روز پنج شنبه ۳۰ بهمن پنل ها با محور سلامت روان و نیازهای روانی سالمندان شروع می شود، اظهار داشت: در این پنل به اختلالات شناختی سالمندان در دوران کووید، افسردگی سالمندان، اختلال خواب، مشکلات جنسی و اضطراب پرداخته می شود؛ همینطور بیماری های شایع سالمندی شامل دمانس، پر فشاری فشار خون، یبوست و دیابت در یک پنل علمی مطرح می شود و در نهایت پنل وقوع حوادث برای سالمندان و جلوگیری از آن اجرا می شود.
وی، مرور حوادث و بلایای سال ۹۹، علل عدم مشارکت مردان در مدیریت خطر بلایا، نقش مردان در آمادگی و پاسخ به حوادث و صدمه پذیری مردان، نقش مردان در پیشگیری کاهش خطر و افق های پژوهش در حوادث را محور بعدی این همایش عنوان نمود.
حسینی در ارتباط با پنل ها و محور مباحث در روز سوم کنگره، خاطرنشان کرد: مبحث آندروپوز در آقایان که مشابه منوپوز در خانم هاست توسط همکاران ارولوژیست و آندرولوژیست بررسی می شود. همینطور سکته مغزی سالمندان در پاندمی کرونا، مدیریت چند تخصصی بیمار حادثه دیده تروما در هنگام رخداد حوادث ترافیکی، رفتارهای ضد اجتماعی و ایمنی راه، چشم انداز صفر و کاهش فوت به دلیل تصادفات در عابران پیاده و موتور سیکلت ها و نقش رسانه در فرهنگ سازی کاهش حوادث ترافیکی از دیگر پنل های تخصصی روز سوم کنگره سلامت مردان است.
مدیرمسئول و سردبیر مجله سلامت مردان با اشاره به اینکه در روز شنبه چندین سخنرانی در ارتباط با چالش ها و راهکارهای مدیریت پاندمی در دوران کرونا و اپیدمیولوژی سالمندی برگزار می شود، اظهار داشت: پنل بسیار خوبی با محور تعالی جمعیت و خانواده با عنایت به اهمیت نگاه به جمعیت کشور بعنوان مبحث طرح مجلس شورای اسلامی، برگزار می گردد. سپس چندین سخنرانی در ارتباط با سلامت مردان، جایگاه آن در ایران و دنیا و اقدامات وزارت بهداشت برای سلامت مردان عرضه می شود و نهایتا دکتر ملک افضلی از اساتید پیشکسوت اپیدمیولوژی کشور تحلیل طرح« جمعیت و تعالی خانواده » مجلس را مطرح می کنند.
رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان همینطور با انتقاد از عدم نهادینه سازی نقش مردان در ناباروری زوجین، اظهار نمود: متاسفانه این گونه جا افتاده که مقصر اصلی ناباروری زوجین خانم ها هستند، در صورتی که ۵۰ درصد این معضل به عهده آقایان است؛ در همین رابطه پانلی تخصصی در کنگره سلامت مردان جهت بررسی این مسئله پیشبینی شده و همینطور چندین پنل و کارگاه تخصصی در زمینه های پولیپ های روده و تومورهای کلیه برگزار می گردد.
حسینی در انتها با تاکید اینکه همواره تلاش شده کنگره با نظر خواهی از مسئولین کشور و متخصصان حوزه برگزار شود، اذعان داشت: کنگره سلامت مردان هر ساله با هدف ارائه آخرین یافته ها توسط محققان و اساتید دانشگاه و همینطور اطلاع از برنامه ریزی مسئولین در وزارت بهداشت برگزار می گردد. سال جاری هم مشابه کنگره سال قبل تلاش شده مردم در برگزاری و اطلاع از آخرین یافته های علمی سهیم شوند. بنابراین در پنجمین کنگره سلامت مردان در سال ۱۳۹۹ ورود عموم برای حضور در پانل های کنگره از راه لینک https: //vc۱.vums.ac.ir/salamat فراهم گشته است.
منبع:

1399/11/20
13:52:24
0.0 / 5
716
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است