توصیه های پزشكی روزهای خانه تكانی؛

انبار داروهای خانگی را به چه صورت پاكسازی و بی خطر نماییم

انبار داروهای خانگی را به چه صورت پاكسازی و بی خطر نماییم

دکتر میوه: وجود داروهای اضافی و مازاد مصرف در خانه ها، یکی از معضلات روزهای خانه تکانی ایرانیها است.


به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، ممکنست بعد از مراجعه به پزشک و دریافت دارو، داروهای تجویز شده تا اختتام مصرف نشوند. گرچه تصور اشتباه نگهداری این داروها در منزل برای روز مبادا بسیار خطرناک و نادرست است، ولی شاهد می باشیم که جمع آوری و انبار داروها در بسیاری از منازل در محلی به اسامی قفسه دارویی و یا جعبه های دارویی در آشپزخانه و یا یخچال صورت می گیرد. حال چگونه باید از شر داروهایی که نیازی به مصرف آنها نیست، خلاص شد. لیستی از داروهایی که مرتب مصرف می کنید و در منزل موجود دارید، هنگام مراجعه به پزشک همراه داشته باشید تا از تجویز مجدد آن خودداری شود. نحوه نگهداری صحیح داروها را بدانید و مطابق آن عمل کنید. تعداد داروهایی که باید در یخچال نگهداری شوند اندک است. هنگام دریافت دارو از داروساز نحوه نگهداری دارو را بپرسید. نگهداری داروها در یخچال فقط برای داروهایی که یخچالی هستند، ضروری و مناسب می باشد. یخچال مانند حمام دارای رطوبت است و موجب می شود دارو زودتر از رسیدن به تاریخ انقضای روی بسته بندی، خراب شود. اگر روی جعبه دارویی نوشته است در دمای اتاق نگهداری شود، باید دارو در دمای معمول و در حدود ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود. داروخانه ها به هیچ عنوان مجاز به تحویل گرفتن داروی مصرف نشده از بیماران نمی باشند، چونکه به محض خروج دارو از داروخانه، شرایط نگهداری دارو از کنترل خارج می شود و بنا بر این سلامت داروی مرجوعی به داروخانه زیر سوال است. پس با غیر قانونی اعلام نمودن بازگشت دارو به داروخانه، سلامت مصرف کنندگانی که داروهای خودرا تنها از داروخانه تهیه می نمایند، حفظ خواهد شد. نظافت کلی عید، زمان مناسبی است تا در هر منزلی، به قفسه یا جعبه دارویی سری بزنیم و به آن سر و سامان دهیم. داروهایی که تاریخ انقضایش فرا رسیده است را جدا و به شکل صحیح معدوم نمائیم. گرچه داروها نقش مؤثری در درمان خیلی از بیماریها دارند ولی زمانی که دیگر نیازی به آنها نباشد لازم است که برای جلوگیری از خطرات احتمالی، داروها را به شکل مناسبی دور بریزیم. برای نگهداری داروها در منزل حتما به شرایط نگهداری دارو مندرج در روی جعبه یا برچسب دارو و یا بروشور داخل جعبه دارویی دقت نمائید. نگهداری داروها در یخچال فقط برای داروهایی که یخچالی می باشند ضروری و مناسب می باشد. یخچال مانند حمام دارای رطوبت است و موجب می شود دارو زودتر از رسیدن به تاریخ انقضای روی بسته بندی، خراب شود. در منزل از نگهداری داروهایی که برچسب ندارند و مورد مصرف نمی باشند، خودداری نمائیدداروها را در داخل بسته بندی اصلی آنها، دور از نور، گرما، یخ زدگی و رطوبت نگهداری نمائید. سرنگ و دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند. سرنگ و یا دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته و یا کاغذ پوشش آنها پاره شده باشد غیر استریل و غیر قابل استفاده می باشد. از مصرف پمادها و کرم هایی که قوام خودرا از دست داده اند، سفت یا آبکی شده اند، از بسته بندی نشست کرده است، بپرهیزید و آنها را دور بریزید.
هرگز دارویی را در جعبه داروی دیگری نگهداری نکنید. چونکه این امر منجر به مسمومیت دارویی خود یا عزیزانتان خواهد شد. توجه داشته باشید داروها بایستی در بسته بندی و ظرف اصلی خود نگهداری شوند. خارج کردن آنها از ظروف و تقسیم در پاکت های کاغذی یا پلاستیکی فساد آنها را تسریع می کند.نحوه نگهداری قرص و کپسولالف) انواع خوراکی: به سبب پایین بودن دمای یخچال نسبت به محیط بیرون، رطوبت بالاتری دارد و در صورت گذاشتن در یخچال زود تر فاسد می شوند. ب) انواع واژینال: در صورت رعایت شرایط نگهداری و اپلیکاتور یکبار مصرف تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف هستند. نکته: در مورد قرص ها و کپسول هایی که بعد از شمارش، بسته بندی و تحویل می گردند، در صورت وجود رطوبت گیر و محکم بودن درب ظرف، ملاک نگهداری تا تاریخ انقضا دارو است.

نحوه نگهداری پماد و کرم و ژلالف) پماد و کرم و ژل موضعی: در صورت جمع کردن قسمت مصرف شده تیوپ و محکم بودن درب حداکثر تا زمان انقضا قابل نگهداری است. ب) پماد و کرم و ژل چشمی: تا یک ماه از زمان باز شدن قابل مصرف هستند. ج) پماد و کرم و ژل واژینال: پس از باز کردن تا یک ماه قابلیت مصرف دارند.

نحوه نگهداری قطرهالف) انواع قطره چشمی: چنانچه در موقع مصرف قطره به چشم تماس پیدا نکند، حداکثر تا یک ماه پس از باز کردن قطره قابل مصرف است. ب) انواع قطره گوشی و بینی: در صورت محکم بودن درب ظرف پس از مصرف در صورت عدم یخ زدگی و عدم تغییر رنگ، حداکثر تا اختتام تاریخ انقضا قابل استفاده بوده، هر چند باید در نظر داشت که با مصرف تدریجی احتمال تغلیظ دارو است. ج) انواع خوراکی: در صورت باز کردن قطره خوراکی، حداکثر تا یک ماه قابل نگهداری است. فقط در مورد قطره نیستاتین پس از شروع مصرف تا یک هفته در یخچال قابلیت نگهداری دارد.نحوه نگهداری شربت و سوسپانسیون

الف) نحوه نگهداری انواع سوسپانسیون: برخی سوسپانسیون ها آماده اند و برخی با افزودن آب جوشیده سرد، آماده مصرف می شوند. سوسپانسیون ها در دمای اتاق تا هفت روز و در یخچال تا چهارده روز قابل نگهداری می باشند. به غیر از سوسپانسیون کوآموکسی کلاو که به گرما شدیداً حساس است و پس از آماده سازی، باید سریع به یخچال منتقل شود که در این صورت تا هفت روز در یخچال قابل نگهداری است. توجه گردد که اگر سوسپانسیون کوآموکسی کلاو از رنگ کرم روشن تغییر رنگ داد و تیره تر شد، قابل مصرف نیست.
دقت شود سوسپانسیون ها دو فاز دارند که با تکان دادن شیشه دارویی، فاز جامد آن در فاز مایع پخش و یکنواخت می شود. اگر لایه زیرین سوسپانسیون، با تکان دادن معمولی یکنواخت نشد، اصطلاحاً کیک به وجود آمده و قابل مصرف نیست. ب) نحوه نگهداری انواع شربت مایع: ضمن باز کردن باند محکم درب بطری، در صورت محکم بودن درب آن و عدم تغییر خواصی مثل بو، مزه و رنگ، در مورد شربت تا یک ماه و در مورد الگزیر، تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف می باشند. هر چند به جهت تغلیظ دارو در اثر نگهداری طولانی آن، استفاده آن در کودکان و سالمندان سفارش نمی گردد.نحوه نگهداری اسپری تنفسی و اسپری بینیدر صورت شستشوی صحیح سیلندر، تا اختتام تاریخ انقضا قابل استفاده می باشند. به سبب قابل اشتعال بودن پوکه اسپری تنفسی، از نزدیک کردن اسپری تنفسی به آتش باید جلوگیری کرد.

نحوه نگهداری آمپولآمپول ها بعنوان داروی یکبار مصرف بوده و بلافاصله پس از باز شدن باید استفاده و باقیمانده آن دور ریخته شود.

نحوه نگهداری ویالاین شکل دارویی به صورت چند دوز و چند بار مصرف بوده و ویالهای مایع تا چهار هفته پس از شروع مصرف قابل نگهداری می باشند. (مانند ویالهای انسولین و لیدوکایین) و در انواع دیگر، مقدار باقیمانده پس از شروع مصرف دور انداخته می شوند. در مورد ویالهای پودری پس از انحلال با حلال طبق بروشور کارخانه سازنده قابلیت نگهداری دارند.نحوه نگهداری محلول های تزریقی حجیم

الف: انواع محلول های تزریقی حجیم تزریقی: پس از قرار دادن ست سرم بلافاصله باید تزریق شوند. ب: انواع محلول های تزریقی حجیم شست و شو: بلافاصله پس از باز کردن برای شستشوی زخم ها باید استفاده شوند، برای اینکه در غیر این صورت در زخم های باز می توانند سبب عفونت گردند. ج: از انجماد محلول های تزریقی حجیم باید جلوگیری کرد. نگهداری آنها در دمای اتاق بلامانع است.


منبع:

1399/12/22
20:42:28
0.0 / 5
886
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خوراكی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است