رییس مركز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تشریح كرد

جولان سویه های جدید كرونا در سایه مدیریت ضعیف كشورها

جولان سویه های جدید كرونا در سایه مدیریت ضعیف كشورها

دکتر میوه: رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به گسترش ویروس کرونای هندی در دنیا، اظهار داشت: به هرمیزان که عملکرد کشورها در مقابل کرونا، غیرعلمی تر، آزادانه تر و ضعیف تر باشد، به همان میزان هم خصوصیت های جدید ویروس بیشتر جولان خواهند داد.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا ناجی ضمن اشاره به این که ویروس جهش یافته هندی خطرناک تر و کشنده تر از سایر گونه های دیگر کروناست، اظهار نمود: همانطور که از نام این ویروس مشخص است خاستگاه اولیه آن هندوستان است.
وی با بیان اینکه در ویروس جهش یافته هندی برای نخستین بار، دو موتاسیون همزمان شناسایی شده اند اضافه کرد: پیش از این هم سابقه ترکیب موتاسیون ها وجود داشته، ولی هیچگاه به صورت همزمان یک ویروس در یک ویروس ادغام نشده بود.
هندوستان؛ کشوری مدفون زیر بار اپیدمی کرونا
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عضو هیئت علمی دانشگاه شرایط اپیدمی کووید ۱۹ در هندوستان را بحرانی و خطرناک توصیف کرد و اضافه کرد: این اصطلاح که هندوستان زیر بار اپیدمی کرونا مدفون شده توصیف بی راهی نیست.
وی از گسترش وسیع جغرافیای کرونای هندی در دنیا خبرداد و اضافه کرد: این گونه در بیشتر قاره های جهان به سادگی در حال تبدیل شدن به اکثریت جمعیت مبتلایان به کروناست.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افزود: بیشتر از ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا در هندوستان به گونه جهش یافته ویروس مبتلا شده اند.
ناجی ضمن اشاره به خصوصیت های نوع جهش یافته کرونای هندی تصریح کرد: این نوع جهش یافته که از نوامبر ۲۰۲۰ انتشار یافت، می تواند به سرعت به سویه غالب در کشورهای مختلف تبدیل گشته و مقاومت در مقابل آنتی بادی ها را ایجاد نماید.
رئیس مرکز ویروس شناسی دانشگاه تصریح کرد: بررسی ها بر نگرانی ها درباره کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس جهش یافته کرونا دامن می زند.
وی اظهار داشت: در ویروس جهش یافته هندی با نوعی از بیماری روبه رو هستیم که سرایت پذیری بسیار بالایی دارد و در عین حال امکان دارد روند واکسیناسیون و یا موارد ابتلای مجدد به بیماری در این نوع جدید را شاهد باشیم.
ناجی افزود: در اطلاعات اولیه ای که از ویروس جهش یافته هندی انتشار یافته مشخص شد، میزان سرایت پذیری و تلفات در ویروس جهش یافته هندی به مراتب بیشتر از سایر ویروس های جهش یافته کروناست.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه به نظر می آید سویه های جهش یافته هندی روند واکسیناسیون را هم تحت الشعاع قرار می دهد تصریح کرد: این گونه جدید امکان دارد مقاومت بدن در مقابل عفونت های طبیعی و یا ایمنی در مقابل واکسن ها را تحت تأثیر قرار دهد.
رئیس مرکز ویروس شناسی دانشگاه نحوه پیدایش ویروس های جهش یافته کرونا را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: کرونا از قانون ویروس ها تبعیت می کند، قانون مبارزه با کرونا قانونی می باشد که در کشورهای پیشرفته ای همانند کره جنوبی، چین، نیوزلند، تایوان و ویتنام اجرا می شود.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: گونه های جهش یافته کرونا معمولا در کشورهایی ایجاد می شود که ویروس کرونا به صورت لجام گسیخته در حال گردش است.
ناجی اظهار داشت: به صورت مثال کانون ایجاد واریانت برزیلی و یا آفریقایی در کشورهایی بوجود آمد که در خیلی از نقاط گردش ویروس کاملا از کنترل خارج شده بود.
وی در مورد جهش های ویروس در انگلستان هم توضیح داد: انتشار این گونه جهش یافته هم حاصل تفکر اشتباه انگلستان در خصوص ایجاد ایمنی گروهی بود که تلفات جبران ناپذیری به دنبال داشت.
رئیس مرکز ویروس شناسی دانشگاه افزود: به هرمیزان که عملکرد کشورها در مقابل مقابله با کرونا، غیرعلمی تر، آزادانه تر و ضعیف تر باشد به همان میزان هم سویه های جدید ویروس بیشتر جولان خواهند داد.
ناجی سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در مقابل کرونا را خواهان شد و افزود: باید واکسیناسیون بعنوان دستورالعملی درست و علمی در دستور کار باشد؛ چون که امکان دارد واکسن ها در مقابل سویه های جدید ویروس ها ضعیف تر عمل کنند ولی واکسن ها می توانند از بیماری زایی شدید و یا مرگ بر اثر کووید پیشگیری کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه اقدام قطعی برای کنترل کرونا از جانب دولت ها را واکسیناسیون عمومی دانست و اظهار داشت: رعایت بهداشت، شناسایی و درمان مناسب موارد مبتلا شدن به کرونا می تواند به این بحران جهانی آخر دهد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ناجی در انتها کنترل کرونا را موضوعی جهانی دانست و تصریح کرد: کرونا همانند کشتی بزرگی است که تمامی کشورها را تحت تأثیر قرار داده ازاین رو تمام کشورهای دنیا باید به این دیدگاه کلی برسند که در کنار یکدیگر میتوان به کرونا خاتمه داد.1400/02/05
21:14:49
5.0 / 5
278
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است