مهر بررسی می كند؛

ارزیابی جهش های ویروس هندی

ارزیابی جهش های ویروس هندی

انتشار ویروس هندی با سر و صدای زیادی که به دنبال داشته است، تمامی معادلات از پیش فرض شده در ارتباط با بیماری کرونا را به هم ریخت و حالا باید منتظر جهش های بعدی این ویروس بود.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، در ایام اخیر وزارت بهداشت هند بالاترین افزایش موارد ابتلای روزانه به کووید ۱۹ در جهان را گزارش می کند، پیش از این، ایالات متحده بالاترین افزایش روزانه را در ماه ژانویه ثبت کرده بود. چنین افزایش بی سابقه ای در هند، جایی که بسیاری تصور می کردند همه گیری در اوایل سال ۲۰۲۱ آخر یافته است، منجر به فروپاشی سیستم مراقبت های بهداشتی شده است. بیمارستان های بیشتر شهرهای بزرگ از کمبود تخت، کمبود اکسیژن رسانی و در دسترس نبودن داروها خبر می دهند. علاوه بر این، فقط موارد بیماری با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش نیستند بلکه مرگ و میرها هم در این موج دوم، به صورت وحشتناکی چند برابر شده اند.
کارشناسان می گویند یکی از عوامل بروز چنین افزایش بی سابقه ای در موارد بیماری و مرگ می تواند انواع ویروس کرونا باشد که در مناطق مختلف کشور در حال ظهور هستند. جهش سریع ویروس کرونا که می تواند در مدت زمان کوتاهی منجر به تشکیل انواع مختلف با جهش های دو گانه و سه گانه شود. دانشمندان جهش ها را از راه فرایند تعیین توالی ژنوم از نمونه های جمع آوری شده از افراد آلوده شناسایی می کنند.
دکتر «وینا منون» هیئت علمی مسئول، آزمایشگاه ویروس شناسی بالینی، مؤسسه علوم پزشکی آمریتا، کوچی می گوید: ویروس همزمان با گسترش یافتن، فرصت های بیشتری برای دستیابی به جهش ها و رشد با سرعت بیشتری پیدا می کند. این یک جنبه طبیعی از چرخه زندگی ویروس می باشد اما بسیار مهم می باشد که ما این تغییرات (نظارت بر ویروس) را ردیابی کرده و از خصوصیت های مهم ویروسی در رابطه با این جهش ها پیروی نماییم.
محمدرضا توکلی دکتری روانشناسی و عصمت حیدری دکتری آموزش سلامت، در متنی که ترجمه کرده اند، انواع جهش های اصلی موجود در سرتاسر هند را به اختصار معرفی کرده اند.
جهش مضاعف: نوع جهش یافته دوتایی، با نام علمی B.1.617، تلفیقی از جهش های E484Q و L452R SARS CoV 2 است که سبب بروز COVID 19 می شود.
طبق گزارش ها، این نوع در هند رو به گسترش است، اما گردش این ویروس در خیلی از ایالت ها هنوز روشن نیست. تابحال موارد مثبت از این نوع در دهلی و پنجاب شناسایی شده است. علاوه بر این، تقریباً در ۲۰ درصد نمونه های ایالت «ماهاراشترا» هم یافت شده است.
سویه فردی E484Q: مشابه جهش E484K در برزیل و آفریقای جنوبی است که توجه جهانی را در دسامبر ۲۰۲۰ به خود جلب کرد.
جهش L452R: در موارد زیادی در «ماهاراشترا» و در بین برخی مبتلایان، در کالیفرنیا در ایالات متحده شناسایی شده است.
تجزیه و تحلیل ژنومیک نشان داده است که هر دو جهش E484Q و L452R با افزایش عفونت ویروس در ارتباط هستند. جهش مضاعف، دو جایگزینی پروتئین اسپایک جداگانه را روی این سویه ویروس کرونا نشان داده است.
پروتئین اسپایک اساساً بخشی از لایه خارجی ویروس می باشد که از راه آن به سلول های انسانی متصل می شود و به بدن حمله می کند. با جهش مداوم، ساختار پروتئین های اسپایک تغییر می کند، که این خود تهدیدی برای اثر بخشی واکسن هایی است که چنین پروتئین هایی را هدف قرار می دهند.
جهش سه گانه (سویه بنگال): این آخرین تهدید برای جمعیت هند است چونکه کشف آن همزمان با افزایش وحشتناک موارد کووید ۱۹ در این ماه است. این جهش سوم از سویه B.1.617 به وجود آمده و B.1.618 یا سویه بنگال نامگذاری شده است. در میان نمونه های جمع آوری شده از ایالات ماهاراشترا، دهلی، بنگال غربی و چاتیسگارا یافت شده است.
طبق گزارش ها، این گزینه توانایی فرار از پاسخ ایمنی را دارد و می تواند آلودگی بیماریزایی بیشتری ایجاد نماید. کارشناسان اخطار داده اند که این امکان دارد وضعیت اضطراری COVID 19 را در سرتاسر کشور بحرانی تر کند.
به گفته دکتر «سریدهال» استادیار انستیتوی ژنتیک پزشکی بنگال غربی(NIBMG)، سویه بنگال (B.1.618) دارای چهار جهش است که متمایز از جهش مضاعفی است که در ماه های اخیر در بعضی از مناطق هند در گردش است. این شامل جهش ثابت شده D614G است که میتوان آنرا بعنوان نخستین نوع از ویروسی که ظاهراً از ووهان چین نشأت گرفته است، شناسایی کرد. همینطور جهش E484K را هم دارد.
جدا از هند، سویه بنگال در نمونه های خارج از هند، در کشورهایی مانند ایالات متحده، سنگاپور، سوئیس و فنلاند هم یافت شده است.
سویه های دیگری از ویروس کرونا که در هند گردش می کنند
پایگاه داده آنلاین GISAID نشان داده است که B.1.618 سومین نوع رایج است که در ۶۰ روز گذشته در هند شیوع پیدا کرده است و تقریباً ۱۲ درصد از موارد ابتلاء را شامل می شود. از سوی دیگر جهش مضاعف B.1.617 سبب ایجاد ۲۸٪ از موارد ابتلاء شده است. یکی دیگر از انواع معمول توالی، B.1.1.7 یا نوع انگلیسی در سرتاسر کشور است.
به غیر از این انواع، انواع دیگری از برزیل، آفریقای جنوبی و همینطور انواع N440K، E484Q و B.1.36 هم در سرتاسر هند شایع هستند.
آیا با این شرایط پیچیده کنترل و مدیریت بیماری ممکن است
با وجود تعداد روز افزون مبتلایان و جهش های مختلف ویروس، این احتمال تقویت می شود که یک پوشش نقره ای (ایمنی قابل قبول) در جامعه به وجود آید.
«امیولا پاندا» مدیر انستیتو ایمونولوژی (مؤسسه برتر هند برای تولید واکسن) معتقد است: باآنکه سویه های جدید ویروس با سرعت بیشتری در حال گسترش هستند و تعداد زیادی از افراد را درگیر کرده اند، اما میزان کشندگی آنها در مقایسه با نمونه های قبلی بیشتر نیست.
یافته های اولیه نشان داده است که انواع مختلف ویروس می توانند خطرناک باشند اما خطرناک تر از نمونه های قبلی نیستند. بنابراین، در حالیکه امکان دارد قدرت سرایت در رابطه با انواع جدید در کوتاه مدت افزایش یابد، میتوان با افزایش واکسیناسیون و رعایت تمامی اقدامات احتیاطی لازم، میزان مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان را کنترل کرد.


منبع:

1400/02/07
11:11:30
5.0 / 5
573
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است