یافته محققان برزیلی؛

باكتری ها و قارچ ها عامل افزایش ریسك مبتلا شدن به سرطان های سر و گردن

باكتری ها و قارچ ها عامل افزایش ریسك مبتلا شدن به سرطان های سر و گردن

به گزارش دکتر میوه نتایج یک مطالعه جدید، نقش احتمالی باکتری ها و قارچ ها را در سرطان های سر و گردن نشان داده است.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، محققان در این مطالعه بر عملکرد متابولیت های که این میکروارگانیزم ها تولید می کنند تمرکز کردند.
محققان دانشگاه سائوپائولو برزیل نشان دادند که بیوفیلم های تشکیل شده توسط قارچ ها و باکتری ها می توانند ژن های در رابطه با سرطان های سر و گردن را فعال کنند.
سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن (HNSCC) که در غشاهای مخاطی دهان، بینی و گلو ایجاد می شود، ششمین نوع شایع سرطان در سرتاسر جهان است.
در سطح جهان، تقریباً ۸۹۰ هزار مورد جدید HNSCC و ۴۵۰ هزار مرگ ناشی از آن در سال ۲۰۱۸ رخ داده است.
فاکتورهای پرخطر HNSCC عبارتند از استعمال تنباکو، مصرف مشروبات الکلی و عفونت HPV.
محققان با انجام یک مطالعه آزمایشگاهی نشان دادند که چگونه قارچ ها و باکتری ها می توانند ژن های در رابطه با تومورهای سر و گردن را فعال کنند.
محققان نشان دادند که متابولیسم بیوفیلم ها با اولویت قرار دادن مسیرهای سیگنال ده سلولی که برای رشد تومور لازم است، سلول های تومور را تحریک می کند. بیوفیلم ها وقتی ایجاد می شوند که باکتری ها جمع شده و جامعه ای را می سازند.
به طور خاص، این مطالعه توضیح می دهد که چگونه بیوفیلم ها متابولیت هایی را که محصول نهایی متابولیسم هستند ترشح می کنند. این متابولیت ها می توانند تجلی ژن هایی را که متخصصان با رشد سلول های تومور مرتبط می دانند اصلاح نمایند.
دکتر «پائولا آبود باربوگلی»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «برای ما بسیار هیجان انگیز بود که رابطه ای بین متابولیت های این میکروب ها و رفتار سلول ها پیدا کردیم.»
به گفته محققان، کنترل بیوفیلم ها، همچون حفظ بهداشت دندان مصنوعی و بهداشت دهان، برای به حداقل رساندن فرآیندهای التهابی بسیار مهم می باشد.

1400/03/15
12:51:34
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است