رئیس سازمان غذا و دارو عنوان كرد؛

واكسیناسیون 70 درصد جمعیت كشور تا آخر پاییز 1400

واكسیناسیون 70 درصد جمعیت كشور تا آخر پاییز 1400

به گزارش دکتر میوه رییس سازمان غذا و دارو در رابطه با برنامه واکسیناسیون جمعیت هدف کشور و تامین واکسن های مورد نیاز برای مقابله با کووید 19، اظهار داشت: برمبنای موجودی واکسن، طرح ملی واکسیناسیون را انجام می دهیم.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، محمدرضا شانه ساز، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اعلان اینکه تا آخر پاییز حدود ۷۰ درصد از جمعیت کشور را واکسینه خواهیم کرد، اظهار داشت: البته باتوجه به جهش های ویروس کرونا نمی توانیم به سادگی بگوییم ماسک ها را برداریم یا فاصله گذاری ها را کاهش دهیم.
وی با عنوان این مطلب که تامین واکسن برای همه کشورها چالش است، اضافه کرد: تلاش می نماییم با توجه به این که تولید واکسن های داخلی ما به مرحله نهایی رسیده است تعللی در واکسیناسیون مردم ایجاد نشود.
شانه ساز با تاکید بر این که تا اختتام خرداد واکسیناسیون با واکسن ایرانی را شروع خواهیم کرد، اشاره کرد: با زیرساخت هایی که در کشور به وجود آمده است ظرفیت تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن در سال را خواهیم داشت که نه فقط جمعیت کشور را واکسینه می نماییم، بلکه صادرات نیز خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار دوز واکسن وارد و حدود ۵ میلیون دوز تزریق کرده ایم.
شانه ساز اضافه کرد: برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا نیز واردات واکسن انجام می شود و تقریباً همه پلت فرم های دنیا را در کشور داریم. البته می توانیم به جز واکسن اسپوتنیک از واکسن های تولید داخل بعنوان دوز دوم واکسیناسیون دیگر واکسن ها استفاده نمائیم.
وی افزود: ممکنست فشارهای زیادی برای صدور مجوز تزریق عمومی واکسن های داخلی وجود داشته باشد، اما به هیچ عنوان این فشارها را نمی پذیریم و برمبنای روش های علمی کار را انجام می دهیم.
شانه ساز اظهار داشت: به نظر من دو واکسن داخلی رازی و برکت قابلیت تزریق عمومی دارند، اما وزارت بهداشت برمبنای تعهدی که به مردم دارد تا کارهای علمی این دو واکسن به نتیجه نرسد مجوز تزریق عمومی را نمی دهد.
وی اظهار داشت: برمبنای موجودی واکسن، طرح ملی واکسیناسیون را انجام می دهیم و امیدوارم با ورود واکسن های ایرانی این طرح را با سرعت بیشتری به نتیجه برسانیم.
شانه ساز اضافه کرد: بیشتر کشورها در فاز سوم آزمایش واکسن کرونا واکسیناسیون عمومی را شروع کردند مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس که مردم خودرا در اختیار دیگر کشورها برای آزمایش واکسن های آنها قرار دادند و حتی رژیم صهیونیستی نیز این کار را انجام داد، اما ما اجازه ندادیم دیگر کشورها روی سلامتی مردم کشور ما مرحله سوم واکسن خودرا آزمایش نمایند.
وی اظهار داشت: شرکت های تولیدکننده واکسن داخلی به سبب تحریم های ظالمانه با مشکلات بسیار زیادی برای وارد کردن محیط کشت و مواد اولیه روبرو هستند، اما حالا مواد اولیه ساخت ۳۰ میلیون دوز واکسن در کشور وجود دارد.
شانه ساز اضافه کرد: با ایجاد زیرساخت های تولید واکسن داخلی امیدواریم جمعیت دانشجویی کشور تا پاییز واکسینه شوند، اما به سبب تحریم های ظالمانه، در این زمینه با احتیاط صحبت می نماییم.
وی اظهار داشت: تا اختتام پاییز برآورد ما تهیه ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برای دستیابی به مرحله ایمنی است تا زمستان آرامی را داشته باشیم و اگر خوش بینانه صحبت نماییم تا اختتام پاییز حتی می توانیم کل جمعیت کشور را واکسینه نماییم.
شانه ساز اضافه کرد: از ابتدا امید ما به تولید واکسن داخلی بوده است، اما از واردات نیز غافل نشدیم و واردات ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن در قالب ساز و کار کوواکس ایجاد و ارز آنرا تامین و ارسال کردیم.
وی اظهار داشت: بواسطه کرونا زیرساخت های تولید واکسن در کشور به وجود آمده است که همچون آنها تولید واکسن آنفلوانزا برای اولین بار در کشور است و می توانیم قبل از پاییز حداقل ۳ تا ۴ میلیون دوز واکسن آنفلوانزای تولید داخل به بازار ارائه نماییم.
شانه ساز اضافه کرد: برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز شیوه نامه های بهداشتی تهیه و ابلاغ گردیده است و در همه مراحل برگزاری انتخابات، وزارت بهداشت حضور دارد و بر روند انتخابات تا آخرین ساعت نظارت می کند.


منبع:

1400/03/23
10:12:48
5.0 / 5
279
تگهای خبر: آزمایش , بهداشت , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است