زالی مطرح كرد؛

۵۰ درصد سالمندان ایرانی دندان ندارند

۵۰ درصد سالمندان ایرانی دندان ندارند

به گزارش دکتر میوه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بالا بودن شاخصهای پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانی ها را نگران کننده دانست و اظهار داشت: ۵۰ درصد سالمندان ایرانی بدون دندان هستند.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، علیرضا زالی در مراسم افتتاح مرکز تخصصی دندانپزشکی نیروی هوایی ارتش، ضمن اشاره به نگاه سلامت محور که درطی دوران انقلاب و دفاع مقدس در مجموعه نیروهای مسلح کشور همچون ارتش بخصوص نیروی هوایی شکل گرفته است، عنوان کرد: یکی از دلایلی که در کشورهای توسعه یافته نیروهای نظامی در رده های بالا و ترازهای نوین متعالی استاندارد در عرصه های بهداشتی و درمان حضور می یابند نشان دهنده سطح بالا و ارزشمند بخشی است که با وجاهت تمام در حوزه های ارتش و نیروهای مسلح هستند.
وی اضافه کرد: مایه افتخار است که امروز نیروهای مسلح ما در کنار همه برنامه های نظامی و رزمی و آماده سازی دفاعی در حوزه بهداشت و درمان هم خوش درخشیدند و تاریخ پر افتخار نیروهای مسلح ما بخصوص ارتش و نیروی هوایی مشحون از حضور شما در عرصه های بهداشتی و درمانی است.
به گفته زالی، این افتخارآفرینی در عرصه های دفاع مقدس به اوج خود رسید و تعالی آنرا در حضور ارزنده، همگامی و تعامل سازنده و پشتیبانی لجستیک، علمی و خدماتی نیروهای مسلح در عرصه کرونا شاهد بودیم.
وی تصریح کرد: مایه افتخار است که امروز مسؤلان ارشد نیروهای مسلح کشوراز یک نگاه عمیق سلامت محور برخوردار می باشند. سالیان متمادی در نظام سلامت در جستجوی این بودیم که این پارادایم نهادینه سازی شود و همه مسؤلان ارشد کشور به حوزه سلامت بعنوان مهم ترین و اهم فصول اجتماعی نگاهی عمیق و متفاوت داشته باشند.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: امروز من بعنوان یکی از کارشناسان حوزه سلامت به این حسن التفات مجموعه نیروهای مسلح به حوزه سلامت و باور عمیقی که در رفتار و سلوک اجتماعی شما تجلی کرده است می بالم.
زالی ضمن اشاره به هزینه های گزاف خدمات دندانپزشکی اظهار داشت: امروز در بحث توسعه خدمات دندانپزشکی در کشور یکی از راهبردی ترین و بحرانی ترین مصادیق حضور عزیزان است. خدمات دندانپزشکی در کشور نسبتاً بسیار گران است که بخشی از آن به علت گرانی تجهیزات و ملزومات این خدمات است.
به گفته وی، شاید در حوزه سلامت هیچ خدماتی به اندازه خدمات دندانپزشکی وابستگی به مواد و ملزومات و تجهیزات نداشته باشد و متاسفانه در انتهای سال ۹۹ قیمت کالاهای مصرفی مورد ضرورت در خدمات دندانپزشکی متعارف چندین برابر افزایش داشته است.
زالی تصریح کرد: با عنایت به این که در کشور ما معمولا از نظر آماری شاخص پرداخت از جیب مردم برای خدمات دندانپزشکی از رنک بالایی برخوردار می باشد و سهم مهمی را به خود اختصاص می دهد. ازاین رو توسعه هر گونه خدمات دندانپزشکی بخصوص در حد استاندارد مایه امتنان است.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر با عنایت به عدم پوشش کافی بیمه ای خدمات دندانپزشکی متاسفانه مردم برای دریافت این خدمات دیر و کم رجوع می کنند و سرانه رجوع مردم به دندانپزشکی بسیار پایین است و نسبت به استاندارد جهانی بسیار فاصله داریم.
وی تصریح کرد: امروز استراتژی حفظ دندان در دهان مهم ترین استراتژی دندانپزشکان در جهان است و همه دندانپزشکان متعهد هستند که این استراتژی را در تمامی جوامع انجام دهند اما در کشور ما به علت رجوع دیرهنگام و هزینه های گزاف این خدمات، متاسفانه آمار کشیدن دندان به جای خدمات ترمیمی بسیار بالاتر از استاندارد جهانی است.
وی ضمن اشاره به بالا بودن شاخصهای پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانی ها اظهار داشت: متاسفانه هر نوجوان ایرانی از سن ۱۲ سالگی به بعد دارای ۵-۲ دندان پوسیده است و در سن ۴۵-۳۵ سالگی این آمار به ۱۳-۱۲ دندان پوسیده می رسد و بیشتر از ۵۰ درصد سالمندان ایرانی بدون دندان هستند.
زالی اضافه کرد: شاخص پوسیدگی دندان در ایرانی ها فراتر رفته است و شاخصهای بیماری های در ارتباط با لثه که باکیفیت بهداشت دهان و دندان ارتباط دارد هم در ایران مطلوب نمی باشد و همه اینها نشان داده است که ما نیازمند توسعه و گسترش خدمات دندانپزشکی عمومی هستیم.
وی ضمن اشاره به هویت هر یک از مناطق شهرداری تهران اظهار داشت: منطقه ۱۳ تهران مزین به شعار پیشگامان انقلاب اسلامی است و بافت متفاوت و جمعیت قابل توجهی دارد. همینطور در تهران با حضور یک میلیون جمعیت شناور مواجه هستیم که به علت بافت صنعتی تجاری و نظامی منطقه ۱۳ شاهد حضور حدود ۲۰ هزار جمعیت شناور در این منطقه هستیم. ازاین رو استقرار این مرکز تخصصی در این منطقه کار بسیار خوبی است.
زالی در ادامه از تلاش ها و همکاریهای ارزشمند ارتش، نیروی هوایی و مجموعه نیروهای مسلح در دوران کرونا به صورت ویژه قدردانی کرد و اظهار داشت: به صورت متوسط در تهران حدود ۶۰ درصد از عرضه خدمات به بیماران کرونایی در بیمارستان های دانشگاهی و ۴۰ درصد مابقی توسط سایر سازمان ها و بخش های غیر وابسته به دانشگاه ها عرضه می شود که سهم به سزایی از آن برعهده نیروهای مسلح است.
وی اضافه کرد: شاید نگین عرضه خدمات به بیماران کرونایی در منطقه شرق تهران همین بیمارستان بعثت بود که از همان روزهای آغازین شجاعانه به صف مدافعان سلامت در نبرد با کرونا پیوستند و دستاوردهای غرورآفرینی را در این حوزه رقم زدند و کماکان هم استمرار خدمت رسانی دارند.
زالی خواهان تخصیص بخشی از این کلینیک تخصصی دندانپزشکی به حوزه آموزش همگانی مردم در حوزه بهداشت دهان و دندان شد که می تواند به یک الگوی ممتاز و نوآورانه در این حوزه باشد.
وی همینطور ضمن اشاره به اجرای کوهورت اجتماعی قند و لیپید که در منطقه ۱۳ بعنوان یک طرح کوهورت بزرگ کشوری انجام می شود اعلام نمود میتوان زمینه اتصال این طرح و مرکز دندانپزشکی را فراهم نمود تا خدمت رسانی بهتر و مطلوبتری در حوزه بهداشت دهان و دندان هم در چارچوب این طرح صورت گیرد.


منبع:

1400/03/25
22:51:30
5.0 / 5
254
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است