در گزارش دكتر میوه تشریح شد؛

۳۰۰ هزار میلیارد تومان پول سلامت كجا هزینه شد؟

۳۰۰ هزار میلیارد تومان پول سلامت كجا هزینه شد؟

به گزارش دکتر میوه عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران و معاون اسبق وزارت بهداشت، اعتقاد دارد که وزیر بهداشت نباید درگیر تضاد منافع باشد تا بتواند برنامه های نظام سلامت را پیش ببرد.گروه سلامت: یکی از چالش های حوزه سلامت کشور، مدیریت این حوزه توسط وزیر بهداشت است. بنابراین، وقتی نتوان یک وزیر توانمند برای این وزارت خانه پیدا کرد، نباید انتظار داشت که حوزه سلامت کشور از چالش هایی که درگیر آنها شده است، رهایی یابد.
سید موید علویان معاون سلامت وزارت بهداشت دولت نهم، عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران، فوق تخصص بیماری های کبد و استاد بازنشسته دانشگاه، در گفتگو با خبرنگار مهر، به مهم ترین خصوصیات وزیر بهداشت دولت سیزدهم و اولویت های این وزارت خانه اشاره نمود و اظهار داشت: وزیر بهداشت باید جرأت کافی برای جراحی نظام سلامت را داشته باشد.
پزشک نبودن وزیر یک بحث انحرافی است
پوشش همگانی بیمه، برنامه پزشکی خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت، شفافیت مالی در اقتصاد سلامت، آی تی و…، را میتوان از مهم ترین کارهای بر زمین مانده در حوزه سلامت کشور دانست وی با عنوان این مطلب که طرح موضوعی مثل پزشک بودن یا نبودن وزیر بهداشت فقط یک بحث انحرافی است، اضافه کرد: به نظر من این سوال که آیا وزیر بهداشت نباید حتما پزشک باشد، یک سوال انحرافی است. زیرا، وزیر غیر پزشک هم داشتیم که به نظر می آید موفق نبوده و در زمان های مختلف، وزیر بهداشت پزشک هم داشته ایم که بعضاً موفق نبوده اند.
معاون سلامت وزارت بهداشت دولت نهم، ضمن اشاره به اجرا نشدن اسناد بالادستی در حوزه سلامت، اظهار داشت: تکالیف زیادی در حوزه سلامت بر زمین مانده است که وزیر بهداشت باید جرأت اجرای آنها را داشته باشد.
علویان در پاسخ به این سؤال که این تکالیف و اسناد بالادستی چیست که در حوزه سلامت بر زمین مانده اند، اضافه کرد: پوشش همگانی بیمه، برنامه پزشکی خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت، شفافیت مالی در اقتصاد سلامت، آی تی و…، را میتوان از مهم ترین کارهای بر زمین مانده در حوزه سلامت کشور دانست.
نظام سلامت کشور در چه وضعیتی است
وی با طرح این سوال که هم اکنون کجا هستیم و نظام سلامت کشور در چه وضعیتی قرار دارد، اظهار داشت: آمارهای مالی و حساب های سلامت، شفاف نیستید و مشخص نیست که اعتبارات و بودجه هایی که تزریق می شود، چگونه و کجا هزینه می گردد.
۳۰۰ هزار میلیارد تومان پول سلامت
علویان افزود: متأسفانه به رغم حمایت های دولت از نظام سلامت و پول هایی که در این عرصه هزینه می شود، اما وضعیت سلامت مردم چندان خوب نیست. به صورتی که در سال ۹۲، رقمی بالغ بر ۵۸ هزار میلیارد تومان وارد حوزه سلامت شده که این رقم در آخر سال ۹۹ به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی حساب های سلامت در این سال ها ۵ برابر بزرگ تر شده و انتظار داشتیم اتفاقات خیلی بزرگی بیافتد که چنین نشده است.
۱۰ برابر شدن سهم پرداختی مردم
عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران به ۱۰ برابر شدن سهم مردم از پرداخت های سلامت اشاره نمود و اضافه کرد: آنچه مسلم است، مشکل اصلی نظام سلامت کشور کمبود منابع مالی نیست و ما هرچه پول تزریق نماییم، کارایی لازم را کسب نخواهیم کرد.
وی تصریح کرد: وزیر بهداشت باید جرأت کافی برای جراحی نظام سلامت را داشته باشد و با علل عدم اجرای برنامه ها و اسناد بالادستی در حوزه سلامت روبرو شود.
علویان اظهار داشت: درک و جرأت کافی لازم است که وزیر بهداشت بتواند اهداف نظام سلامت را پیش ببرد.
سلامت یک مبحث حاکمیتی است
این استاد بازنشسته دانشگاه با عنوان این مطلب که سلامت یک مبحث حاکمیتی است، اضافه کرد: نیاز است این اصلاحات در حوزه سلامت از دولت آغاز شود و جراحی در نظام سلامت با حمایت دولت صورت بگیرد. یعنی این که خواستن وزیر بهداشت به تنهایی کافی نیست و دولت باید حمایت کند.
عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران با تکیه بر این که تمامی فعالیتهای درمانی و مالی در حوزه سلامت باید در یک سامانه ثبت و رصد شود، خاطرنشان کرد: تمامی فعالیت ها در حوزه سلامت کشور قابل نظارت و کنترل است.
وی با طرح این مورد که وزارت بهداشت آمار دقیقی از میزان سزارین در یک ماه گذشته ندارد، اضافه کرد: ما نظام HIS در بیمارستان ها داریم، در حالیکه فرآیند پرداخت ها به پرسنل در سامانه دیگری ثبت می شود. در واقع، نظام مالی بیمارستان های کشور به سه شکل است و هیچکدام با همدیگر همخوانی ندارد.
ثبت حساب های مالی سلامت در یک سامانه
علویان افزود: در حالیکه ثبت تمامی فعالیتهای حوزه سلامت در یک سامانه امکان پذیر است. اما، به جهت اینکه از شفافیت مالی نگران هستیم، کارهای مالی در اشکال مختلف ثبت می شود و این دست ما را برای پنهان کاری باز نگه می دارد.
معاون سلامت وزارت بهداشت دولت نهم، تصریح کرد: اگر نظارت ها بر حوزه سلامت شفاف نباشد، مداخلات بعدی قابل انجام نخواهد بود. بنابراین، وزیر بهداشت باید به اطلاعات ریز در پرونده سلامت، پزشکی خانواده و…، دسترسی کامل و دقیق داشته باشد.
علویان با عنوان این مطلب که عدم شفافیت مالی در حوزه سلامت سبب افزایش هزینه های نظام سلامت و مردم خواهد شد، اظهار داشت: علاوه بر این که هزینه ها بالا می رود، اثربخشی اقدامات و فعالیت ها هم کم خواهد شد و این به ضرر مردم است.
وی با تکیه بر این که مخالف فعالیت بخش خصوصی نیستم، خاطرنشان کرد: متولی سلامت نباید درگیر تضاد منافع شود. زیرا، همین تضاد منافع است که سبب می شود حوزه سلامت روز به روز بیمارتر شود.
علویان افزود: وقتی متولی سلامت مسئولیت شرکت دارویی را عهده دار است، نمی تواند تصمیماتی بگیرد که منافع آن شرکت را به خطر بیاندازد.
وی اضافه کرد: لذا، نظارت ها باید بگونه ای باشد که مسئول مربوطه هیچ نگرانی از بابت آن نداشته باشد. ضمن این که نظارت ها و بازرسی ها علاوه بر داخل وزارت بهداشت، باید از مسیرها و نهادهای خارج از وزارت خانه هم صورت بگیرد.
اولویت های وزارت بهداشت در دولت سیزدهم
علویان در ادامه راجع به اولویت های وزارت بهداشت دولت سیزدهم با عنایت به بیماری کرونا، اظهار داشت: اساسا باید نخستین اولویت وزارت بهداشت دولت سیزدهم، واکسیناسیون مردم باشد. زیرا، در شرایط کنونی کمتر از ۲ درصد مردم واکسن گرفته اند. در حالیکه با مدیریت صحیح، می توانستیم برنامه واکسیناسیون را با سرعت بیشتری پیش ببریم.
باید مشخص شود که چه دست هایی وجود داشته تا مانع از واردات واکسن حداقل از چین و هند شوند. در واقع، شائبه تضاد منافع در حوزه سلامت اینجا خودنمایی می کند وی ضمن پشتیبانی از واکسن تولید داخل، تصریح کرد: باید مشخص شود که چه دست هایی وجود داشته تا مانع از واردات واکسن حداقل از چین و هند شوند. در واقع، شائبه تضاد منافع در حوزه سلامت اینجا خودنمایی می کند.
عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران با طرح این سوال که چرا سلامت مردم باید به خاطر تضاد منافع تهدید شود، اظهار داشت: مقابله با کرونا باید در اولویت برنامه های وزیر بهداشت دولت سیزدهم باشد.
وی اضافه کرد: وزیر بهداشت باید وزیر جمهوری اسلامی ایران باشد و وابسته به حزب و جناحی نباشد.
علویان افزود: وزیر بهداشت نباید دروغگو و خودشیفته باشد. سیاسی کاری نکند و تعهد بدهد صادقانه و شفاف، مسائل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان مردم را پیگیری و حل و فصل نماید.
این فوق تخصص بیماری های کبد ضمن اشاره به ناکارآمدی هایی که در حوزه سلامت کشور وجود دارد، اظهار داشت: این ناکارآمدی ها نتیجه حاکم شدن مدیرانی است که با مردم، شفاف و صادق نبوده اند.
علویان افزود: وزیر بهداشت باید تعهد بدهد در مدت ۳ تا ۹ ماه برنامه واکسیناسیون عمومی تمام می شود.
وی اضافه کرد: اجرای برنامه های بهداشتی باید مقدم بر امور درمانی باشد.
معاون سلامت وزارت بهداشت دولت نهم، ضمن اشاره به نامه هایی که برای افراد مدنظر وزارت بهداشت دولت سیزدهم نوشته و ارسال کرده است، اظهار داشت: انتظار داریم وزیر بهداشت دولت آینده فارغ از نگاه های سیاسی، در راه اجرای اسناد بالادستی و برنامه های بر زمین مانده حوزه سلامت، بیشتر از پیش تلاش نماید. ما نمی توانیم منکر زحمات مدیران و نیروهای نظام سلامت باشیم که در تمامی ساعات شبانه روز مشغول خدمت به مردم هستند.
علویان در پاسخ به این سؤال که آیا یکی از گزینه های وزارت بهداشت دولت سیزدهم هست یا خیر، اضافه کرد: بنده دو سال است که بازنشسته شده ام و فقط به عرضه برنامه و راهکارهایی برای بهبود سلامت مردم مشغول هستم.


منبع:

1400/04/05
23:07:20
5.0 / 5
227
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است