كدام سویه ویروس كرونا خطرناك تر است، لامبدا یا دلتا؟

كدام سویه ویروس كرونا خطرناك تر است، لامبدا یا دلتا؟

خراسان رضوی سویه لامبدا (Lambda) که از پرو شروع شده به 32 کشور جهان انتقال یافته است اما هم اکنون همچنان بعنوان یک سویه با خطر کمتر طبقه بندی می شود.


به نقل از گاورمنت، سازمان بهداشت جهانی (WHO) در ۱۴ ژوئن ۲۰۲۱ این نوع را به سبک جدید یونانی نامگذاری کرده است اما نخستین بار در اوایل اگوست سال ۲۰۲۰ در پرو ظاهر شده است.
زمانی که در مورد سویه های مختلف ویروس کرونا صحبت می شود، دلتا به موردی برای یک مقایسه آسان تبدیل گشته است. هم اکنون، سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که نوع دلتا در سطح جهانی مسلط شود (البته اگر قبل از این مسلط نبوده است). منشاء این سویه هند بوده و به سرعت به جهشی نگران کننده تبدیل گشته است.
سویه لامبدا چیست؟
سویه لامبدا که با نام علمی C.۳۷ شناخته می شود سبب ۲۱ درصد از موارد مبتلاشدن در شیلی و ۱۷درصد موارد پرو است. این نوع در ۴۲ ایالت آمریکا و ۳۲ کشور خصوصاً در آمریکای جنوبی مشاهده شده است.
سازمان بهداشت جهانی در آخرین بروزرسانی خود اعلام نمود: «لامبدا با نرخ قابل توجه انتقال در چندین کشور همزمان با افزایش شیوع کووید-۱۹ همراه شده است و برای تایید اثربخشی مداوم واکسن ها، به مطالعات بیشتر در این مورد نیز نیاز است.»
آیا سویه لامبدا از دلتا عفونی تر است؟
مشخص شده است که نوع دلتا دو برابر نوع آلفا که درانگلستان مشاهده شده، عفونی تر است. این مورد موجب کاهش قدرت واکسن ها می شود و اثربخشی دو دوز واکسن فایزر را به ۶۴درصد کاهش داده است.
داده های کافی برای مقایسه نوع لامبدا با آنچه در مورد دلتا می دانیم، وجود ندارد بدین سبب هم اکنون پاسخ کوتاه، خیر است اما برمبنای اظهارات سازمان بهداشت جهانی از نوع قابل توجه شمرده می شود به این معنا که سبب افزایش انتقال شده است.
در صورتیکه چندین کشور در غرب آغاز به کاهش محدودیت ها می کنند تا حالا فقط ۱۰.۴ درصد جمعیت پرو واکسینه شده اند.
سویه های جدید همچنان یک مورد نگران کننده برای متخصصان مراقبت های بهداشتی و سیاست گذاران هستند.


چه مدت تا ایمنی جمعی فاصله داریم؟
طبق برخی محاسبات احیانا سال ۲۰۲۷ به ایمنی جمعی خواهیم رسید چون تعدادی از کشورها نمی توانند تا سال ۲۰۲۳ واکسیناسیون را شروع کنند.
با وجود این که ۶۴ درصد جمعیت انگلیس واکسینه شدند و فقط ۶ درصد به مفهوم ایمنی جمعی معتقدند، نوع دلتا سبب افزایش قابل توجهی در مبتلاشدن شده است. هفته گذشته آزمایش کووید-۱۹حدود ۱۸۰ هزار نفر مثبت بوده که نسبت به هفته قبل ۶۱ هزار نفر بالا رفته است. گروه مشاوره SAGE پیش بینی می کند که موج چهارم بی رحمی فرا می رسد و این پیش بینی بدون در نظر گرفتن سویه لامبدا ارائه شده است.
حتی در صورتیکه واکسن ها اثر نسبی خودرا در مقابل دلتا اثبات می کنند، جهش های جدید بی سروصدای ویروس در سراسر کره زمین احساس می شود. تعدادی از کشورها میزان دریافت کنندگان دو دوز واکسن آنها مانند انگلیس بیش از ۶۰ درصد است اما برخی دیگر در تلاشند دوزهای اولیه آنان به میزان ۳ درصد برسد.
مسابقه کسب سود نه علم
رقابت برای قرار گرفتن در مرحله پساکرونا به یک مسابقه کسب سود تبدیل گشته است، کشورهای ثروتمندتر با تولیدکنندگان دارو مانند فایزر (Pfizer) و آسترازنکا (AstraZeneca) قرارداد منعقد کرده اند. در همین حال، کشورهای جنوب جهان منتظر برنامه کوواکس سازمان بهداشت جهانی هستند که برای تامین تقاضا تلاش می کند.
توافق نامه TRIPS، جنبه های تجاری حقوق مالکیت فکری، همچنان ساخت واکسن توسط تعدادی از کشورها را غیرقابل قبول می داند. بعنوان مثال، کارخانه های بنگلادش منتظر تایید قانونی حق ساخت واکسن هستند چون اگر بدون مجوز واکسن عمومی تولید کنند تحت پیگرد قانونی صنایع دارویی قرار می گیرند. سازمان تجارت جهانی در مورد لغو تمامیت این قانون در همه گیری مذاکره کرده است اما کشورهایی مانند استرالیا و انگلیس مخالف این مورد هستند.1400/04/16
13:29:35
5.0 / 5
161
تگهای خبر: آزمایش , بهداشت , تولید , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است