هفته ۷۵ كرونا در ایران؛

ایران در آستانه موج سهمگین تر کرونا

ایران در آستانه موج سهمگین تر کرونا

کرونای دلتا در ۲۹ استان کشور جولان می دهد، میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی به زیر ۴۰ درصد رسیده و شرایط گسترش بیماری و مبتلا شدن به آن بحرانی است؛ همه این موارد هشدارهایی جدی نسبت به پر شدن تخت های بیمارستانی و اشباع ظرفیت جسمی و روانی کادر بهداشت و درمان است؛ هشدارهایی که بی توجهی به آنها می تواند فاجعه آفرین باشد...به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، پنجمین پیک بیماری کووید-۱۹ با سردمداری واریانت دلتا یا همان ویروس هندی کرونا در کشور می تازد و همچنان نمودارهای بیماری در کشور رو به صعود است. تخت های آی سی یو در بعضی استان ها همچون تهران پر شده اند و تخت های بستری بیمارستانی در آستانه اشباع هستند، تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح هم به کمک آمده اند و حتی زمزمه هایی از احتمال برگزاری بیمارستان های صحرایی هم به گوش می رسد.

اوضاع تا حدی بحرانی است که روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور به رئیس جمهور نامه نوشتند و اخطار دادند که ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در تمام عرصه ها به حد اشباع نزدیک شده و در این شرایط خطرناک، بی توجهی آشکار نسبت به محدودیت ها و دستورالعمل های بهداشتی و فقدان عزم جدی برای توقف کارخانه تولید بیمار در صحنه عمومی باعث احساس تنهایی، بی پناهی و فرسودگی مضاعف در مدافعان سلامت خواهد شد. حالا فقط سنگر مراکز بهداشتی درمانی کماکان با ایثار بی بدیل مدافعان سلامت فعال باقی مانده است و اگر خدای ناکرده به هر علت این خط هم در هم شکسته شود، امیدی برای کاهش مخاطرات و نتایج ناگوار آن باقی نخواهد ماند.
ایران در آستانه موجی سهمگین تر
در عین حال دکتر علیرضا رییسی- سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم اعلام نموده است که هم اکنون ۲۹ استان درگیر کرونای دلتا شده و میزان بستری و ورود به بیمارستان ها دارد بالا می رود. خیلی از تخت های بیمارستان ها دارند پر می شوند و این اخطار جدی است که اگر پروتکل ها به همین شکل رعایت شوند تا یک هفته آینده امکان دارد درگیر موج بسیار سهمگین تری شویم.
سقوط میزان رعایت پروتکل ها به زیر ۴۰ درصد
این درحالیست که رییسی تاکید کرده که هنوز به قله این موج از کرونا در کشور هم نرسیده ایم، اما متاسفانه رعایت پروتکل ها در کشور به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است و ویروسی با این قدرت سرایت بالا می تواند همه را مبتلا کند.

در عین حال هرچند که واکسیناسیون در کشور سرعت گرفته است و تابحال ۹ میلیون و ۵۵۲ هزار و ۵۲۶ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۶۸۷ هزار و ۳۱۱ نفر هم دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲ میلیون و ۲۳۹ هزار و ۸۳۷ دُز رسید، اما با عنایت به مدت زمانی که برای ایمنی زایی واکسن ها نیاز است، تأثیر چندانی در کاهش مرگ و میرها و مبتلا شدن به نوع شدید بیماری نخواهد داشت. ازاین رو کماکان نسخه اصلی، رعایت پروتکلهای بهداشتی است.

باید توجه کرد که تابحال در جهان ۱۹۷ میلیون و ۹۶۴ هزار و ۶۶۱ نفر به کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد چهار میلیون و ۲۲۳ هزار و ۳۸۹ نفر از بین رفته اند. در ایران هم تابحال بر مبنای آخرین آمار اعلامی از جانب وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۸۷۱ هزار و ۸ نفر رسیده است که متاسفانه از این تعداد ۹۰ هزار و ۶۳۰ نفر جان باخته اند.
جدیدترین شهرهایی که قرمز شدند
در عین حال در شرایط فعلی کشور، ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، علاوه بر شهرهای قرمز قبلی، شهرستان های اهر، بناب، تبریز، جلفا، شبستر، هشترود در آذربایجان شرقی، تکاب، سردشت، شوط، مهاباد در آذربایجان غربی، پارس آباد در اردبیل، خوانسار، فریدون شهر، مبارکه، چادگان در اصفهان، اشتهارد در البرز، دهلران در ایلام، فردوس در خراسان جنوبی، تربت جام در خراسان رضوی، مانه و سملقان در خراسان شمالی، آبادان، اهواز، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان، شوش در خوزستان، مهدی شهر در سمنان، اوز، خرامه، زرقان، فیروزآباد، قیر و کارزین، ممسنی، نی ریز در فارس، ازنا، دورود، چگنی در لرستان، سوادکوه شمالی، عباس آباد، نکا، کلاردشت، گلوگاه در مازندران، آشتیان، تفرش، شازند در مرکزی، بهار، تویسرکان، رزن در همدان، اردل، کیاردر چهارمحال و بختیاری، مریوان در کردستان، کوهبنان در کرمان، هرسین، پاوه و کرمانشاه در کرمانشاه، دنا، لنده، گچساران در کهگیلویه و بویر احمد، گمیشان در گلستان، فومن، لنگرود، ماسال در گیلان و بهاباد در یزد هم قرمز هستند.


افزایش ۳۸.۲ درصدی فوتی های کرونا در کشور
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، هم اکنون در کشور در هفته هفتاد و پنجم اپیدمی در کشور قرار داریم. همینطور از یکم تا هفتم مرداد ماه، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده، ۱۸۰۲۵۷ مورد، تعداد موارد بستری جدید ۲۲۳۶۴ و تعداد موارد فوتی جدید ۲۰۲۱ مورد بوده است. بر این اساس افزایش ۲۶.۵ درصدی در تعداد مراجعات سرپایی مثبت، افزایش ۳۲ درصدی در تعداد بیماران مثبت بستری و افزایش ۳۸.۲ درصدی در تعداد بیماران فوت شده را در هفته اخیر شاهد بوده ایم.

تهران

در تهران هم از یکم تا هفتم مرداد ماه ۱۴۰۰، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده ۱۰۴۶۶، تعداد موارد بستری جدید ۳۴۶۴ و تعداد فوتی های جدید ۳۵۴ نفر بوده است. بر این اساس در تهارن هم افزایش ۶.۲ درصدی در تعداد مراجعات سرپایی مثبت، افزایش حدود ۲۲ درصدی در تعداد بیماران مثبت بستری و افزایش ۲۲.۵ درصدی در تعداد بیماران فوت شده را در هفته هفتاد و پنجم اپیدمی شاهد بوده ایم.

در هفته اخیر موارد بستری استان تهران باردیگر افزایش بارز داشته و موارد فوت هم افزایش داشته است. بروز موارد بستری اندکی زیر متوسط کشور ولی موارد مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

مازندران

در این استان در هفته اخیر افزایش بارز روند بستری و فوت مشاهده می شود. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان با صعود بیشتر، از متوسط کشور فاصله بیشتری گرفته است.

ایلام

تداوم روند افزایش بارز موارد بستری مشاهده می شود و موارد فوت استان هم افزایش پیدا کرده است. در این هفته فاصله میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر شده و میزان مرگ و میر استان، ضمن صعود به متوسط کشور نزدیک تر شده است.

گلستان

روند بستری افزایش بارز و فوت هم در این هفته در استان افزایش پیدا کرده است. فاصله میزان بروز بستری استان از متوسط کشور بیشتر شده و مورتالیتی هم از متوسط کشور بالاتر است.

سمنان

روند بستری در هفته اخیر باردیگر افزایش و فوت هم افزایش پیدا کرده است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشوری بیشتر و میزان فوت استان در حد متوسط کشور و به موازات آن افزایش پیدا کرده است.

کرمان

در هفته اخیر موارد بستری استان افزایش بارز داشته و موارد فوت هم افزایش پیدا کرده است. بروز موارد بستری و مرگ و میر همچنان بیشتر از متوسط کشوری است.

چهارمحال و بختیاری

روند بستری افزایش و موارد فوت هم افزایش پیدا کرده است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور فاصله بیشتری گرفته و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

قم

در هفته اخیر افزایش موارد بستری و فوت استان مشاهده می شود. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان از متوسط کشوری بیشتر است.

هرمزگان

موارد بستری استان افزایش داشته و موارد فوت افزایش بارز داشته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر همچنان از متوسط کشوری بیشتر است.

بوشهر

موارد بستری و موارد فوت در این استان افزایش پیدا کرده است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

یزد

در هفته اخیر روند موارد بستری افزایش بارز یافته است. میزان موارد بستری و مرگ و میر استان از حد متوسط کشور بیشتر شده است.

البرز

روند بستری و فوت استان در هفته اخیر افزایش پیدا کرده است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر شده است.

گیلان

روند بستری استان در هفته اخیر افزایش بارز داشته و فوت هم افزایش پیدا کرده است. بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر شده، اما میزان مرگ و میر هنوز از متوسط کشور کمتر است.

اردبیل

در هفته اخیر روند بستری افزایش بارز و فوت هم افزایش مختصر داشته است. میزان بروز استان از حد متوسط کشور پیشی گرفته، اما میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

خراسان رضوی

روند بستری و فوت در هفته اخیر افزایش بارز یافته است. بروز موارد بستری استان از متوسط کشور کمتر اما میزان مرگ و میر از متوسط کشور پیشی گرفته است.

خوزستان

موارد بستری در این هفته افزایش بارز یافته ولی موارد فوت استان اندکی کاهش یافته است. بروز موارد بستری و فوت استان از متوسط کشوری کمتر است.

سیستان و بلوچستان

در هفته اخیر روند کاهشی بستری و فوت مشاهده می شود. بروز موارد بستری از متوسط کشور پایین تر آمده است، اما مورتالیتی علیرغم کاهش این هفته، همچنان با فاصله زیاد از متوسط کشور بالاتر است.

منبع:

1400/05/10
13:08:35
5.0 / 5
206
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است