از سوی مركز پژوهش های مجلس انجام شد

بررسی نتایج مخالفت کشورهای اروپایی با تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا

بررسی نتایج مخالفت کشورهای اروپایی با تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا

دکتر میوه: مرکز پژوهش های مجلس طی گزارش به بررسی ابعاد و نتایج مخالفت کشورهای اروپایی با تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا پرداخت.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس، معاونت مطالعات سیاسی این مرکز در گزارش بررسی ابعاد و نتایج مخالفت کشورهای اروپایی با تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا، آورده است:
حق مالکیت معنوی بواسطه تعدادی از معاهدات بین المللی نظیر کنوانسیون برن، کنوانسیون پاریس و یکی از معاهدات سازمان تجارت جهانی موسوم به «توافقنامه جنبه های در رابطه با تجارتِ حقوق مالکیت معنوی (تریپس)» برقرار شده است. اما این حق هیچ گاه جهت استفاده در طول همه گیری ها طراحی نشده و در گذشته هم استثنائاتی بمنظور اطمینان از عدم ممانعت حق مالکیت در راه سلامت همگانی وجود داشته است.

در ادامه این گزارش تصریح شده: برخی از کشورهای در حال توسعه همچون هند و آفریقای جنوبی خواهان تعلیق حق مالکیت معنوی درمان و واکسن های در رابطه با کرونا شدند. این پیشنهاد با مخالفت ایالات متحده و اتحادیه اروپا در سازمان تجارت جهانی روبرو شد. بعد از مدتی، رییس جمهور آمریکا در ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری پیشنهاد مذکور را پذیرفت، اما اتحادیه اروپا و تعدادی از کشورهای اروپایی همچنان به مخالفت خود ادامه می دهند.

در این گزارش با بیان این نکته که واکنش کشورهای اروپایی به پیشنهاد تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا با نوعی از دودستگی و تردید نه فقط در بین کشورها، بلکه در درون سازوکار اتحادیه اروپا همراه بود، آمده: موافقان معتقدند لغو مالکیت معنوی واکسن به تنهایی کافی نیست و اتحادیه اروپا باید برای افزایش سطح تولید جهانی از روند انتقال فناوری به کشورهای ثالث حمایت تام کند. فرانسه، ایتالیا، هلند، لهستان، جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، حزب سبزها ـ اتحاد آزاد اروپا و حزب چپ در پارلمان اروپا و چند تن از رهبران سابق اروپایی حامیان پیشنهاد تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن هستند.

در بخش دیگری از این گزارش بیان شده: مخالفان بهانه های مختلفی را ازجمله: نگرانی درباره دسترسی رقبایی مانند چین به فرمول تولید نسل جدید واکسن ها، فقدان امکانات لازم در کشورهای در حال توسعه برای تولید واکسن های جدید، ممانعت از کسب سود شرکت های دارویی و از میان رفتن تمایل آنها به نواوری را مطرح می کنند. اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، سوئیس، نروژ و سه حزبِ پارلمان اروپا شامل حزب راست مرکز «مردم اروپا»، «سوسیالیست های اروپایی» و حزب لیبرال «تجدید اروپا» در رأس مخالفان هستند.

در این گزارش تاکید شده: دو واقعیت ادعای کذب مخالفین درباره لطمه تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا به شرکت های تولیدکننده را آشکار می کند: نخست این که دولت ها اصلی ترین سرمایه گذاران در شرکتها برای تولید واکسن هستند. آلمان و آمریکا بزرگ ترین سرمایه گذاران برای تولید واکسن ضدکرونا R&D هستند. دوم این که شرکت های تولیدکننده واکسن از شروع تولید تا حالا سود هنگفتی به دست آورده اند و تعلیق حق مالکیت معنوی بطور قطع درآمد آنها را کاهش خواهد داد.
طبق تحقیقات مؤسسه غیردولتی «رصد اروپای مشترک»، لابی شرکت های بزرگ دارویی بر مخالفت اتحادیه اروپا با طرح تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا بسیار اثرگذار می باشد. به شکلی که از ۱ مارس ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۱ شرکت های بزرگ دارویی ۴۴ دیدار با کمیسیونرهای اتحادیه اروپا داشته اند. این شرکتها مخالف تعلیق هستند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1400/05/11
12:21:51
5.0 / 5
190
تگهای خبر: پژوهش , تولید , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است