یافته محققان انگلیسی؛

کرونا احتمال لختگی خون پس از جراحی را 90 درصد می افزاید

کرونا احتمال لختگی خون پس از جراحی را 90 درصد می افزاید

دکتر میوه: یک مطالعه جدید نشان میدهد عفونت کووید 19 خطر لخته شدن خون پس از عمل را به میزان قابل توجهی می افزاید.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، ترومبوآمبولی وریدی (VTE) یک عارضه بالقوه جراحی است که در آن لخته های خون در سیاهرگ ها ایجاد می شود. این عارضه یک علت اصلی قابل پیش گیری از مرگ در بیماران بستری در بیمارستان است.
این مطالعه نشان داد که احتمال VTE در بیماران مبتلا به عفونت کووید ۱۹ فعلی ۵۰ درصد بیشتر و در افرادی که اخیراً مبتلا به این عفونت شده اند، ۹۰ درصد بیشتر است.
دکتر «الیزابت لی»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان دانشگاه بیرمنگام انگلستان، می گوید: «بیماران جراحی شده دارای شاخصهای پرخطر برای VTE هستند، همچون بی حرکتی، زخم های جراحی و التهاب سیستماتیک. وجود عفونت کووید ۱۹ ممکنست این خطر را افزایش دهد.»
این مطالعه شامل بیش از ۱۲۸ هزار بیمار در ۱۶۳۰ بیمارستان از ۱۱۵ کشور بود.
میزان VTE بعد از جراحی در بیماران مبتلا به عفونت فعلی کووید، ۲.۲ درصد بود؛ در بیمارانی که یک تا شش هفته پیش از عمل به کووید ۱۹ مبتلا شده بودند بودند ۱.۶ درصد و در بیمارانی که هفت هفته یا بیشتر پیش از عمل مبتلا به کووید ۱۹ مبتلا بودند، ۱ درصد بود.
به طور کلی، VTE به تنهایی با بیش از پنج برابر خطر مرگ در یک ماه بعد از جراحی مرتبط بود. در بیماران مبتلا به کووید ۱۹، میزان مرگ و میر در میان مبتلایان به VTE بیش از پنج برابر (تقریباً ۴۱ درصد) نسبت به افراد فاقد این عفونت (۷.۴ درصد) بود.
لی و همکارانش اعلام کردند: «مراقبت های معمول بعد از عمل از بیماران جراحی باید شامل مداخلات برای کاهش خطر VTE باشد و تحقیقات بیشتری برای تعیین بهترین پروتکل ها برای پیشگیری و درمان VTE دراین زمینه مورد نیاز است.»


منبع:

1400/06/06
09:21:18
5.0 / 5
223
تگهای خبر: بیمار , جراحی , دانش , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است