پیشبینی خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ بر مبنای مدت زمان رفت وآمد به محل کار

پیشبینی خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ بر مبنای مدت زمان رفت وآمد به محل کار

به گزارش دکتر میوه خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، رفت وآمد طولانی مدت به محل کار امکان دارد احتمال ابتلاء فرد به ویروس کرونا را افزایش دهد.


به نقل از نیوز، محققان دانشگاه کرنل ایالات متحده اظهار کردند: زمان رفت وآمد افراد و میزان ازدحام در خانه آنان می تواند پیشبینی کننده های خوبی برای مبتلا شدن به کووید-۱۹ طی همه گیری باشد. همینطور تیم تحقیقاتی دریافته است، محله هایی که مردم برای رسیدن به محل کارشان ۴۰ تا ۶۰ دقیقه در آنجا رفت وآمد دارند، بیشتر نقاط مبتلایان به کووید (در ایالات متحده مناطق کانادایی ها) را نشان داده است و این نتایج امکان دارد منجر به تجدید نظر در نحوه طراحی شهری در دوران پسا کرونا شود.
تیمور دوگان، استادیار معماری در دانشکده معماری، هنر و برنامه ریزی اظهار نمود: ما در تلاش هستیم تا تعیین نماییم چگونه محیط ساخته شده بر انتشار ویروس تأثیر می گذارد.
دوگان افزود: ما دریافتیم که تراکم مسکونی بالا و درصد بالای افرادی که با وسایل نقلیه عمومی درحال رفت وآمد هستند به میزان بالاتری از موارد مبتلا شدن به کووید-۱۹مربوط نمی گردد و به نظر می آید، ازدحام خانوارها و زمان های رفت وآمد طولانی مدت بر تاب آوری خانواده ها، جوامع صدمه پذیر از نظر پزشکی و کل شهرها تاثیرگزار هستند.


شهرهای شلوغ خوب یا بد؟
این گروه اظهار نمود: مناطق شهری پرجمعیت و ازدحام جمعیت در خانه (افراد زیادی که زیر یک سقف زندگی می کنند) هم مشکلاتی هستند که با تاب آوری در مقابل ویروس ارتباط دارند. با این حال، نتایج تحقیق کنونی نشان داد که مناطق شلوغ مانند شهر نیویورک در واقع عوامل دیگری هم دارند که مانع از ازدحام بیش از اندازه می شود.
محققان بیان کردند: افرادی که در کلان شهرهایی مانند نیویورک که دارای تراکم جمعیتی فوق العاده ای است، زندگی می کنند معمولاً از زندگی نزدیک به محل کار خود سود می برند.
آنان افزودند: رفت وآمد کوتاهتر مفهوم تاب آوری همه گیری را تقویت می کند. این نوع محله ها به صورت کلی به ساکنان این امکان را می دهند تا پیاده روی کنند یا به محل کار خود بروند و کارهای روزانه خویش را تنها در چند دقیقه انجام دهند.
دوگان توضیح می دهد: محله های با تراکم بالا لزوما از نظر انتقال بیماری بد نیستند. محله ای کاملا مخلوط در یک شهر می تواند مفید هم باشد.


ساخت شهر ۲۰ دقیقه ای
محققان از داده های کدپستی استفاده کردند و آنها را با اطلاعات در ارتباط با مناطق شهری ترکیب کردند تا ارتباط بین تراکم جمعیت و میزان عفونت به کووید را تعیین کنند. یک نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر به نام Urbano هم با بررسی این اطلاعات، فاصله بین فروشگاه های موادغذایی محلی، پارک ها و مراکز خرید و میزان مبتلا شدن به کووید را در آن مناطق بررسی کرد.
یانگ یانگ، محقق اصلی این تحقیق تصریح کرد: نرم افزار Urbano به جمع آوری، شبیه سازی و تجزیه وتحلیل داده های تحرک شهری کمک می نماید و به تصمیم گیران در مورد طراحی در ایجاد یک شهر پایدار و مقاوم امکان تصمیم گیری آگاه از تحرک را می دهد.
دوگان خاطرنشان کرد: اینجاست که ما ایده شهر ۲۰ دقیقه ای را آغاز کردیم، مفهومی که در آن فرد می تواند تمام کارهای روزانه خویش را در ۲۰ دقیقه با پیاده روی یا دوچرخه سواری انجام دهد.
او در آخر اظهار داشت: این نوع الگوی طراحی شهری منافعی را نوید می دهد که شهرهای ما را بیشتر قابل زندگی، پایدار و مقاوم می کند. برنامه ریزان حرفه ای شهری می گویند که تحرک فعال، فعالیتی سالم می باشد و اگر بتوانیم تردد وسایل نقلیه را کاهش دهیم می توانیم آلودگی و تقاضای انرژی را کاهش دهیم و جمعیت سالم تری داشته باشیم.
نتایج این تحقیق در نشریه Buildings and Cities انتشار یافته است.1400/06/20
12:07:23
5.0 / 5
51
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است