عضو اتاق بازرگانی تهران:

قاچاق ۲۰ درصدی دارو از ایران

قاچاق ۲۰ درصدی دارو از ایران

به گزارش دکتر میوه، عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی تهران می گوید با حذف ارز 4200 تومانی، بخش مهمی از قاچاق معکوس دارو از ایران متوقف خواهد شد.


ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در ارتباط با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، باید برای مردم شفاف کرد که این حوزه با مرغ و تخم مرغ متفاوت می باشد. یعنی قیمت نهایی دارو که به دست مصرف کننده می رسد برمبنای سهمی تعیین می شود که بیمه ها پرداخت می کنند و بدین سان با حذف این ارز، بحث بر سر این خواهد بود که سهم بیمه ها چقدر است و چه میزان بودجه در اختیار آنها قرار دارد.
به گفته ی ایشان، برای برخی بیماریهای خاص، حتی داروهای وارداتی نیز در تمام این سال ها با قیمتی ثابت به دست مصرف کننده رسیده است؛ یعنی با افزایش قیمت یا گران شدن دلار، بیمه سهم بیشتری را تقبل کرده و مصرف کننده تغییر قیمتی را تجربه نکرده است.
عضو اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه می توان مکانیزم مشابهی را نیز برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفت، توضیح داد: ما برنامه هایی را دراین زمینه ارائه کرده ایم که محوریت ارز دولتی را کنار می گذارد و با پرداخت مابه التفاوت ها به بیمه و سپس بوسیله بیمه به مردم، عملا فشاری به مصرف کننده نهایی وارد نمی گردد.
ریاحی اشاره کرد: هم اکنون که بنا شده تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تا اختتام امسال ادامه یابد، بنا بر این در صورتیکه مواد اولیه افزایش قیمت نداشته باشد، قیمت دارو نیز افزایش نخواهد یافت. ما معتقدیم حتی در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز قیمت دارو بالا نخواهد رفت.
وی با اعلان اینکه براوردها از قاچاق معکوس داروهای وارداتی و تولیدی ایران به خارج از کشور حکایت دارند، اشاره کرد: در بعضی گزارش ها سهم این مساله از کل داروهای کشور حتی به ۲۰ درصد نیز می رسد که بخش مهمی از آن به سبب ارز ارزان نرخ دولتی به وجود آمده که در صورت حذف این ارز بخش مهمی از این دارو به چرخه مصرفی کشور باز می گردد که خود جنبه مثبتی خواهد بود. در کنار آن در صورت افزایش سهم بیمه ها و پرداخت مابه التفاوت از طرف آنها، باز هم فشاری به اقشار مختلف جامعه وارد نمی گردد و تنها راه رانت و عدم شفافیت بسته می شود.
عضو اتاق تجاری تهران در پاسخ به سوالی درباره احتمال تولید دارو اختصاصی کرونا در ایران نیز اظهار داشت: داروی اختصاصی این ویروس که از طرف یک یا دو شرکت معرفی شده و حتی تاییدیه هایی نیز در اروپا و آمریکا نیز دریافت کرده فعلا در بازار جهانی مطرح است. یکی از این شرکتها اعلام نموده که برای اهداف بشردوستانه محدودیتی برای تولید جهانی آن وضع نخواهد کرد و بنا بر این مواد اولیه آن نیز در چین درحال تولید شدن است. در صورت دریافت این مواد اولیه و فراهم کردن مقدمات تولید، شرکت های ایرانی نیز می توانند در این عرصه فعال شوند؛ هرچند فعلا خبر قطعی دراین زمینه وجود ندارد.


 


منبع:

1400/08/28
22:13:46
5.0 / 5
213
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است