گزارش دكتر میوه؛

سویه آفریقایی قویتر از ویروس دلتا

سویه آفریقایی قویتر از ویروس دلتا

به گزارش دکتر میوه سویه جدید کرونا ویروس، این دفعه از قاره آفریقا آمده و باردیگر دنیا را نگران شدت گرفتن بیماری نموده است، به خصوص که گفته می شود از قدرت و بیماری زایی بیشتری نسبت به ویروس دلتا برخوردار می باشد.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، سر و صدای سویه جدید کرونا ویروس حکایت از به صدا در آمدن زنگ خطر بیماری در دنیا دارد. شاید اگر این جهش از طریق نمی رسید، می شد روزهای آرام کرونایی را تصور کرد. اما، حالا با آمدن این میهمان ناخوانده، باردیگر باید حالت آماده باش گرفت و مراقبت ها را شدت بخشید. زیرا، آن طور که گفته می شود، این سویه جدید از جهش های قبلی هم خطرناک تر است و چه بسا به افراد واکسن زده هم رحم نکند.
حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته کشوری کووید ۱۹، در واکنش به نگرانی هایی که بابت سویه آفریقایی بوجود آمده است، اظهار داشت: شروع این جهش ویروس از کشورهای آفریقای جنوبی بود و الان متأسفانه در کشورهای اروپایی و آسیایی هم گزارش شده است. ازاین رو نگرانی آن است که امکان دارد نوع جدید و جهش یافته ویروس سبب به وجود آمدن پیک هایی در کشورهای مختلف و همچون کشور ما شود.
وی اضافه کرد: البته در کشورهای آفریقای جنوبی که شروع سویه جدید از آنجا بوده، میزان واکسیناسیون ضد کرونا زیر ۴۰ درصد بوده است. ازاین رو با عنایت به نگرانی از ویروس جدید برای کشورهای مختلف و همچون کشور ما، در جلسه امروز کمیته ی علمی سفارش بر این شد که افراد واکسن نزده، برای انجام واکسیناسیون تشویق شوند؛ چونکه حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد جامعه هنوز واکسیناسیون دز اول و دوم را انجام نداده اند. ازاین رو لازم است حتما این افراد برای واکسیناسیون تشویق شوند یا اگر نیاز است به وسیله ستاد کرونای وزارت کشور که اجراییات را انجام می دهند، محدودیت هایی برای واکسینه نشده ها در نظر گرفته شود.
محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در واکنش به قدرت سرایت و بیماری زایی سویه جدید، اظهار داشت: موضوعی که هم اکنون خیلی جای نگرانی دارد، این است که این سویه جدید با جهش های زیاد است. اما، باید صبر نماییم و ببینیم وضعیت بیمارانی که به این سویه جدید مبتلا شده اند، چگونه رقم خواهد خورد و چه تعداد از این بیماران بستری می شوند و به مراقبت های ویژه نیاز پیدا می کنند.
وی اضافه کرد: اما، شواهد امر نشان داده است قدرت و شدت بیماری زایی این سویه جدید از سویه های قبلی حتی ویروس دلتا، باشد.
علیرضا ناجی استاد تمام ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به این که سازمان بهداشت جهانی سویه B.۱.۱.۵۲۹ کروناویروس را بعنوان سویه نگران کننده طبقه بندی کرد و آنرا امیکرون (Omicron) نامیده اظهار نمود: در طبقه بندی انواع کرونا ویروس نوعی که با افزایش قابلیت انتقال، عفونت یا مقاومت در مقابل واکسن ها همراه باشد در گروه سویه های نگران کننده قرار می گیرد.
وی ضمن اشاره به این که نوع B.۱.۱.۵۲۹ نخستین بار در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ در آفریقای جنوبی شناسایی شد اضافه کرد: وضعیت اپیدمیولوژیک این منطقه با سه پیک مشخص شده است که آخرین آنها به طور عمده نوع دلتا بود.
ناجی با اشاره به اینکه این نوع (B.۱.۱.۵۲۹) دارای تعداد زیادی جهش است که بعضی از آنها نگران کننده هستند اضافه کرد: به نظر می آید تعداد موارد ابتلاء به نوع اومیکرون تقریباً در تمام مناطق آفریقای جنوبی در حال افزایش می باشد.
استاد تمام ویروس شناسی با بیان این مورد که مقایسه قطعی و قدرت سرایت پذیری وزینت اومیکرون با دلتا زمان بر خواهد بود، تصریح کرد: به نظر می آید با عنایت به چرخش سریع این ورینت در مدت زمان کوتاه، از قدرت سرایت پذیری بالایی برخوردار باشد.
ناجی ضمن اشاره به این که محققان هنوز هیچ مدرکی در خصوص ایجاد بیماری شدید این نوع(Omicron) پیدا نکرده اند افزود: هنوز خیلی زود است که بگوییم نوع جدید کووید -۱۹ چگونه رفتار خواهد نمود.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به این که سویه جدید هدف شرکتهای داروساز برای واکسن مؤثر است، تصریح کرد: تولید واکسنی با ترکیب جدید بشکلی که واریانت های omicron را زیر پوشش قرار دهد ضروری می باشد.
ناجی با بیان این مهم که تابحال پنج کشور omicron را گزارش کرده اند، افزود: بوتسوانا، آفریقای جنوبی، آلمان، انگلستان، اسرائیل، هنگ کنگ، ایتالیا و بلژیک همچون این کشورهاست که این گونه جدید را گزارش کرده اند ولی نکته اینجاست که بیشترین موارد در ارتباط با آفریقای جنوبی است.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تکیه بر این که آمار و میزان شیوع گونه های جدید کرونا تماماً وابسته به سیستم های ردیابی، نظارتی و پایش ژنتیکی کشورهاست سفارش کرد: برای کاهش خطر ابتلاء به جهش های جدی کرونا بهتر است تا کاهش قطع زنجیره کووید -۱۹ پروتکلهای بهداشتی و از همه مهم تر واکسیناسیون به بالاترین حد خود نزدیک شود.
وی، توزیع عادلانه واکسن کرونا در جهان را نکته بسیار مهمی توصیف کرد و افزود: تا زمانیکه توزیع واکسن در دنیا ناعادلانه باشد کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی به صورت کامل واکسینه نشوند، همچنان باید منتظر جهش های بیشتر کرونا باشیم.
به گفته ناجی، ورینت omicron شاخصه های گریز از سیستم ایمنی را داراست.
وی، تجربه بازگشایی و کاهش محدودیت عجولانه در بعضی از کشورهای اروپایی را تجربه تلخی توصیف کرد و پرهیز از بازگشایی های عجولانه و رفع محدودیت ها تا رسیدن به حداقل زنجیره انتقال را خواهان شد.
ناجی با اشاره به اینکه سویه جدید یک تهدید جدی است، پوشش حداکثری واکسیناسیون ضد کرونا را ضروری دانست و تصریح کرد: به نظر می آید گستردگی این نوع جهش یافته کرونا نشان داده است که ظرفیت بیشتری برای فرار از مصونیت واکسن ها دارد ازاین رو کنترل کرونا در گرو سطح پوشش بالای واکسیناسیون ضد این بیماری است.
کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت، در پاسخ به این سؤال که مسافران ورودی به کشور از مبدا کشورهای آفریقایی چگونه کنترل می شوند، اظهار داشت: یکی از شرایط ورود به کشور کارت واکسن است و طبیعتاً رفتن به کشور از کشورهای آلوده حساسیت بیشتری برای ما دارد و اگر فرد علایم داشته باشد بررسی شده و از او تست گرفته می شود و وزارت راه مکانی برای قرنطینه افراد آلوده در نظر گرفته است و اگر مجدداً تست فرد منفی شود می تواند از قرنطینه بیرون برود.


منبع:

1400/09/08
21:51:15
5.0 / 5
385
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است