كارشناس بیماری های سالك دانشگاه علوم پزشكی مشهد:

سالک در خراسان رضوی روند افزایشی نداشته است

سالک در خراسان رضوی روند افزایشی نداشته است

به گزارش دکتر میوه خراسان رضوی کارشناس بیماری های سالک و مالاریا دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: از ۶۰۰۰ مبتلا شدن به سالک در سال ۸۸ به ۱۰۰۰ مبتلا شدن در سال ۹۹ رسیده ایم. آمار سال جاری هم بیشتر از این نخواهد شد.محمدحسن مسعودی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: ما شاخص ها را در انتها هر سال می سنجیم. بر همین مبنا تا امروز روند افزایشی در هیچکدام از شهرستان های مان نداشته ایم و بطور قطع روند کاهشی ادامه خواهد داشت.

وی در مورد وضعیت شیوع بیماری سالک و وضعیت آن در استان اظهار داشت: بیماری سالک جزو قدیمی ترین بیماری هایی است که در خراسان رضوی وجود داشته و همچون بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است. برای کنترل آن باید اقدامات همه جانبه ای در همه زمینه ها با مشارکت همه سازمان هایی که درگیر این مورد هستند، انجام داد.

مسعودی با اشاره به اینکه فرمانداری ها و شهرداری ها کمک ها و اقدامات لازم را در این حوزه انجام داده اند، اظهار داشت: با عنایت به انجام اقدامات مختلف و مختلف این بیماری از سال ۸۸ تا کنون کنترل شده است. در دهه اخیر همیشه تلاش شده کانون هایی که مستعد بیماری بوده، شناسایی و توسط شهرداری های مختلف این معضل برطرف شود. هم اکنون بیماری سالک بعنوان یک معضل بهداشتی در استان خراسان رضوی به شمار نمی آید.

کارشناس بیماری های سالک و مالاریا دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به سوالی در مورد تعداد مبتلایان به سالک امسال اظهار داشت: خوشبختانه در دهه اخیر با همه اقداماتی که انجام شده، روند مبتلایان به این بیماری کاهشی بوده، به صورتی که بروز این بیماری از ۱۰۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر، به ۱۶ نفر در همین تعداد کاهش پیدا کرده است.

وی ضمن اشاره به این که ۷۲ درصد موارد سالک در خراسان رضوی در ارتباط با مشهد است، اظهار داشت: مبتلا شدن به سالک محدودیت سنی و جنسیتی ندارد. برای تمام کسانی که در مناطق مستعد به این بیماری زندگی می کنند، امکان مبتلا شدن وجود دارد. مناطق مستعد مناطقی است که احتمال افزایش انتقال بیماری در آن وجود دارد؛ به صورت مثال معابری که بهسازی نشده و خاکی است، منطقه ای که نخاله ساختمانی در آن وجود دارد، مناطقی در محلات که شهروندان زباله ها را در آنجا تلنبار می کنند و مکان هایی که زمینهای بایر زیادی دارد از مناطق مستعد به شمار می آید. این مناطق هر سه تا چهار ماه توسط ما شناسایی شده و به شهرداری معرفی می شود. شهرداری هم موظف است به این معابر و مناطق رسیدگی کند.

مسعودی اضافه کرد: سفارش می شود کسانی که در این مناطق زندگی می ­کنند، برای پنجره های خود از توری استفاده کنند. خانواده ها به فرزندان خود اجازه ندهند از غروب آفتاب به بعد در کوچه مشغول بازی شوند. همینطور بهتر است ساکنان چنین مناطقی از لباس های آستین بلند و شلوارهای مناسب استفاده کنند و برای مناطقی که زیر پوشش لباس نیست، از اسپری های دورکننده حشرات استفاده نمایند تا مبتلا به این بیماری نشوند.

کارشناس بیماری های سالک و مالاریا دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد بیماری سالک اظهار داشت: عامل این بیماری انگلی به نام لیشمانیاست که از راه پشه خاکی به انسان منتقل می شود. سالک در ۲ نوع روستایی یا سالک مرطوب و شهری یا سالک خشک وجود دارد. دوره نهفتگی سالک روستایی بین چند هفته الی چهار ماه و سالک شهری بین ۲ تا هشت ماه است.

وی در مورد کنترل سالک اظهار داشت: همچون راه های کنترل سالک میتوان به مبارزه با ناقل بیماری و همینطور مبارزه با مخزن بیماری اشاره نمود. در نوع سالک روستایی چون مخزن بیماری جوندگان هستند، مبارزه با این جانوران اهمیت دارد و در نوع سالک شهری چون مخزن بیماری انسان است، درمان موارد جدید در اولویت است.

مسعودی تصریح کرد: میزان شیوع سالک در شهر یا روستا تفاوتی ندارد و هر جایی که ناقل و مخزن آن وجود داشته باشد، امکان شیوع بالاست.

کارشناس بیماری های سالک و مالاریای دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: درمان سالک در کلیه مراکز بهداشت درمانی زیر پوشش دانشگاه مجانی است. خواسته ما از شهروندان این است کهبهداشت فردی را کاملا رعایت نمایند، زباله ها و نخاله های ساختمانی را در معابر نریزند و بر مبنای دستورالعمل شهرداری از باکس های جمع آوری نخاله استفاده کنند. همینطور در صورت مشاهده هر گونه زخمی روی بدن که بیشتر از ۲ هفته از به وجود آمدن آن گذشته باشد، به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی رجوع کنند.

منبع:

1400/10/27
23:21:53
5.0 / 5
269
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است