نوزادان چهره ها را چطور می بینند؟

نوزادان چهره ها را چطور می بینند؟

خراسان رضوی نوزادان بیشتر چهره ها را در میدان بینایی فوقانی مشاهده می کنند.به نقل از نوروساینس، سوگیری میدان بینایی فوقانی برای چهره ها در حدود هفت ماهگی ظاهر می شود. نوزادان بالای هفت ماه ترجیح می دهند قسمت های فوقانی چهره را به خاطر بسپارند.

در گذشته گزارش شده بود سیستم بینایی انسان دارای عدم تقارن در میدان بینایی است. برای مثال انسان ها در تشخیص چهره ها در میدان بینایی فوقانی بهتر از میدان بینایی تحتانی هستند(که به آن سوگیری میدان دید فوقانی برای چهره ها می گویند).

مکانیسم های زمینه ای این سوگیری میدان بینایی مبحث بحث های زیادی است اما نتایج تحقیق جدید در نوزادان نشان داده است تجربه بصری در زندگی روزمره به ظهور سوگیری میدان بینایی فوقانی برای چهره ها کمک می نماید.

در این تحقیق از دانشگاه چوئو، دانشگاه زنان ژاپن و دانشگاه هوکایدو، به نوزادان پنج تا هشت ماهه ۲ تصویر از چهره به صورت عمودی یا افقی عرضه شد.

محققان بررسی کردند نوزادان ابتدا به کدام چهره نگاه کردند و دریافتند که نوزادان بالای هفت ماه ابتدا بیشتر به چهره بالایی نگاه می کنند؛ در حالیکه نوزادان زیر ۶ ماه به صورت مساوی به هر ۲ چهره نگاه می کنند و هیچ تفاوتی در مشاهده تصویر افقی صرف نظر از سن وجود نداشت.

این نتیجه نشان داده است سوگیری میدان بینایی فوقانی برای چهره ها حدود هفت ماهگی ظاهر می شود. این سوگیری مختص چهره هاست چونکه به نوزادان هم تصاویری از خانه ها عرضه شد اما هیچ سوگیری مشاهده نشد. این امر نشان داده است چهره عامل مهمی در ایجاد سوگیری میدان بینایی است.

علاوه بر این نوزادان بالای هفت ماه بیشتر چهره فوقانی را به خاطر می سپردند؛ حتی وقتی که زمان برابری را صرف تماشای ۲ تصویر می کردند.

این نتایج نشان داده است یک تغییر تکاملی در سوگیری میدان بینایی فوقانی برای چهره های بین سنین ۶ تا هفت ماهگی وجود دارد؛ به این معنا که تجربه چهره ها در زندگی روزمره با ظهور سوگیری میدان بینایی فوقانی برای چهره ها مرتبط می باشد.

شوما تسورومی از دانشگاه چوئو می گوید: آنچه نوزادان در زندگی روزمره می بینند، تغییر می کند. تجربه رابطه فضایی بین صورت و بدن(که صورت به بدن متصل است) در طول رشد اندوخته می شود. ما فرض می نماییم که نسبت مشاهده صورت و رابطه بدن منجر به سوگیری میدان دید فوقانی برای چهره ها می شود. جالب اینجاست که متوجه شدیم نوزادان برای به خاطر سپردن چهره فوقانی اولویت قائل هستند.

این سوگیری می تواند مبنایی برای انگیزه حیاتی ما در یافتن افرادی برای برقراری ارتباط و تعامل با آنان باشد.

منبع:

1401/02/13
12:15:32
5.0 / 5
204
تگهای خبر: تجربه , دانش , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است