علایم وبا و نحوه جلوگیری از این بیماری

علایم وبا و نحوه جلوگیری از این بیماری

به گزارش دکتر میوه وبا نوعی بیماری حاد و اسهالی است که عمدتا در مکان هایی با تصفیه ناکافی آب، دفع نامناسب و غیر بهداشتی مدفوع یا فاضلاب و هم در مناطق با بهداشت ناکافی بوجود آمده و توسعه پیدا می کند.به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام اداره مدیریت بیماری های منتقله از آب و غذا و عفونت های بیمارستانی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، وبا نوعی بیماری حاد و اسهالی است که در اثر عفونت روده با باکتری توکسیژنیک ویبریوکلرا سروگروپ O۱ یا O۱۳۹ ایجاد می شود.

- وبا بیشتر در کجا دیده می شود؟

این بیماری عمدتا در مکان هایی با تصفیه ناکافی آب، دفع نامناسب و غیر بهداشتی مدفوع یا فاضلاب و هم در مناطق با بهداشت ناکافی بوجود آمده و توسعه پیدا می کند. باکتری وبا همینطور می تواند در محیط رودخانه های شور و آب های ساحلی زندگی کند.

انسان چگونه به بیماری وبا مبتلا می شود؟

شایع ترین راه انتقال وبا ‌نوشیدن آب یا خوردن مواد غذایی آلوده به باکتری ویبریوکلرا است، آلودگی دست ها هم امکان دارد باعث انتقال بیماری شود. باید توجه کرد که در شرایط همه گیری وبا، معمولاً منبع آلودگی، مدفوع فرد آلوده است که منجر به آلودگی آب یا مواد غذایی می شود.

در مناطقی که تصفیه فاضلاب و آب شرب به خوبی صورت نمی گیرد، این بیماری می تواند به سرعت گسترش یابد. بیماری عمدتا از راه تماس مستقیم فرد به فرد منتقل نمی گردد. ازاین رو تماس تصادفی با یک فرد آلوده، عامل خطری برای مبتلا شدن به بیماری نیست.

علائم بیماری وبا چیست؟

عفونت وبا اغلب خفیف یا بدون علایم است، اما در مواردی می تواند با علایم شدید همراه باشد. حدود ۷۵ درصد افراد آلوده به این میکروب بدون نشانه های بالینی مشخص بوده و حدود ۲۰ درصد آنها دارای علایم اسهال حاد خفیف یا متوسط هستند که از اسهال بوجود آمده توسط دیگر ارگانیسم ها قابل افتراق نیست. حدودا از هر ۱۰ نفری که به وبا مبتلا می شوند، یک نفر علایم شدیدی مانند اسهال آبکی، استفراغ و گرفتگی عضلات پا پیدا می کند. در این افراد، کاهش سریع مایعات بدن منجر به کم آبی و شوک می شود و بدون درمان، مرگ در عرض چند ساعت اتفاق می افتد.

چه مدت بعد از عفونت با این باکتری علایم بیماری ظاهر می شوند؟

دوره کمون این بیماری یعنی فاصله زمانی بین ورود باکتری عامل وبا به بدن تا زمان بروز علایم بالینی معمولا دو تا سه روز است، اما این زمان می تواند از چند ساعت تا پنج روز هم به طول انجامد.

چه کسانی بیشتر به وبا مبتلا می شوند؟

ابتلا به وبا کاملا در ارتباط با وضعیت بهداشتی است. افرادی که از آب شرب ناسالم استفاده می نمایند یا در مناطقی زندگی می کنند که وضعیت بهداشتی نامطلوب بوده و مدفوع و فاضلاب ها به صورت غیربهداشتی دفع می شوند، بیشترین خطر مبتلا شدن به وبا را دارند.

اگر خودم یا یکی از اطرافیانم مبتلا به اسهال حاد آبکی و مشکوک به مبتلا شدن به وبا شدیم، چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر فکر می کنید شما یا یکی از اعضای خانواده تان امکان دارد وبا داشته باشید، باید فورا به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی باشید. از آن جا که کم آبی بدن می تواند به سرعت اتفاق افتد، ازاین رو جایگزینی سریع مایعات ضروریست.

اگر پودر او. آر. اس (ORS) جهت تهیه محلول مایع درمانی خوراکی در اختیار دارید، بلافاصله مصرف آنرا شروع کنید. شروع سریع مصرف مایعات می تواند باعث نجات یک زندگی شود. نوشیدن ORS را در خانه و در فاصله زمانی تا رسیدن به یک واحد بهداشتی یا درمانی جهت دریافت خدمات پزشکی ادامه دهید. در صورتیکه فرد مبتلا به اسهال حاد آبکی یک کودک شیرخوار است سفارش می شود، تغذیه با شیر مادر ادامه داشته باشد.

وبا چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص وبا از راه آزمایش مدفوع است. برای انجام این آزمایش باید از بیمار نمونه مدفوع یا سواب مقعدی تهیه و به لابراتوار ارسال شود. این آزمایش در سیستم بهداشتی کشور به صورت مجانی انجام می شود.

وبا چگونه درمان می شود؟

اساس درمان در بیماری وبا جبران فوری آب و املاح از دست رفته بدن در اثر اسهال است و در واقع این بیماری می تواند به سادگی و با موفقیت درمان گردد. این بیماران باید محلول مایع درمانی خوراکی را که از حل کردن یک بسته پودر او. آر. اس(ORS) در یک لیتر آب جوشیده خنک تهیه می شود، به مقدار زیاد و بسته به میزان کم آبی بدن بنوشند. موارد با تابلو شدید بیماری که در معرض خطر مبتلا شدن به کم آبی شدید هستند احتیاج به جایگزینی مایعات به صورت داخل وریدی دارند.

بدون دسترسی به مایع درمانی میزان کشندگی در بیماران مبتلا به وبا ۳۰ تا ۵۰ درصد است که با مایع درمانی سریع و مناسب، این میزان به زیر یک درصد کاسته می شود.

استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب که در صورت نیاز توسط پزشک تجویز خواهد شد، طول دوره بیماری را کوتاه و شدت بیماری را می کاهد، اما به اندازه جبران کمبود آب بدن مهم نیست. افرادی که به اسهال و استفراغ شدید مبتلا می شوند بخصوص افرادی که در مناطقی که وبا اتفاق می افتد زندگی می کنند، باید سریعا به پزشک رجوع کنند.

آیا در صورت تماس با فرد مبتلا به وبا، باید نگران مبتلا شدن به این بیماری باشم؟

بیماری وبا معمولاً مستقیما از یک فرد به فرد دیگر منتقل نمی گردد. ازاین رو عمدتا تماس تصادفی با یک فرد آلوده عامل خطری برای مبتلا شدن به این بیماری نیست.

چگونه می توانم از مبتلا شدن به بیماری وبا پیشگیری کنم؟

برای جلوگیری از بیماری وبا رعایت موارد زیر ضروری است:

- از آب شرب سالم استفاده کنید. (آب لوله کشی تصفیه شده یا آب های بطری شده)

- در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه، آب تانکرها، آب چشمه ها و... استفاده می شود، حتما آب را پیش از مصرف بجوشانید یا کلرزنی کنید.

- از مصرف یخ غیربهداشتی، مواد غذایی و غذاهای آماده غیربهداشتی، آب میوه و نوشیدنی های ارائه شده در بیرون از منزل و بخصوص غذاهای ارائه شده توسط فروشندگان دوره گرد خودداری کنید.

- از شنا کردن در آب رودخانه، جوی ها یا استخرهای آلوده خودداری کنید.

- میوه ها و سبزی ها را پیش از مصرف حتما شسته و به روش صحیح ضدعفونی کنید.

- برای اطمینان از سلامت غذا آنرا به صورت کامل بپزید و از مصرف غذاهای خام یا کم پخت خودداری کنید.

- غذایی را که قبلا پخته اید پیش از مصرف به صورت کامل داغ کنید.

- از ظروف و لوازم تمیز و شسته شده با آب سالم و بهداشتی استفاده کنید.

- پیش از تهیه، توزیع و خوردن غذا و پیش از دادن غذا یا شیر به کودک حتما دست ها را با آب و صابون بشویید.

- پس از رفتن به توالت و هم پیش از دست زدن به مواد غذایی و خوراکی حتما دست ها را با آب و صابون بشویید.

- مواد غذایی را در یخچال نگهداری کنید و از قرار گرفتن مواد غذایی در معرض مگس و آلودگی های دیگر خودداری شود.

- هنگام سفر، آب و غذای سالم همراه داشته باشید یا از نوشیدنی ها و غذاهای با بسته بندی مطمئن استفاده کنید.

- از دفع غیر بهداشتی مدفوع خودداری کرده و حتما از توالت های بهداشتی استفاده کنید.
1401/05/20
13:52:03
5.0 / 5
370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است