در گفت وگو با دكتر میوه تشریح شد

راه اندازی شبکه تشخیصی تب کریمه کنگو در کشور

راه اندازی شبکه تشخیصی تب کریمه کنگو در کشور

به گزارش دکتر میوه، رئیس بخش آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی انستیتو پاستور ایران از طریق اندازی شبکه تشخیصی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: با این کار و بعد از ارزیابی ۱۰ دانشگاهی که در این شبکه قرار دارند، دیگر نیاز نیست که نمونه های سراسر کشور برای تشخیص نهایی به تهران ارسال شود.


دکتر محمد حسن پوریای ولی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که لابراتوار مرجع کشوری آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی انستیتو پاستور ایران در سال ۱۳۷۹ تاسیس شده است، اظهار داشت: مسئولیت این آزمایشگاه، در بیشتر از ۲۰ سالی که از فعالیت آن می گذرد، بررسی نمونه های موارد مشکوک به تب های خونریزی دهنده ویروسی ارسالی از اقصی نقاط کشور به انستیتو پاستور ایران بوده است. این بررسی شامل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و سایر بیماری های مشابه آربوویروسی نظیر تب دانگ، چیکونگونیا، تب زرد و... هم می شود.
او ضمن اشاره به این که روش های تشخیصی در این آزمایشگاه، بر پایه آزمایشات مولکولی و سرولوژی است، خاطرنشان کرد: در این زمان، هزاران نمونه مشکوک به بیماری های آربوویروسی به لابراتوار مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران ارسال شده است. این نمونه ها از تمام استانهای کشور به این لابراتوار برای تشخیص ارسال می شود. نمونه ها از راه مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه های علوم پزشکی ارسال می شود و ما موظفیم که در کمترین زمان، جواب را به مراکز بهداشتی درمانی ارجاع دهنده و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اطلاع دهیم. کلیه خدمات آزمایشگاهی به بیماران به صورت مجانی عرضه می شود.
وی ادامه داد: با عنایت به این که بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مرگ ومیر بالایی دارد و اگر اقدامات درمانی موثر و بهنگام انجام نشود، بیمار فوت خواهد کرد، ازاین رو از سال قبل به دنبال همکاری هایی که لابراتوار مرجع سلامت و مرکز مدیریت بیماری ها با انستیتو پاستور ایران داشتند، این هدف گذاری انجام شد که لابراتوار های همکار مرجع در اقصی نقاط کشور راه اندازی شود.
پوریای ولی افزود: برای شروع این فعالیت، از سال قبل شبکه مولکولی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شکل گرفت که مقرر است به بقیه آربوویروس ها هم توسعه پیدا کند. در این شبکه، ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور (دانشگاه های علوم پزشکی اردبیل، بیرجند، جندی شاپور اهواز، زاهدان، کردستان، کرمان، گیلان، مازندران، مشهد، هرمزگان) بعنوان همکار لابراتوار مرجع آربوویروس ها در تشخیص این بیماری ها همکاری می کنند. هم اکنون نمونه ها همزمان از مراکز بهداشتی هم برای لابراتوار همکار و هم برای انستیتو پاستور ایران ارسال می شود.
او تصریح کرد: مقرر است در پایان شهریورماه سالجاری، با ارزیابی کلی که صورت می گیرد این ۱۰ دانشگاه ارزیابی نهایی شوند و بر این اساس به آنها مجوز داده شود که تست تشخیصی مولکولی بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در این مراکز هم صورت گیرد و نیاز نباشد که نمونه های سراسر کشور پس از آن به تهران ارسال شود.
این ویروس شناس ضمن اشاره به این که بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که ویروس عامل آن از راه کنه منتقل می شود، بیان نمود: این بیماری یکی از مهم ترین آربوویروس های کشور به حساب می آید و تشخیص، رصد و انجام مطالعات کاربردی بر روی آن و سایر آربوویروس های مهم کشور در این بخش دنبال می شود. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بیماری است که از شرق چین، آسیای میانه، خاورمیانه، جنوب اروپا و آفریقا بیشتر گزارش شده است.
وی ادامه داد: ایران موقعیتی دارد که هم از نظر تعداد بالای بیماران تشخیص داده شده و همینطور تنوع ژنوتیپ ویروسی در گردش، منحصربفرد بوده، البته قسمتی از آن به خاطر سیستم مراقبت بهداشتی کشور و لابراتوار های تشخیصی به روز در این رابطه است. به این علت، فعالیت های لابراتوار مرجع کشوری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بسیار مورد توجه سازمان جهانی بهداشت است و ایران یکی از کشورهایی است که از نظر تشخیص این بیماری و تشخیص آربوویروس های دیگر وضعیت بسیار خوبی در دنیا دارد؛ بطوریکه در سالهای گذشته ما به کشورهای همسایه هم برای این بیماری ها، مشاوره های لازم را در زمینه راه اندازی لابراتوار داده و در مواقعی کیت های تشخیصی ارسال کرده ایم. همچون این همکاری ها ارسال کیت تشخیص تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به کشور عراق و مأموریت ارتقاء نظام مراقبت تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و تب دانگ کشور افغانستان است.
او در انتها خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بیماری بومی ایران است، اما بیماری تب دانگ بیماری وارداتی کشور است. با عنایت به این که پشه ناقل آن به تازگی در جنوب کشور گزارش شده احتمال می رود که بزودی گزارش بیماری های ناشی از پشه های آئدس و همچون بیماری تب دانگ را مشاهده نماییم. تشخیص زودهنگام این بیماری ها هم با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی جنوب کشور در این بخش و انستیتو پاستور ایران صورت می گیرد.
منبع:

1401/06/22
10:05:45
5.0 / 5
99
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است