محققان انگلیسی می گویند؛

آلودگی هوا عامل مبتلا شدن به سرطان ریه در افراد غیرسیگاری

آلودگی هوا عامل مبتلا شدن به سرطان ریه در افراد غیرسیگاری

به گزارش دکتر میوه، تحقیقات نشان می دهد آلودگی هوا با سرطان ریه در افرادی که قبلاً سیگار نکشیده اند مرتبط می باشد.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، محققان دریافتند که ذرات ریز ناشی از آلودگی هوا سبب التهاب در ریه ها شده و سلول های ریه با جهش های از قبل موجود آغاز به تشکیل تومور می کنند.
این یافته امکان دارد راه را برای نگاههای بالقوه جدید برای جلوگیری از سرطان ریه هموار کند و اهمیت کاهش آلودگی هوا برای سلامت انسان را برجسته نماید.
سازمان جهانی بهداشت گزارش می دهد که سرطان ریه شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سال ۲۰۲۰ و عامل مرگ ۱.۸ میلیون نفر در سرتاسر جهان بوده است.
۲ نوع اصلی سرطان ریه بسته به اندازه سلول های سرطانی وجود دارد: سرطان ریه سلول کوچک و سرطان ریه سلول غیر کوچک. سرطان ریه سلول غیر کوچک بسیار شایع تر است و از هر ۱۰ تشخیص سرطان ریه ۸ مورد را شامل می شود.
این یک حقیقت ثابت شده است که سیگار خطر ابتلاء به سرطان ریه را زیاد می کند. با این وجود، طبق مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها، حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از سرطان های ریه در افرادی اتفاق می افتد که هیچگاه در طول زندگی خود سیگار نکشیده اند یا کمتر از ۱۰۰ نخ سیگار کشیده اند.
هنگامی که تیمی از محققان کالج دانشگاهی لندن آغاز به بررسی افراد غیرسیگاری که به سرطان ریه سلول غیر کوچک مبتلا شده بودند، کردند متوجه شدند که اغلب آنها در مناطقی زندگی می کنند که سطح آلودگی هوا فراتر از دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت وجود دارد.
اگرچه آلودگی هوا حداقل برای دو دهه با بروز سرطان ریه مرتبط بوده است، اما مکانیسم دقیقی که توسط آن ذرات آلاینده کوچک در هوا سبب سرطان ریه می شود، شناسایی نشده بود.
اکنون، تیم تحقیق، مکانیسم سرطان ریه سلول غیر کوچک را شناسایی کرده اند که بواسطه ذرات ریز (PM۲.۵) ایجاد می شود، ذراتی با قطر ۲.۵ میکرون یا کمتر، که معمولا در اگزوز خودرو ها و دود ناشی از سوخت های فسیلی یافت می شود.
محققان اعتقاد دارند که PM۲.۵ سبب التهاب در ریه ها می شود و در سلول های ریه با جهش های از قبل موجود باعث تشکیل تومور می شود.
دکتر «چارلز اسوانتون»، سرپرست تیم تحقیق، در این مطالعه می گوید: «سلول های دارای جهش های سرطان زا به صورت طبیعی با افزایش سن انباشت می شوند، اما معمولا غیرفعال هستند. ما نشان داده ایم که آلودگی هوا این سلول ها را در ریه ها بیدار می کند و آنها را تشویق می کند تا رشد کرده و به صورت بالقوه تومور ایجاد کنند.»

1401/06/28
11:38:30
5.0 / 5
72
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است