توصیه محققان به سالمندان؛

سالمندان سحرخیز در طول روز سرحال تر هستند

سالمندان سحرخیز در طول روز سرحال تر هستند

به گزارش دکتر میوه، یک مطالعه جدید نشان داده است افراد مسنی که هر روز زود از خواب بلند می شوند، امکان دارد ذهن هوشیارتر و علایم افسردگی کمتری داشته باشند.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققان دریافتند که بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر که معمولا زودتر از ساعت ۷ بامداد از خواب بیدار می شوند، سپس در طول روز فعال می مانند، در آزمون های حافظه و تفکر بهتر از همسالان خود با روتین های روزانه ضعیف عمل می کنند. همینطور احتمال کمتری داشت که علایم افسردگی مهمی داشته باشند.
به گفته کارشناسان، این یافته ها ثابت نمی کند که یک سبک زندگی فعال از زوال ذهنی یا افسردگی جلوگیری می کند.
«استفان اسمگولا»، نویسنده اصلی این مقاله از دانشگاه پیتسبورگ پنسیلوانیا، اظهار داشت: «اما بر مبنای مجموعه ای از تحقیقات، احتمالا این رابطه یک ارتباط دوطرفه است. به این معنا که افراد مسن تری که افسرده هستند یا اختلالاتی در حافظه و تفکر دارند، به احتمال زیاد عادت های خواب نامنظم داشته و تمایل دارند کمتر به امور دنیوی شأن بپردازند. در عین حال، تنظیم برنامه خواب منظم و فعال نگه داشتن بدن و ذهن در طول روز از عادات افراد سالم می باشد.»
اسمگولا اظهار داشت: «ما می دانیم که فعالیت رکن اصلی سلامت است. هیچ کس نمی گوید که سالمندان باید دائماً درحال حرکت باشند. "فعالیت" یک اصطلاح گسترده است و شامل تحریک فیزیکی، ذهنی و اجتماعی است. انجام کارها، پیاده روی، بازی با نوه ها و گذراندن وقت با دوستان همه مهم هستند.»
این مطالعه شامل ۱۸۰۰ بزرگسال با میانگین سنی ۷۳ سال بود که به مدت یک هفته به صورت مداوم از مانیتور مچ دست استفاده می کردند تا میزان حرکت خویش را اندازه بگیرند. آنها همینطور پرسشنامه هایی را تکمیل کردند که علایم افسردگی و شناخت (حافظه و توانایی های فکری) را ارزیابی می نماید.
نتایج نشان داد سالمندانی که زودتر از ساعت ۷ از خواب بیدار شده و ۱۵ ساعت در روز تحرک و فعالیت داشتند، با خطر کمتر بروز اختلالات شناختی خفیف روبرو بودند و نمرات افسردگی پایینی داشتند.
محققان خاطرنشان کردند سالمندان باید تحریک ذهنی داشته باشند و تحریک ذهنی به حل پازل سودوکو محدود نمی گردد. مکالمات هم مهم می باشد.
سالمندان باید تلاش کنند ۱۰ دقیقه پیاده روی کنند و بعنوان مثال به تدریج به ۳۰ دقیقه بالا برند.
تنظیم برنامه خواب منظم هم مهم می باشد. بعد از بازنشستگی، افراد مسن هنوز باید زودتر از خواب بیدار شوند و یک روال عادی را برای ساختار بخشیدن به روزهای خود در نظر بگیرند.


منبع:

1401/06/30
10:37:02
5.0 / 5
285
تگهای خبر: ارزیابی , حافظه , دانش , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است