محققان كانادایی می گویند؛

اهدای بخشی از کبد به فرد نیازمند پیوند بی خطر است

اهدای بخشی از کبد به فرد نیازمند پیوند بی خطر است

به گزارش دکتر میوه، سالانه هزاران نفر در انتظار پیوند کبد جان خویش را از دست می دهند. پیوند از جانب اهداکنندگان زنده پتانسیل نجات جان خیلی از این افراد را دارد.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، در خلال این روش، بخشی از کبد اهداکننده برداشته شده و به فرد مبتلا به بیماری کبد پیوند زده می شود. کبد باقیمانده اهداکننده ظرف چند ماه به اندازه و ظرفیت طبیعی خود باز می گردد.
تحقیق جدید نشان داد افرادی که تحت پیوند کبد از اهداکنندگان زنده قرار می گیرند، به خوبی افرادی که از اهداکنندگان متوفی بافت دریافت می کنند، عمل می کنند.
برای این مطالعه، محققان چگونگی عملکرد افراد بعد از نزدیک به ۳۰۰۰ پیوند کبد از اهداکنندگان زنده در ایالات متحده، کانادا و بریتانیا را بررسی کردند و نرخ بقای افراد در طولانی مدت "عالی" بود.
دکتر «مارک کاترال»، نویسنده این مطالعه از بیمارستان عمومی تورنتو در کانادا، اظهار داشت: «بیشتر دریافت کنندگانی که حائز شرایط پیوند کبد از اهداکننده متوفی هستند، کاندیدای پیوند کبد از اهداکننده زنده هم هستند.»
وی اظهار داشت: «اهداکنندگان باید در رده سنی ۱۸ تا ۶۰ سال، سالم و قادر به عرضه رضایت آگاهانه باشند.»
کاترال اظهار داشت: «همه اهداکنندگان تحت یک ارزیابی گسترده قرار می گیرند و به صورت کلی، حدود یک سوم برای عمل پیوند مناسب هستند.»
وی در ادامه اضافه کرد: «بر خلاف سایر اندام ها، کبد پتانسیل بازسازی را دارد. کبد هم در گیرنده و هم در اهداکننده رشد می کند.»
او اظهار داشت: «پیوند کبد از اهداکننده زنده به یک تیم چند رشته ای متعهد و متخصص در روشهای فنی جراحی پیشرفته نیاز دارد. این الزامات به سادگی در خیلی از برنامه های پیوند کبد برآورده نمی گردد.»
پیوند کبد از اهداکننده زنده خطراتی برای اهداکننده دارد که تا حد زیادی به جراحی مربوط می شوند، همچون عفونت، لخته شدن خون، خونریزی، نشت صفرا به شکم که سبب درد شدید و به ندرت مرگ می شود.


منبع:

1401/07/10
11:12:54
5.0 / 5
146
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است