ارتباط اختلال ADHD با اضطراب و افسردگی در بزرگسالی

ارتباط اختلال ADHD با اضطراب و افسردگی در بزرگسالی

دکتر میوه: به گزارش دکتر میوه، یک مطالعه جدید نشان داده است بزرگسالانی که با علایم شدید اختلال کم توجهی - بیش فعالی معروف به «ای دی اچ دی» (ADHD) دست و پنجه نرم می کنند، بیشتر از حتی مبتلایان به اوتیسم در معرض اضطراب و افسردگی قرار دارند.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، متخصصان در انگلیس می گویند این اولین مطالعه ای است که به شکلی روشمند، نتایج مبتلاشدن به "ای دی اچ دی" بر سلامت روان افراد را نشان میدهد.
"لوکا هارگیتای"، سرپرست تیم مطالعه در این زمینه اظهار داشت: دانشمندان مدت هاست که می دانند اوتیسم با اضطراب و افسردگی مرتبط می باشد اما ای دی اچ دی تا حدودی نادیده گرفته شده است.
وی ادامه داد: هدف ما این بود که دقیقا اندازه گیری نماییم که کدام خاصیت های شخصیتی ای دی اچ دی با اختلالات سلامت روان مرتبط می باشد.
مطالعه تازه توسط تیمی مشترک از متخصصان در دانشگاه های باث، بریستول، کاردیف و همین طور کینگز کالج لندن انجام شده است.
دکتر هارگیتای اظهار داشت: این اختلال بر خیلی از افراد – چه کودکان و چه بزرگسالان – تأثیر می گذارد و از این واقعیت که افراد بیشتری مایل به صحبت در مورد آن هستند، باید استقبال کرد. این امید را داریم که که با آگاهی بیشتر، تحقیقات بیشتری دراین زمینه صورت گیرد و منابع بیشتری برای پشتیبانی از افراد مبتلا در راستای بهبود سلامت روانشان اختصاص داده شود.
تیم مطالعه در بررسی خود با توزیع پرسشنامه هایی که آنرا "استاندارد طلایی" می نامید، یک مجموعه از افراد بزرگسال ساکن انگلیس را مورد آزمایش قرار داد. این سوالات با هدف تفکیک خاصیت های اوتیسم از ای دی اچ دی طراحی شده بودند؛ امری بسیار حساس چونکه به سبب اشتراک زیاد علایم، بطور معمول خاصیت های اوتیسم و ای دی اچ دی با هم اشتباه گرفته می شود.
برای مثال در این نظرسنجی پرسیده شده بود: چقدر احساس می کنید بیش از اندازه فعال هستید و مجبور به انجام کارها هستید، انگار که یک موتور محرک دارد شما را هدایت می کند؟ یا، آیا عبارت روبرو را توصیف خود می دانید؟: من اغلب به شدت جذب یک چیز می شوم.
دست اندرکاران این مطالعه می گویند هرچقدر علایم ای دی اچ دی در فرد شدیدتر بوده، احتمال بیشتری وجود داشته که فرد با اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم کند. نتایج شبیه سازی کامپیوتری نیز نشان داده است که ای دی اچ دی نسبت به اوتیسم تقریباً بطور قطع با علایم شدیدتر اضطراب و افسردگی در بین بزرگسالان مرتبط می باشد.
متخصصان هنوز نمی دانند چرا مبتلایان به ای دی اچ دی مستعد اضطراب و افسردگی بیشتر هستند و مطالعات بیشتری در این خصوص مورد نیاز است.
متخصصان می گویند نتیجه تحقیقات جدید می تواند به شناسایی افرادی که بیشتر در معرض خطر اضطراب و افسردگی هستند، کمک نماید تا اقدامات پیشگیرانه - مانند پشتیبانی از کودکان و بزرگسالان با مدیریت علایم ای دی اچ دی در آنها - زودتر صورت گیرد تا تأثیر بیشتری بر بهبود کیفیت زندگی این افراد داشته باشد.
به گزارش یورونیوز، دکتر "پونیت شا"، استاد روانشناسی در دانشگاه باث می گوید: هم اکنون بودجه برای تحقیقات ای دی اچ دی - خصوصاً تحقیقات روانشناختی – کم است و این امر خصوصاً هنگامی که آنرا با سطح نسبتاً بالای بودجه اختصاص داده شده به اوتیسم مقایسه کنید، آشکار می شود. شواهد حالا درحال آشکار شدن هستند که ای دی اچ دی فقط یک بیماری دوران کودکی نیست بلکه در طول زندگی نیز ادامه پیدا می کند و در نتیجه ما باید برنامه های تحقیقاتی خودرا برای درک بهتر ای دی اچ دی در بزرگسالی تنظیم نماییم.
نتایج مطالعات تازه در نشریه تخصصی Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/04
13:56:59
5.0 / 5
201
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است