نائب رئیس مجلس در گفتگو با مهر:

دولت در طرح تحول نظام سلامت ورشكست شده است

دولت در طرح تحول نظام سلامت ورشكست شده است

دكتر میوه: تبریز – نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت در طرح تحول نظام سلامت ورشكست شده است. گرفتار شدن دولت در این طرح از حركت های مغایر قانون و عدم برنامه ریزی دقیق ناشی شد.


مسعود پزشكیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در خلال دو دوره گذشته در كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تلاش مان بر این بود كه نه تنها در آذربایجان شرقی بلكه در كل كشور كسی نباشد كه نتواند از خدمات بهداشت و درمان بهره مند شود و زمانی كه رئیس دانشگاه علوم پزشكی و وزیر بهداشت بودم كسانی بودند كه یا نمی توانستند به بیمارستان بروند و یا اگر می رفتند پس از فوت به لحاظ نبود پول امكان تحویل جسد و یا ترخیص بیمار را نداشتند.
وی با اشاره به اینكه زمانی بود بیمارستان جسد فرد فوت شده را به خاطر اینكه خانواده وی پول نداشتند تحویل نمی دادند، اضافه كرد: هیچ یك از مسئولان در مورد اعتراضات مردم در این زمینه آرامش نداشتند و همواره مردم به وضعیت موجود آن زمان معترض بودند.
نماینده مردم تبریز، اسكو و آذرشهر در مجلس اضافه كرد: گاهاً برخی موارد وجود داشت كه پرداخت هزینه بیمارستان و درمان خانواده ای را از هستی ساقط می كرد و حتی هزینه هایی كه بیمارستان دریافت می كرد برای مردم غیر قابل تحمل بود در اصل توان پرداخت هزینه های كلان برای مردم امكان پذیر نبود.
دولت احمدی نژاد به وعده خود عمل نكرد
پزشكیان با ذكر اینكه در دولت احمدی نژاد ۱۰ درصد درآمد خالص هدفمندی یارانه در حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان به حوزه بهداشت و درمان جهت تامین هزینه و داروهای بیماران صعب العلاج، فقرا و مناطق محروم اختصاص پیدا كند اما دولت احمدی نژاد به وعده خود عمل نكرد، اظهار داشت: در حالیكه آخرهای زمانی كه من وزیر بهداشت و درمان بودم بودجه وزارت ۱۸۰۰ میلیارد تومان شده بود و از سویی هم بیمه ها مكلف به پرداخت بخشی از درآمدهایشان كردم و از این بابت هم درآمد بیمه ها هم افزایش پیدا كرد.
وی افزود: ما در دوره دولت نهم در مجلس مصوب كردیم تا یك درصد از درآمد قانون مالیات بر ارزش افزوده به بخش بهداشت و درمان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت و مناطق محروم تخصیص یابد.
نائب رئیس مجلس اضافه كرد: اصلاً قابل قبول نبود كه در مناطق محروم امكانات، تجهیزات و كادر پزشكی و حتی افرادی كه نتوانند خدمات درمانی بگیرند وجود داشته باشد. این مهم هم در جهت برقراری عدالت بود كه ما در نظر داشتیم.
نماینده مردم تبریز، اسكو و آذرشهر در مجلس خاطرنشان كرد: ولی برخلاف دولت های نهم و دهم، دولت یازدهم به حوزه بهداشت و درمان توجه ویژه ای كرده است و در ابتدا گفتند تصمیم دارند تا طرح تحول نظام سلامت را در كشور اجرا كنند البته این طرح آن چیزی نبود ما در قانون در مجلس تصویب كرده بودیم ولی دولت یازدهم در سایه همان پول ها اعلام نمود كه می خواهند این طرح را اجرایی كنند.
حركت های مغایر قانون دولت روحانی در اجرای طرح تحول نظام سلامت
پزشكیان با اشاره به حركت های مغایر قانون دولت روحانی در اجرای طرح تحول نظام سلامت اظهار داشت: گرفتار شدن دولت در این طرح از حركت های مغایر قانون و عدم برنامه ریزی دقیق نشات می گیرد به صورتی كه الان دولت در طرح تحول نظام سلامت ورشكسته شده است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: در فرانسه اكنون تخت های بیمارستانی را جمع می كنند و در دانمارك زایمان را در خانه ها انجام می دهند اما برعكس در ایران ما بیمارستان ها را گسترش می دهیم در حالیكه این امر جزو هزینه تراشی منفعت دیگری ندارد، كشورها توسعه یافته خدمات درمانی را به خانه ها منتقل می كنند ما هم تخت های بیمارستان ها را افزایش می دهیم.
عدم رعایت نوبت در سیستم ارجاع مشكل اصلی طرح پزشك خانواده
وی با ذكر اینكه یكی از مشكلات اصلی ما در طرح پزشك خانواده بالا بودن توقع ها و عدم رعایت نوبت در سیستم ارجاع است، اظهار داشت: هر اندازه كه با مردم با صداقت صحبت نماییم یقیناً آنها بهتر می توانند مسئولان را درك كنند و لازمه آن ابتدا قبول اشتباهات و سپس جبران اشتباهاتی است كه مرتكب شده ایم. در حالیكه هر قدر اشتباهات را پوشش دهیم باز از چشمان مردم پنهان نمی ماند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: در هر اموری اگر پنهان كاری از جانب مسئولان صورت گیرد اساساً مردم از همان مسئولان متنفر خواهند بود و اینك صحبت صادقانه با مردم داشته باشیم و اشكالات را رفع نماییم مهم است. در عین حال در تمامی مكانیزم ها با بی عدالتی مبارزه نماییم به صورتی كه در مكانیزم پرداخت یكی ۵۰ میلیون تومان حقوق می گیرد و دیگری یك میلیون تومان آیا به این سیستم می توان اظهار داشت كه عدالت حاكم است.

1396/12/05
19:38:49
5.0 / 5
4829
تگهای خبر: بیمار , خدمات , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است