محققان عنوان می كنند؛

كاهش ریسك مبتلا شدن به ام اس با ماهی

كاهش ریسك مبتلا شدن به ام اس با ماهی

به گزارش دكتر میوه طبق گزارش اخیر محققان، افرادی كه به صورت منظم ماهی مصرف می كنند كمتر در معرض مبتلا شدن به بیماری «ام اس» قرار دارند.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، محققان موسسه تحقیقاتی كایسر در كالیفرنیا جنوبی دریافتند افرادی كه حداقل هفته ای یكبار ماهی- یا یك تا سه مرتبه در ماه ماهی خورده و هر روز مكمل روغن ماهی مصرف می كنند- در مقایسه با افرادی كه كمتر از یك بار در ماه، ماهی می خورند و مكمل روغن ماهی هم مصرف نمی كنند، ۴۵ درصد كمتر در معرض مبتلا شدن به بیماری ام اس قرار دارند.
دكتر «آنت لانگر گود»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «مطالعه ما یك فایده دیگر رژیم غذایی دریایی را نشان داد.»
بیماری ام اس، بیماری سیستم عصب مركزی است. این بیماری ارتباط بین مغز و بقیه بدن را مختل می كند. یكی از علائم اصلی این بیماری از بین رفتن میلین، یك ماده چربی كه عصب را پوشانده و از آن محافظت می كند، است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به اشتباه به میلین حمله كرده و آن را نابود می كند.
مطالعه فعلی شامل بیش از ۱۱۰۰ فرد از منطقه كالیفرنیای جنوبی با میانگین سنی ۳۶ سال بود. نیمی از آنها مبتلا به ام اس در مراحل اولیه و نیم دیگر مبتلا به سندروم بالینی جدا شده (CIS) بودند. CIS بعنوان مرحله نخست از حمله های ام اس شناخته می گردد كه به شبه ام اس هم معروف است.
این مطالعه همینطور شامل بررسی ۱۳ گونه ژنی در انسان بود كه وظیفه شان تنظیم میزان اسیدهای چرب بود. دو ژن از این ۱۳ گونه ژنی با كاهش ریسك بیماری ام اس، بدون توجه به میزان مصرف ماهی، مرتبط بودند.
لانگر گود در ادامه می افزاید: «اسیدهای چرب امگا۳ دارای خاصیت ضدالتهاب و محافظت كننده عصبی بوده كه دارای پتانسیل حفاظت در مقابل مبتلا شدن به ام اس هستند.»
وی تاكید می كند خوردن ماهی یا غذاهای دریایی به مراتب بهتر از دریافت امگا۳ از مكمل روغن ماهی است.
 

1396/12/12
15:43:33
5.0 / 5
5148
تگهای خبر: بیمار , بیماری , طب , مكمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است