۲۵۰هزار معلول و توانخواه تحت پوشش بیمه سلامت؛

شرط سازمان بیمه سلامت برای پوشش خدمات توانبخشی

شرط سازمان بیمه سلامت برای پوشش خدمات توانبخشی

دكتر میوه: اجرای تعهد جدید سازمان بیمه سلامت در خصوص پوشش خدمات توانبخشی در لایحه پشتیبانی از معلولان، در هاله ای از ابهام است؛ چراكه این تعهد در حالی به بیمه سلامت واگذار شده كه بودجه این سازمان برای سال آینده ۱۰ تا ۱۵ درصد كاهش یافته و این سازمان تاكید كرده كه نمی تواند تعهد جدیدی را بدون تامین منابع مالی آن بپذیرد.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، لایحه جدید پشتیبانی از معلولان اواخر آذرماه سال جاری پس از مدت ها انتظار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. به اذعان مسئولان امر، قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان مصوب سال ۱۳۸۳ با وجود بهبود نسبی و قابل ملاحظه در آسایش و آرامش، ارتقاء سطح خدمات حمایتی و توانبخشی افراد معلول، نتوانست انتظارات و توقعات میلیون ها نفر از شهروندان دارای معلولیت را برآورده كند؛ بنابراین لایحه جدید در ۱۰ فصل و ۳۵ ماده به تصویب رسید.

در عین حال طبق ماده ششم فصل سوم این لایحه «وزارت بهداشت مكلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی را به گونه ای تامین كند كه علاوه بر تامین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی، جسمی و روانی آنها را هم تحت پوشش قرار دهد.»

علاوه بر آن انوشیروان محسنی بندپی – رئیس سازمان بهزیستی- هم اعلام نموده بود كه «بیمه سلامت مكلف است با هدف پشتیبانی از نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیازمند و افراد دچار معلولیت های چندگانه نیازمند در خانواده، بعد از عرضه خدمات آموزشی و مشاوره ای به خانواده ها نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددكاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام نماید یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را با استفاده از مراكز وابسته به خود یا پشتیبانی از مراكز بخش غیردولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه و تشكل های مردم نهاد) عرضه كند.»

اما معاون خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت تاكید می كند تا زمانی كه اعتبار مورد نیاز این خدمت تامین نشود، نمی توانند این تعهد را بپذیرند. مرتضی ادیانی در گفت وگو با ایسنا در این خصوص توضیح داد و اظهار داشت: ماده ششم فصل سوم لایحه پشتیبانی از معلولان تكلیفی برای سازمان بیمه سلامت مشخص كرده و پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی این گروه را بر عهده این سازمان گذاشته است. هم اكنون هم ۲۵۰ هزار معلول و توانخواه تحت پوشش این سازمان هستند كه این رقم در حال افزایش می باشد. بیشتر این افراد هم به كاردرمانی دائمی و برخی به گفتاردرمانی و سایر خدمات نیاز دارند. این مورد سبب افزایش تعهدات و هزینه سازمان خواهد شد و در نتیجه تعهدی زائد بر اعتبار به حساب می آید.

وی تصریح كرد: با عنایت به شرایط فعلی سازمان از نظر منابع مالی، این تعهد صرفا در صورت تامین منابع نشان دار و تعهد متناسب با آن قابل پذیرش است.

به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، بودجه سال آینده بیمه سلامت ۱۰۸۰۰ میلیاردتومان در نظر گرفته شده است. پیش از تصویب این بودجه مسئولان بیمه سلامت تاكید كرده بودند كه در صورت تامین نشدن بودجه مورد نیاز این سازمان، بسته های خدمات آنها كوچك خواهد شد و نمی توانند تعهد جدیدی را بپذیرند. طاهر موهبتی – مدیرعامل سازمان بیمه سلامت هم در گفت وگو با ایسنا تاكید كرده بود كه طبق قانون، اجرای تعهدات جدید موكول به تامین منابع جدید برای آنهاست.

وی همینطور گفته بود كه "ما به دنبال این هستیم كه در سال آینده در چارچوب اعتبارات سازمان، خرید خدمت داشته باشیم. با وجود تكالیف جدید بیمه ای، باید توجه كرد كه بودجه ما در سال ۹۷ نه تنها افزایش نیافت، بلكه نسبت به عملكرد ۹۶، كاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی را هم تجربه كرده است.بنابراین قاعدتا نسبت به سال ۹۶ مقداری خرید خدمت كمتری انجام می دهیم؛ چراكه هیچ راهی غیر از این وجود ندارد. از طرفی اگر بدون تامین منابع جدید، بار مالی جدید تولید نماییم، مدعی العموم می تواند بر مبنای ماده ۵۸۸ قانون مجازات اسلامی متخلف خطاب مان كرده و بر همان اساس با ما برخورد كند. ازاین رو نمی توان از بنده كه مجری قانون هستم، انتظار تخلف داشت یا زمینه تخلف را برایم فراهم نمود. "
1396/12/15
14:01:57
5.0 / 5
5271
تگهای خبر: خدمات , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است