مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خبر داد

حذف دفترچه بیمه از بیمارستان های دولتی تا نیمه ۹۷، خودداری از تمدید دفترچه چند بیمه ای ها

حذف دفترچه بیمه از بیمارستان های دولتی تا نیمه ۹۷، خودداری از تمدید دفترچه چند بیمه ای ها

دكتر میوه: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از آغاز طرح استحقاق سنجی در ۱۰۵ بیمارستان كشور اطلاع داد و اظهار داشت: با همكاری وزارت بهداشت، تا آخر شش ماهه اول سال ۹۷ و در بخش بستری تمام بیمارستان های دولتی، دفترچه بیمه سلامت حذف خواهد شد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در نشست هم اندیشی اصحاب رسانه و مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت با اشاره به آغاز برنامه استحقاق سنجی در ۱۰۵ بیمارستان كشور، اظهار نمود: به دنبال حكمی كه در بودجه سال ۹۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید، طرح استحقاق سنجی و حذف دفترچه ها در چهار استان مازندران، فارس، البرز و كرمان و شامل ۱۰۵ بیمارستان اجرا می گردد.
وی اضافه كرد: طرح استحقاق سنجی در بخش بستری اجرایی می گردد و اعلام نموده ایم سایر دانشگاه ها و ادارات بیمه سلامت استانی كه تمایل داشته باشند می توانند این برنامه را اجرا كنند. هدف نهایی این برنامه دریافت خدمت با استفاده از استحقاق سنجی و پایگاه بیمه سلامت در تمام مراكز تشخیصی و درمانی خصوصی و دولتی است.

حذف دفترچه بیمه در بخش بستری بیمارستان های دولتی تا نیمه ۹۷
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در ادامه خاطرنشان كرد: پیش بینی شده است اگر مشكلی در اجرای این طرح پیش نیاید، تا آخر شش ماهه اول سال ۹۷ تمام بیمارستان های دولتی با همكاری وزارت بهداشت دفترچه را در بخش بستری حذف كنند. گام بعدی هم اجرای برنامه در بخش سرپایی است. البته این مورد مشكلات خاص خویش را دارد و همكاری پزشكان را می طلبد.

آغاز حذف همپوشانی های بیمه ای از سال جدید
موهبتی با اشاره به برنامه بیمه سلامت برای حذف همپوشانی بیمه ای، اعلام نمود: طبق آنچه در بودجه سال ۹۷ آمده است، همپوشانی بیمه ای در سال آینده اجرا می گردد. آخرین بررسی كه در این زمینه انجام شد، همپوشانی با بیمه نیروهای مسلح بود. بیمه سلامت با این بیمه ۲۶۰هزار همپوشانی دارد كه ۱۶۰هزار مورد آن مربوط به سربازان است كه تحت پوشش نیروهای مسلح هستند. باآنكه این برنامه در سال ۹۷ به باعث قانون اجرایی می شود، اما در همین مدت سعی كردیم با مراوداتی كه با بیمه نیروهای مسلح داشته ایم به بیمه شدگان اعلام كنند كه نسبت به حذف این همپوشانی اقدام نمایند. علاوه بر آن باید از تولید همپوشانی جدید خودداری نماییم. به همین منظور علاوه بر كنترل این مورد در صدور اولیه دفترچه، در زمان تمدید آن هم این همپوشانی كنترل خواهد شد.

2 اقدام برای رفع همپوشانی های بیمه ای با سازمان تامین اجتماعی
وی با اشاره به اینكه همپوشانی سازمان بیمه سلامت با سازمان تامین اجتماعی ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مورد است، اظهار داشت: برای رفع این همپوشانی از دو روش استفاده می كنیم؛ یكی خودداری از تولید همپوشانی جدید و دیگری خودداری از تمدید دفترچه بیمه ای كه دارای همپوشانی است. با تدابیری كه با استفاده از سامانه انجام شده هم در زمان صدور دفترچه جدید و هم در زمان تمدید نسبت به رفع همپوشانی اقدام می نماییم.
موهبتی با اشاره به تدوین برنامه عملیاتی این سازمان با 46 عنوان و 147 پروژه برای سال آینده، بیان كرد: استقرار سازمان الكترونیكی و مدیریت هزینه، جزو مهم ترین برنامه های ما در سال آینده قرار دارند. این برنامه عملیاتی در اختیار تمام مدیران استانی بیمه سلامت قرار می گیرد. در انتها هر ماه هم باید اطلاعات مربوط به پیشرفت برنامه وارد سامانه شود. یكی از مشكلات ما در این زمینه محقق نشدن آن است؛ به همین منظور تمام برنامه ها در زمان بندی پیش بینی شده، پایش می گردد. نظارت ها هم مبتنی بر خود اظهاری و ارزیابی انطباق است.
وی ادامه داد: برای ضمانت این پایش هم مقرر شده است كه 40درصد پرداختی های مدیران شامل اضافه كاری و هرآنچه خارج از حكم كارگزینی است، بر مبنای برنامه عملیاتی پرداخت شود.

تدوین 60 راهنمای بالینی تا آخر امسال
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: تا آخر سال جاری 60 راهنمای بالینی تدوین می گردد كه تلاش می گردد در شش ماهه اول سال آینده اجرایی شوند. این بحث در كاهش هزینه ها موثر خواهد بود.
موهبتی همینطور با تاكید بر اینكه خرید ما در سال آینده بر مبنای اعتبارات خواهد بود، اضافه كرد: این رویكرد اگر منجر به كاهش شیب كسری هزینه ها شود، توفیق بزرگی است. در شش ماهه دوم سال 96 با بخشنامه هایی كه ابلاغ كردیم، هزینه ها كاهش پیدا كرد. پیش بینی شده بود كه با حدود 10800میلیارد تومان كسری روبرو شویم اما با عنایت به مدیریت صورت گرفته، این رقم به حدود 9هزار میلیارد تومان كاهش پیدا كرد.
وی اضافه كرد: قول داده شده است كه تا روز یكشنبه پرداخت هایی برای تسویه بدهی ها صورت گیرد. بنابراین فعلا از درآمد داخلی بیمه سلامت، حدود سه ماه از بدهی های بخش خصوصی غیر از داروخانه ها را می پردازیم تا مطالبات آنها به تیرماه 96 برسد. اگر قول دكتر نوبخت محقق شود، امیدواریم بتوانیم به دانشگاه های علوم پزشكی هم پرداخت هایی داشته باشیم.1396/12/26
15:21:33
5.0 / 5
4770
تگهای خبر: بیمار , پزشك , تولید , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است