تاثیر آلرژی فصلی بر افسردگی

تاثیر آلرژی فصلی بر افسردگی

دكتر میوه: آلرژی فصلی كه میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد، علاوه بر علائم جسمی آزاردهنده بر خلق و خوی فرد هم تاثیر مهم دارد.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، مطالعات نشان داده است احتمال افسردگی در افرادی كه آلرژی فصلی دارند در حدود ۵۰ درصد بیشتر از دیگر افراد است. همینطور اگر شدت این آلرژی به حدی باشد كه مجبور به رجوع به یك متخصص شوید، این احتمال سه برابر خواهد شد.

اگرچه مطالعات علمی وجود این ارتباط را نشان می دهند اما با این حال آلرژی به صورت مستقیم سبب افسردگی بالینی نمی گردد بلكه در عمل آلرژی منجر به تغییرات خلقی می گردد كه معمولا علائم افسردگی خفیف، مانند احساس اندوه، رخوت و خستگی را به همراه دارد. در بعضی افراد هم آلرژی سبب گریه های بیشتر در طول فصل می گردد. همینطور كارشناسان می گویند كه آلرژی در یك فرد مبتلا به افسردگی بالینی سبب تشدید علائم افسردگی می گردد.

اگرچه آلرژی در همه افراد به افسردگی منجر نمی گردد ولی تجربه واكنش های آلرژیك، زنگ خطری برای بروز افسردگی، نه لزوما از جنبه عاطفی بلكه از جنبه های فیزیولوژیكی مانند كاهش سطح انرژی بدن است.

واكنش های آلرژیك در واقع پاسخ ایمنی به آزاد شدن سیتوكین ها، مولكول های پروتئینی كه در برقراری ارتباط بین سلول ها مورد استفاده قرار می گیرد، هستند. هنگامی كه سیتوكین ها به مغز سیگنال می دهند، احساس بیماری یا «تحلیل قوای ذهنی» را بوجود می آورد كه اغلب با آنفلوآنزا همراه است.

در مطالعه دیگر متخصصان دریافتند كه گرده افشانی بعضی از گیاهان سبب خستگی مفرط و تغییرات خلقی در بعضی از افراد می گردد كه چنین واكنش های آلرژیكی می تواند باعث كاهش سرعت پردازش فكری هم شود.

همچنین تحقیقی دیگر از دانشگاه مریلند به بررسی رابطه بین شاخص های خودكشی و آلرژی پرداخته است. متخصصان این مطالعه با اشاره به افزایش نرخ خودكشی در ماه های آوریل تا ژوئن (فصل بهار) كه تغییرات محیطی قابل توجهی در گرده افشانی درختان به وقوع می پیوندد ارتباط بین میزان افسردگی و علائم آلرژی مربوط به گرده افشانی گیاهان را خاطرنشان كردند. همینطور این تحقیق نشان داد كه با عنایت به میزان بالاتر آلرژی و افسردگی در زنان، ارتباط بین آلرژی، افسردگی و خودكشی در آنها به نسبت مردان بیشتر است.

علاوه بر این ها مشكلاتی كه آلرژی برای زندگی شخصی افراد پیش آورده و روند زندگی آنها را مختل می كند در كنار عوارض جانبی آنتی هیستامین ها همچون اختلالات خواب و كاهش هوشیاری به افسردگی افراد دامن می زند.

یك روانشناس بالینی هم تصریح كرد كه كودكان به دلیل حساسیت بیشتر بدن هایشان، بیشتر در معرض نوسانات رفتاری در رابطه با آلرژی بوده و به هنگام آلرژی تندخویی، كج خلقی و اختلالات خواب بیشتری را تجربه می كنند.

به گزارش سی ان ان، برخی روان پزشكان معتقدند گاهی اوقات واكنش های آلرژیك در افراد تا حد زیادی بر اختلالات خلقی و اضطراب و افسردگی افراد تاثیر گذاشته و در صورت عدم درمان می تواند اثرات مخربی بر زندگی افراد داشته باشد.
1397/01/10
16:33:24
5.0 / 5
5054
تگهای خبر: آلرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است