عضو انجمن رادیوتراپی آنكولوژی ایران مطرح كرد؛

عواملی كه می تواند از مبتلا شدن به سرطان كلوركتال پیشگیری كند

عواملی كه می تواند از مبتلا شدن به سرطان كلوركتال پیشگیری كند

دكتر میوه: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: مصرف كمتر گوشت قرمز، چربی ها، انجام فعالیت فیزیكی، استفاده از آسپرین و دریافت ویتامین D، می تواند از مبتلا شدن به سرطان كلوركتال پیشگیری كند.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، دكتر مونا ملك زاده، در ارتباط با سرطان روده بزرگ تصریح كرد: این سرطان شامل دو نوع ركتوم (انتهای روده)و كولون است كه در جهان نسبتاً شایع بوده و جزء چهار علت سرطان در جهان و سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان به حساب می آید.
عضو انجمن رادیوتراپی آنكولوژی ایران با اشاره به اینكه سرطان روده بزرگ در كشورهای غربی نسبت به جوامع سنتی شیوع بیشتری دارد، اضافه كرد: البته این نوع سرطان در ایران نسبت به شیوع مرگ و میر قابل توجهی دارد كه دلیل عمده نداشتن طرح غربالگری كشوری است.
این متخصص رادیوتراپی و آنكولوژی اظهار داشت: در دنیا دستورالعمل غربالگری سرطان كولون وجود دارد و ساده ترین روش غربالگری، بررسی و معاینه انتهای روده، آزمایش خون مخفی در مدفوع و در نهایت ركتوسكوپی و كلونوسكوپی است.
ملك زاده اضافه كرد: غربالگری سرطان روده بزرگ چهار تا پنج سال پیش در ایران در شهرهای كم جمعیت آغاز شد ولی هم اكنون دستورالعمل كشوری جامعی برای آن اجرا نمیشود در حالیكه توجه به این مسئله بسیار لزوم دارد و سرطان كولون با غربالگری قابل كشف بوده و می توان در مراحل پایین تر اقدامات و درمان های ساده تری را انجام داد و از مرگ و میر و ناتوانی افراد هم پیشگیری كرد.
این متخصص رادیوتراپی و انكولوژی با اشاره به اینكه عوامل مختلفی سبب تولید سرطان روده بزرگ می شود، عنوان كرد: افزایش سن، عوامل خانوادگی و ژنتیك همینطور نژاد از عوامل غیر قابل تغییر در بروز این سرطان بوده ولی استعمال سیگار، مصرف الكل و چاقی از عوامل قابل پیشگیری در این سرطان به حساب می آید البته نداشتن این عوامل تضمین كننده نسبت به مبتلا نشدن نیست و ممكن است فردی هیچ یك از این مشكلات را نداشته ولی مبتلا به سرطان روده بزرگ شود.
وی تصریح كرد: مصرف كمتر گوشت قرمز، چربی ها، انجام فعالیت فیزیكی، استفاده از آسپرین و دریافت مناسب ویتامین دی در بدن از عواملی است كه از مبتلا شدن شدن به سرطان كلوركتال جلوگیری می كند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در مورد درمان سرطان كلوركتال اظهار داشت: درمان بسته به مرحله تشخیص بیماری دارد كه در مراحل اولیه در حین كولونوسكوپی كه فرد غربالگری می گردد ممكن است پولیپ حاوی سلول های سرطانی را برداشت و اقدامات لازم را انجام داد. در بعضی از مواقع با پیشرفت بیماری نیاز است كه بخشی از روده برداشته شود گاهی هم شیمی درمانی بعد از جراحی انجام می گردد.
این متخصص رادیوتراپی و آنكولوژی با اشاره به اینكه زمانی كه سرطان كلوركتال به قسمتی از كبد متاستاز داده باشد ممكن است با برداشتن این قسمت از كبد بتوان به نتیجه مطلوب درمانی بیمار هم دست یافت و همینطور در مورد ریه ولی به صورت كلی زمانی كه سرطان در بدن پخش شده باشد قابلیت درمان كمتر شده و موفقیت درمان هم كاسته می شود.
وی تصریح كرد: اگر انتهای روده یا ركتوم هم درگیر سرطان شده باشد، گاهی رادیوتراپی( پرتودرمانی) هم همزمان با شیمی درمانی قبل یا پس از جراحی صورت می گیرد. هم اكنون از داروهای هدفمند هم برای بیماران استفاده می گردد كه گاهی برای اطمینان از اثر بخشی این دارو ها نیاز به بررسی های ژنتیكی است. باید در نظر داشت كه گاهی بعد از جراحی به صورت موقت یا دائم عوارضی برای بیمار بوجود می آید كه حمایت ها و مراقبت های خاصی را نیاز دارد.

1397/02/17
12:54:08
5.0 / 5
4976
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دانش , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است