رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی عنوان كرد؛

انتقاد از تعبیر كار بیهوده گفتار درمانی در ادبیات برخی سیاسیون

انتقاد از تعبیر كار بیهوده گفتار درمانی در ادبیات برخی سیاسیون

دكتر میوه: رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نسبت به اظهارات برخی سیاسیون و افراد در استفاده از واژه گفتار درمانی بعنوان یك كار بیهوده انتقاد نمود.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، محمد كمالی بامداد پنجشنبه در شانزدهمین همایش گفتار درمانی ایران اظهار داشت: گفتار درمانی از سال ۵۲ در دانشكده توانبخشی شروع به كار كرده است و ما هم اكنون در میانه راه قرار داریم.
وی با اشاره به تفاوت های زیادی كه در ارتباط با گفتار درمانی نسبت به گذشته صورت گرفته است، تاكید كرد: هم اكنون شناخت وسیعی از گفتار درمانی در جامعه شكل گرفته و جایگاه بهتری را برای این رشته متصور هستیم، ولی در عین حال با آنچه باید باشد فاصله داریم به صورتی كه شناخت جامعه و حتی جامعه پزشكی از گفتار درمانی كافی نیست.
رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: گاهی می شنویم كه دخالت هایی در حوزه گفتار درمانی اتفاق می افتد كه لازم است در زمینه شناخت گفتار درمانی، اقدامات لازم صورت گیرد.
كمالی همینطور نسبت به استفاده از واژه «گفتار درمانی» در ادبیات برخی افراد و سیاسیون در جامعه انتقاد نمود و اظهار داشت: متأسفانه برخی افراد و سیاسیون از گفتار درمانی بعنوان یك كار بیهوده تعبیر می كنند كه این خیلی زیبنده گفتار درمانی نیست و ما باید از این دامی كه دیگران پهن كرده اند، خویش را رها سازیم.
وی تاكید كرد: نكته دیگری كه می بایست به آن اشاره داشت، وابستگی شدید گفتار درمانی به فرهنگ و زبان هر جامعه است؛ از همین رو نیازمند تحقیق و پژوهش حتی در حوزه قومیت ها و نژادها برای انجام كارهای تحقیقاتی هستیم تا بتوانیم این اختلال را صدمه شناسی نماییم.
رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اضافه كرد: گرفتاری ما این است كه نتایج پژوهش ها به سطح جامعه و نیروی متخصص كمتر می رسد.
كمالی اظهار داشت: آنچه در جامعه یافته ایم، انتقال پیدا نمی كند درحالی كه باید به جامعه درگیر اطلاعات خودمان را عرضه دهیم.
وی تصریح كرد: هیچ تیم درمانی و توانبخشی شكل نمی گیرد، مگر اینكه خانواده درگیر عضو آن باشد.
به گفته كمالی، خصوصیت های گفتار درمانی نقش مهمی در برقراری ارتباطات و بهبودی فرد رجوع كننده دارد.
رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با عنوان این مطلب كه هنوز به صورت كیفی روی توانبخشی كار اساسی انجام نداده ایم، تصریح كرد: چرا نظام سلامت حاضر نیست بر روی گفتار درمانی هزینه كند و چرا نباید بیمه ها خدمات توانبخشی را تحت پوشش داشته باشند؟
وی خاطرنشان كرد: امیدواریم با مدیران عامل سازمان های بیمه گر در این زمینه به نقطه مطلوب برسیم.
كمالی با عنوان این مطلب كه كارهای خوبی در زمینه گفتار درمانی در وزارت بهداشت صورت گرفته، اما كافی نیست، تاكید كرد: باید تلاش نماییم با نمایش كار خوب، بهبودی افراد دچار اختلال گفتار نمایان شود.
رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در انتها تصریح كرد: ما می توانیم به سلامت جامعه و بالا بردن كیفیت زندگی افراد كمك نماییم كه لازم است در این مسیر از فناوری های نوین بهره بگیریم.

1397/02/21
18:40:00
5.0 / 5
4676
تگهای خبر: پژوهش , دانش , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است