رتینوپاتی در كمین دیابتی ها

رتینوپاتی در كمین دیابتی ها

دكتر میوه: یك متخصص چشم با اشاره به اینكه «رتینوپاتی دیابتی» عارضه ای از دیابت است كه به علت تغییرات بوجود آمده در رگ های خونی شبكیه رخ می دهد، اظهار داشت: خطر مبتلا شدن به رتینوپاتی دیابتی با افزایش طول مدت مبتلا شدن به دیابت و همینطور عدم كنترل مناسب قندخون بیشتر می گردد.


جمیل اسلامی پور در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه رتینوپاتی دیابتی ممكن است سبب نشت مایع یا خون یا منجر به رشد شاخه های عروقی شكننده و كلاف مانند در چشم شود، اظهار نمود: این عارضه به تخریب شبكیه یا تغییر شكل آن منجر می گردد. زمانی كه این اتفاق افتاد، تصویر تشكیل شده بر روی شبكیه ممكن است تار یا كج باشد.

این متخصص چشم با بیان اینكه رتینوپاتی دیابتی یكی از علل اصلی كاهش دید است، اظهار داشت: خطر مبتلا شدن به رتینوپاتی دیابتی با افزایش مدت طول مبتلا شدن به دیابت و عدم كنترل مناسب قند خون بیشتر می گردد.

وی با تاكید بر اینكه مهم ترین عامل در رتینوپاتی دیابتی، مدت زمان مبتلا شدن به دیابت و كنترل نامناسب سطح قند خون است، خاطرنشان كرد: این عارضه، یكی از عوارض دیابت است كه به علت تغییرات بوجود آمده در رگ های خونی شبكیه رخ می دهد.

اسلامی پور با بیان اینكه رتینوپاتی غیرتكثیری جزو مراحل اولیه رتینوپاتی دیابتی است، اظهار داشت: در این مرحله عروق كوچك (بیشتر مویرگ ها) در پرده شبكیه آسیب می بینند و مایع یا خون از آن ها نشت می كند.

وی اضافه كرد: مایع نشت كرده سبب تورم پرده شبكیه می گردد و مواد نشت كرده از رگ ها، رسوباتی به نام «اگزودا» از خود بر جای می گذارند.

این متخصص چشم اضافه كرد: اگر این مسئله در ناحیه ماكولا كه مركز بینایی است و دید دقیق را فراهم می كند، رخ دهد سبب كاهش دید در فرد می شود؛ به گونه ای كه فرد متوجه كاهش بینایی شده و به چشم پزشك رجوع می كند. این حالت توسط چشم پزشكان ادم ماكولای قابل توجه بینایی خوانده می گردد و شایع ترین عامل كاهش بینایی در دیابت است.

وی با اشاره به اینكه اگر این اتفاق در ناحیه مركز بینایی رخ ندهد، فرد متوجه این تغییرات نمی گردد، اضافه كرد: در صورت وجود ورم ماكولا، امروزه از تزریق داروهای داخل چشمی استفاده می گردد كه مانع تولید عروق شكننده و نشت كننده می گردد كه به جذب مایع واگزودای نشت كرده كمك كرده و در نهایت سبب بهتر شدن بینایی می گردد.

اسلامی پور با بیان اینكه غیر از موارد اعلام شده، معمولا تغییرات در نقاط كمتر حساس شبكیه به صورت لكه های خونریزی كوچك، ورم و اگزودا علامتی تولید نمی كند و فرد متوجه وجود این تغییرات نمی گردد، اضافه كرد: با معاینه چشم پزشكی وجود این تغییرات به راحتی قابل تشخیص می باشد.

وی تصریح كرد: مرحله غیرتكثیری بر مبنای شدت آن به سه یا چهار مرحله خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید تقسیم بندی می گردد كه در مراحل شدید و خیلی شدید ممكن است برحسب مورد از لیزر استفاده گردد.

اسلامی پور، دیگر نوع رتینوپاتی دیابتی را رتینوپاتی تكثیری اعلام و اظهار نمود: این نوع رتینوپاتی دیابتی، حالتی است كه رگ های خونی جدید و غیرطبیعی بر روی سطح شبكیه رشد می كنند.

وی اضافه كرد: از خصوصیات این رگ های جدید، داشتن دیواره ضعیفی است كه به راحتی مایع از آن نشت می كند یا به علت شكننده بودن آنها سبب خونریزی می شوند كه این خونریزی ممكن است جلوی شبكیه، روی ناحیه مركز بینایی یا داخل ژل زجاجیه روی دهد و سبب كاهش دید شدید و معمولا ناگهانی در فرد شود.

این متخصص چشم با ذكر اینكه درمان در این مرحله بسته به شدت و وسعت عروق بوجود آمده یا شدت خونریزی و كاهش دید و همینطور مدت زمانی كه طول كشیده، ممكن است تفاوت كند، اظهار داشت: در مراحل خفیف تر معمولا از تزریق داروی ضدعروق جدید آواستین یا لیزر شبكیه كه عروق غیرعادی محیط شبكیه را تخریب می كند و یا تركیبی از این دو مورد، استفاده می گردد.

وی با اشاره به اینكه اما اگر خونریزی شدید باشد یا امیدی به پاك شدن خود به خودی آن نباشد، عمل جراجی ویتركتومی برای برداشتن ژل زجاجیه و خون های داخل آن انجام می شود، خاطرنشان كرد: ممكن است همزمان با آن، لیزر شبكیه هم صورت گیرد.

اسلامی پور در ادامه با بیان اینكه گاهی اوقات در عدم كنترل مناسب قندخون، رتینوپاتی تكثیری طولانی مدت با تكثیر سلول های غیرطبیعی و رشتههایی در داخل زجاجیه كه به سطح شبكیه چسبیده اند، سبب كنده شدن شبكیه می شود، تصریح كرد: لازم است با عمل جراحی ویتركتونی همه اینها برداشته شده و شبكیه آزاد شود.

این متخصص چشم در بخش پایانی سخنان خود با تاكید بر اینكه رتینوپاتی دیابتی باید جدی گرفته شود، اظهار نمود: غیر از مواردی كه ذكر شد، دیابت می تواند مشكلات دیگری در چشم ها تولید كند. این مشكلات نظیر آب مروارید كه در افراد دیابتی زودتر از افراد هم سن و سال تولید می گردد و با عمل جراحی درمان می گردد و آب سیاه است كه معمولا ناشی از عوارض در فازهای انتهایی و شدید رتینوپاتی بروز می كند.

اسلامی پور در مورد آب سیاه ناشی از رتینوپاتی دیابتی توضیح داد: درمان این نوع عارضه بسیار مشكل است و سبب از بین رفتن بینایی و چشم می گردد.

وی ادامه داد: علاوه بر آب مروارید و آب سیاه، رتینوپاتی دیابتی و خطر انسدادهای عروق شاخه ای و عروق اصلی و مركزی چشم در افراد دیابتی بالاتر از افراد عادی است كه خطرات جدی برای بینایی آنها بوجود می آورد.

این متخصص چشم ضمن اخطار در خصوص اینكه درمان این عارضه بسیار مشكل و گاهی حتی ناممكن است، تصریح كرد: تمامی افراد بخصوص بیماران دیابتی فراموش نكنند كه كنترل مناسب و دقیق قند، فشار و چربی خون در درصد بالایی سبب پیشگیری از شروع این عوارض می گردد.

وی در انتها با تاكید بر اینكه پیشگیری بهتر از درمان است، خاطرنشان كرد: حتی اگر در بعضی از افراد این عوارض شروع شده باشد با پیشگیری می توان پیشرفت آن را كُند كرده و یا حتی متوقف كرد.


1397/03/03
20:16:03
5.0 / 5
4845
تگهای خبر: پزشك , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است