شناسایی 10 نوع سرطان تنها با یك آزمایش!

شناسایی 10 نوع سرطان تنها با یك آزمایش!

دكتر میوه: دانشمندان آمریكایی در مورد یك آزمایش خون ساده كه می تواند سرطان را حتی پیش از رشد تومور تشخیص دهد، خوش بین هستند. دانشمندان این آزمایش را ˮجام مقدسˮ (holy grail) تحقیقات سرطان نامیده اند.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، این آزمایش خون "بافت برداری مایع" (liquid biopsy) نام دارد. این آزمایش می تواند علامت های ژنتیكی سرطان ها را با شناسایی حتی كوچكترین تكه دی.ان.ای آزاد شده توسط سلول های سرطانی در جریان خون، شناسایی كند.

نتایج آزمایشات دانشمندان نشان داد كه این آزمایش می تواند 10 نوع مختلف از سرطان را شناسایی كند. محققان ایالات متحده یافته های خویش را در كنفرانس "American Society of Clinical Oncologists " در شیكاگو عرضه كردند.

بافت برداری مایع تستی است كه بر روی نمونه خونی انجام می گردد و هدف آن یافتن سلول های سرطانی یا تكه هایی از دی.ان.ای از تومور در گردش در جریان خون است. بافت برداری مایع می تواند برای یافتن سرطان در مراحل اولیه استفاده گردد. همینطور می تواند برای برنامه ریزی درمان یا پیگیری روند درمان یا بررسی بازگشت سرطان استفاده گردد. همینطور نمونه برداری های خونی مختلف در طول زمان می تواند به پزشكان كمك نماید تا متوجه شوند چه تغییرات مولكولی در طول روند بیماری در تومور اتفاق می افتند.

بافت برداری مایع شامل سه مرحله است: تست ژنوم برای تركیب دی.ان.ای، شناسایی جهش ژن و در نهایت شناسایی تغییرات خاص در دی.ان.ای است كه نشان داده است آیا سرطان هم اكنون بر سلول ها تاثیر گذاشته است یا خیر.

این مطالعه به سرپرستی دكتر "اریك كلین" انجام گرفته است. در این مطالعه آنها سوابق پزشكی بیش از 1600 نفر را مورد بررسی قرار داده اند. از میان این افراد، 749 نفر بدون معاینه پزشكی اظهار داشتند كه به سرطان مبتلا نیستند. در همین حال، 878 نفر از آنها اظهار داشتند كه اخیرا به یك بیماری مبتلا شده اند.

آزمایش بافت برداری مایع قادر به تشخیص سرطان پانكراس، تخمدان، كبد و سرطان كیسه صفرا با بالاترین دقت بود. با انجام این آزمایش بیماری حداقل 4 فرد از 5 فرد تشخیص داده شد.

اما از جانب دیگر بافت برداری مایع نتوانست سرطان های پستان، معده، رحم، پروستات، لنفوم، میلوما، روده و سرطان سر و گردن را با دقت بالا تشخیص دهد.

"كلین" اظهار داشت: این به صورت بالقوه، "جام مقدس" تحقیقات سرطان است، سرطان هایی كه هم اكنون تشخیص آنها سخت هستند، با انجام این آزمایش می توانند تشخیص داده شوند و در مرحله اولیه درمان شوند. اغلب سرطان ها در مراحل پایانی تشخیص داده می شوند، اما آزمایش بافت برداری مایع دانشمندان را قادر می سازد تا چند ماه و یا حتی چند سال زودتر بیماری افراد را تشخیص دهند.

آزمایش بافت برداری مایع مبتنی بر تراشه های الكترونیكی است و در آن تنها یك قطره خون از فرد گرفته می گردد و بعد از چندین دقیقه برچسب های فلورسنت هم به نمونه اضافه می شوند، سپس دانشمندان آزمایش را بررسی می كنند برای مثال اگر نتیجه آزمایش سرطان پانكراس مثبت باشد، دایره های روشن فلورسنت در نمونه خون دیده می شوند.
كارشناسان بهداشت در انگلیس هم نظر مثبتی نسبت به این آزمایش دارند. "سیمون استیونز" مدیر اجرایی سرویس سلامت همگانی انگلستان، این روش را یك پیشرفت بزرگ توصیف كرده است.
1397/03/12
14:21:54
5.0 / 5
4647
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است