رییس انستیتو پاستور ایران:

امكان تولید واكسن HPV داخل كشور وجود دارد

امكان تولید واكسن HPV داخل كشور وجود دارد

دكتر میوه: رییس انستیتو پاستور ایران با تاكید براینكه امكان تولید واكسن HPV داخل كشور وجود دارد، اظهار داشت: درحال حاضر دانشمندان ایرانی روی این واكسن كار می كنند و پیشرفت های خوبی حاصل شده است ازاین رو در این حوزه در نقطه صفر نیستیم.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكترعلیرضا بیگلری درباره تولید واكسن HPV (زگیل تناسلی) اظهار داشت: امكان تولید واكسن HPV داخل كشور وجود دارد و باید برپایه نیازسنجی ها، گروه هایی كه در اولویت بیشتری قرار دارند، شناسایی شوند.

وی با اشاره به اینكه واكسن HPV گران است و واردات آن هزینه های زیادی را در بر دارد، اظهاركرد: با بیان نتایج نیازسنجی در كشوراقدام به ساخت و تولید این واكسن در بازه زمانی سه تا پنج سال خواهیم كرد.

رییس انستیتو پاستور ایران با بیان كه تكنولوژی ساخت واكسن ها پیچیده و زمان بر است، خاطرنشان كرد: انستیتو پاستور با عنایت به عددی كه برپایه نیازسنجی ها اعلام می شود، روی تولید واكسن سرمایه گذاری می نماید.

وی درمورد هزینه تولید واكسن HPV اظهار داشت: هزینه تولید این واكسن، برعهده انجمن راه با مدیریت خانم اشكی كه این بیماری را پیگیری می كند.

بیگلری درمورد آثار تولید واكسن HPV در كشور اظهاركرد: وقتی واكسن ها تولید ملی باشند، نیاز به واردات آنها نیست ازاین رو با تولید هر واكسن، یك قدم به خودكفایی در حوزه تولید واكسن نزدیك تر می شویم و امكان بروز بحران برای تهیه واكسن در سایه اعمال تحریم ها ازبین می رود چراكه واكسن ها توسط كشورهای محدودی ساخته می شوند و بازار محدودی هم دارند. زمانی كه واكسن تولید داخل باشد، بازار مورد اطمینانی را در اختیار داریم كه این امكان را فراهم می كند تا واكسن همیشه در دسترس باشد.

وی با اشاره به اینكه تولید ملی، بار هزینه ای كمتری را به همراه خواهد داشت، اظهار نمود: زمانی كه دانش فنی تولید واكسنی را در اختیار داشته باشیم و یك واكسن به مجموعه واكسن ها افزوده شود، توانایی تولید واكسن های جدید را هم كسب خواهیم كرد چراكه تكنولوژی ساخت اغلب واكسن ها مشترك است و همین مبحث سبب می گردد دانش فنی دانشمندان كشور در زمینه تولید واكسن افزایش پیدا كند زیرا تولید واكسن یك پروسه ابتكاری نیست و تولید یك واكسن، زمینه تولید واكسن های بعدی را فراهم می كند.

رییس انستیتو پاستور ایران با تاكید براینكه واكسن HPV همچون واكسن های گرانی است كه از كشورهای دیگر وارد می شود، اظهار داشت: چنانچه واكسن HPV داخل كشور تولید شود، هزینه آن به كمتر از یك سوم قیمت جهانی كاهش خواهد یافت.

بیگلری درمورد چشم انداز تولید واكسن HPV اظهاركرد: درحال حاضر دانشمندان ایرانی روی این واكسن كار كرده اند و پیشرفت های خوبی حاصل شده است، ازاین رو در نقطه صفر نیستیم بنابراین با جذب منابع و برنامه ریزی های انستیتو پاستور روی ساخت این واكسن، پیش بینی می شود، سریع تر از زمانی كه درنظر گرفته شده، به نتیجه مطلوب برسیم.

بنابر اعلام وبدا، وی در انتها تصریح كرد: با عنایت به موقعیت خاص كشور، بعداز تولید واكسن HPV، خیلی از كشورهای منطقه، خریدار و مصرف كننده واكسن های ما خواهند بود و این امر به نوبه خود، سود مالی خوبی برای كشور به ارمغان خواهد آورد.
1397/03/13
18:06:18
5.0 / 5
4792
تگهای خبر: تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است