چگونه آسم و برونشیت را از یكدیگر تشخیص دهیم؟

چگونه آسم و برونشیت را از یكدیگر تشخیص دهیم؟

دكتر میوه: آسم و برونشیت از مشكلات تنفسی هستند كه می توانند سبب سوزش، التهاب مجاری تنفسی و سرفه شده و افراد مبتلا به این دو بیماری اغلب علائم آنها را با یكدیگر اشتباه می گیرند.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، سرفه یكی از شایع ترین علائم هر دو بیماری است؛ بنابراین به هنگام تشخیص این دو بیماری توجه به علائم دیگر اهمیت بسیاری دارد.

دانستن علائم هر یك از این بیماری ها بسیار مهم است؛ چون كه درمان هریك با دیگری متفاوت می باشد.

از علائم برونشیت می توان به احساس سرما، بی قراری عمومی، سر درد، سرفه های مولد همراه با خلط سفید، زرد یا سبز رنگ، تنگی نفس و خشكی و سختی قفسه سینه اشاره نمود.

گاهی اوقات افرادی كه علائمی چون سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس دارند، تصور می كنند به برونشیت مبتلا شده اند؛ در حالیكه این افراد در واقع به آسم مبتلا هستند.

آسم سبب التهاب تنگی مجاری تنفسی بیش از اندازه معمول شده و تنفس را برای افراد مبتلا به آن سخت می كند. از شایع ترین علائم آسم می توان سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه را نام برد.

علائم آسم به صورت معمول در شب یا اوایل بامداد تشدید می گردد. همینطور محرك هایی مانند دود سیگار، ورزش كردن یا گرده ها به تشدید علائم آسم منجر می گردد.آیا می توان همزمان به آسم و برونشیت مبتلا بود؟

افراد مبتلا به آسم می توانند همزمان به برونشیت حاد هم مبتلا شوند. این امر سبب تشدید وضعیت و علائم آسم آنها همچون تنگی نفس، خس خس سینه و درد و احساس ناراحتی هنگام تنفس می گردد.

افراد مبتلا به هر دو بیماری اغلب به علت مسدودیت راههای هوایی ریه هایشان به وسیله ماده مخاطی، راهی بیمارستان می شوند.هر كدام از این بیماری ها چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشكان با در نظر گرفتن سوابق پزشكی افراد و زمان تشدید علائم بیماری آنها می توانند آسم را تشخیص دهند. همینطور آزمایش های تنفسی متفاوتی برای تعیین احتمال آسم وجود دارد كه رایج ترین آنها تست اسپیرومتری (دم سنجی) است.

در این تست شدت دم و بازدم فرد توسط حسگری اندازه گیری شده و درصورت كم بودن قدرت بازدم، آسم تشخیص داده می گردد. در صورتی كه سرفه ها بعد از قطع شدن در مدت كوتاهی بازگردند، احتمال آسم بیشتر است. اما در افراد مبتلا به برونشیت مزمن در صورت استعمال سیگار، سرفه های برگشت پذیر رایج است. همینطور داروهای سرفه به قطع سرفه در افراد مبتلا به آسم كمكی نمی كند.

پزشكان با در نظر گرفتن سوابق پزشكی و علائم بیماری افراد و گوش دادن به صدای ریه های آنها به هنگام تنفس می توانند برونشیت را تشخیص دهند. در صورتی كه علائم افراد بیمار بعد از یك یا دو هفته بهبود نیابد، تشخیص آسم احتمال بیشتری خواهد داشت. علاوه بر آن پزشكان جهت اطمینان از اینكه علائم مربوط به ذاتالریه نباشد، عكسبرداری از قفسه سینه را تجویز می كنند.علل هر یك از این بیماری ها چیست؟

ویروس هایی كه سبب سرماخوردگی می شوند می توانند سبب مبتلا شدن به برونشیت هم بشوند. سرفه افراد مبتلا به این ویروس ها یا تماس مستقیم با آنها سبب انتشار این ویروس ها می گردد.

بازگشت اسید به مری و رسیدن آن به مجاری تنفسی در افراد مبتلا به ریفلاكس معده گاستروازوفاژیال (GERD) هم سبب تولید برونشیت حاد در آنها می گردد.

اگر چه پزشكان هنوز علت دقیق مبتلا شدن به آسم را نمی دانند، اما افرادی كه سابقه خانوادگی مبتلا شدن به آسم یا آلرژی را دارند یا در سنین كودكی در معرض ویروس هایی كه سبب عفونت های تنفسی می شوند، قرار می گیرند، احتمال بیشتری برای مبتلا شدن به آسم خواهند داشت.راه های مداوای این ۲ بیماری چیست؟

هیچ درمان قطعی برای برونشیت وجود ندارد؛ چون كه عامل این بیماری ویروس می باشد. در مقابل، افراد مبتلا باید اقداماتی را كه سبب تقویت سیستم ایمنی آنها می شود، انجام دهند تا زمان لازم برای مبارزه با ویروس را برای بدن خود فراهم نمایند.
از اقدامات مفید برای مبارزه با برونشیت می توان به نوشیدن مقدار زیادی مایعات، استراحت كافی و مصرف داروهای سرفه بدون نیاز به نسخه اشاره نمود.
همینطور در صورت انسداد مجاری تنفسی ناشی از برونشیت، پزشك میتواند داروهای استنشاقی مورد نیاز را تجویز كند. از این دست داروها میتوان به اسپری تنفسی سالبوتامول كه برای تسكین آسم هم تجویز میشود، اشاره نمود.
باآنكه آسم به صورت كلی درمانی ندارد، اما پزشكان داروهای متعددی را جهت كاهش علائم و بروز آسم تجویز میكنند. همچون این داروها میتوان داروهای استنشاقی را كه تاثیرات سریع یا بلندمدت دارند، نام برد. اجتناب از عوامل تحریك كننده آسم مانند آلرژنها، دود یا سایر متحركها هم می تواند به تسكین آسم كمك نماید.
به گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، برونشیت یك بیماری موقتی است كه با مراقبتهای خانگی درمان میشود. از افرادی كه بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری هستند میتوان افراد سالخورده، كودكان، افرادی با سیستمهای ایمنی ضعیف و افراد مبتلا به سرطان و دیابت را نام برد.

در افراد مبتلا به آسم، مصرف منظم داروها و اجتناب از محركها میتواند از بروز حملات بیشتر حاد آسم جلوگیری كند. این افراد حتی در صورتی كه ورزش به تشدید علائم آنها منجر شود، نباید ورزش كردن را به صورت كلی كنار بگذارند. اما پزشك آنها میتواند با تجویز یك اسپری یا نوشیدنی خاص برای قبل یا حین ورزش كردن، از بروز حملات آسم به هنگام ورزش جلوگیری كند.
1397/03/27
15:02:11
5.0 / 5
4932
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است