نتایج یك پژوهش دانشگاهی نشان داد

شیمی درمانی حافظه بیماران را می كاهد

شیمی درمانی حافظه بیماران را می كاهد

دكتر میوه: شیمی درمانی سبب به وجود آمدن عارضه «مغز شیمیایی» می گردد و تاثیرات نامطلوبی بر حافظه  بیماران دارد. ازاین رو بهتر است برای بهبود این مشكلات، مداخلات روان شناختی هم صورت گیرد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران بعد از بیماری های قلبی-عروقی و تصادفات است و در میان سرطان های زنان، رتبه اول را دارد. با پیشرفت های روزافزون پزشكی از روش های مختلفی برای درمان این بیماری استفاده می گردد و میزان بهبودی بیماران بعد از درمان افزایش یافته است.

یكی از روش های موثر در درمان سرطان، شیمی درمانی است كه در طیف گسترده ای از سرطان ها استفاده می گردد. در كنار سودمندی های بسیار، شیمی درمانی عوارض مختلفی هم دارد. یكی از این عوارض، به وجود آمدن صدمه های شناختی و پدیده ای به نام «مغز شیمیایی» است. مغز شیمیایی سبب به وجود آمدن تغییرات ظریفی در پردازش اطلاعات، توجه، حافظه، برنامه ریزی، حل مسئله و انعطاف شناختی بیماران می گردد.

تحقیقات مختلفی مشكل از دست دادن حافظه كوتاه مدت و مشكل در تمركز و تفكر را در این بیماران تایید نموده اند. برای بررسی های بیشتر پژوهشگران كشورمان با طراحی آزمایشی، حافظه بیماران مبتلا به سرطان پستان را قبل و پس از شیمی درمانی، ارزیابی كردند. با عنایت به اینكه حافظه دارای ابعاد مختلفی است. در این پژوهش ابعاد مختلف حافظه همچون حافظه كوتاه مدت و بلند مدت، حافظه شنیداری، حافظه دیداری و حافظه روزمره مورد بررسی قرار گرفت.

این مطالعه در سال ۹۵ در بیمارستان سیدالشهدای اصفهان انجام شده است و گروه هدف آن ۴۰ نفر از زنان مبتلا به سرطان پستان بودند كه برای درمان به این مركز رجوع كردند.

برای انجام این آزمایش، بیماران در دو مرحله (پیش از انجام شیمی درمانی و بعد از اتمام آن) مورد آزمون های شاخص حافظه فعال، آزمون دیداری، آزمون شنیداری-كلامی و آزمون حافظه روزمره، قرار گرفتند و پژوهشگران داده ها و اطلاعات به دست آمده از این آزمون ها را توسط نرم افزارهای آماری تجزیه و تحلیل كردند.

یافته های به دست آمده از این پژوهش نشان داد كه بعد از شیمی درمانی نقص های بسیاری در حافظه بیماران تولید می گردد. این امر می تواند اثرات زیادی بر كیفیت زندگی افراد مبتلا داشته باشد و بنابراین پیشگیری از آن ضروری می باشد.

به گفته ماه گل توكلی، پژوهشگر گروه روانشناسی دانشكده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه اصفهان و همكارانش در این تحقیق، ممكن است تاثیر شیمی درمانی در كاهش این متغیرهای حافظه به صورت تجمیعی باشد، یعنی با هر بار انجام شیمی درمانی، این تاثیر افزایش یابد و در نهایت به تغییر قابل ملاحظه ای منجر شود.

این محققان در ادامه با اشاره به علت بروز مشكلات حافظه در این بیماران افزودند: «تغییر در كاركردهای حافظه دیداری و شنیداری را می توان ناشی از تغییرات زیستی مغز یا تاثیرات روان شناختی ناشی از استرس و افسردگی بعد از مبتلا شدن به سرطان و درمان های جدی آن یعنی شیمی درمانی دانست.»

به منظور تعمیم دادن نتایج، این پژوهشگران پیشنهاد كردند كه محققان بعدی بهتر است با نمونه های متفاوتی این پژوهش را انجام دهند و تعداد دفعات شیمی درمانی را هم در تحقیق مد نظر قرار دهند.

نتایج پژوهش توكلی و همكارانش در این طرح، در فصل نامه علمی - پژوهشی «بیماری های پستان ایران» وابسته به پژوهشكده معتمد (مركز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی) انتشار یافته است.1397/04/01
12:19:42
5.0 / 5
4584
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است