رییس اداره زئونوز وزارت بهداشت مطرح كرد

۶۰ درصد بیماری های عفونی بین انسان و حیوان مشتركند

۶۰ درصد بیماری های عفونی بین انسان و حیوان مشتركند

دكتر میوه: رییس اداره بیماری های مشترك بین انسان و حیوان وزارت بهداشت اظهار داشت: بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان طیف گسترده ای از بیماری ها را شامل می شود؛ به صورتی كه بالغ بر ۶۰ درصد بیماری های عفونی هم در گروه بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان قرار دارند.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر حسین عرفانی اظهار داشت: گروهی از این بیماری ها در زمان های نه چندان دور باعث وحشت جامعه به همراه تلفات قابل توجه در انسان می شده كه نمونه آن طاعون است و خطر بازپدید شدن آن همیشه وجود دارد. گروهی دیگر از این بیماری ها به علت شدت مبتلا شدن در انسان باعث ناتوانی و از كارافتادگی قابل توجه می گردد كه از آن جمله می توان تب مالت را نام برد كه هم اكنون از معضلات بهداشتی، درمانی است.

وی اضافه كرد: گروهی دیگر تحت عنوان بیماری های نوپدید در دنیا مطرح هستند و بیش از ۷۵ درصد بیماری های نوپدید بیماری هایی هستند كه از حیوانات به انسان منتقل می شوند كه نه تنها بروز آن باعث مرگ و میر قابل توجه در انسان شده بلكه امكان تولید پاندمی توسط آنها مطرح است.

وی ادامه داد: گروهی دیگر هم علاوه بر مبتلا شدن در انسان باعث ضرر و زیان قابل توجه به علت مرگ و میر در د ام ها می شوند كه از این گروه بیماری "سیاه زخم" و "تب دره ریفت" را می توان نام برد.

عرفانی بیان داشت: گروهی از بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان در كشورمان بومی است كه از آن جمله می توان به سالك، تب خونریزی دهنده كریمه كنگو، هاری، تب مالت، سیاه زخم و لپتوسپیروز اشاره نمود.

رییس اداره بیماری های مشترك بین انسان و حیوان اظهار داشت: اصول كنترل این بیماری ها افزایش آگاهی جامعه در مورد محافظت در هنگام تماس با دام ها و حیوانات و مراقبت در مورد عدم گزش توسط بندپایان و همینطور ارتقای هماهنگی بین بخشی به منظور كنترل این عوامل در دام ها و حیوانات و كنترل ناقلین آنهاست.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت، وی اضافه كرد: در همین راستا با عنایت به اهمیت موضوع، در ۱۳ تیر ماه ۱۳۸۳ نخستین روز ملی زئونوز در كشور با مشاركت سایر ارگان ها و با هدف كنترل این بیماری ها مورد پیگیری قرار گرفت و بر مبنای آن همایش های استانی با هدف فوق هم برگزار گردید.

وی در انتها تصریح كرد: امید است با پیگیری های انجام شده در سطح دانشگاه های علوم پزشكی و جلب مشاركت سایر ارگان ها شاهد كنترل این بیماری ها در كشور باشیم.
1397/04/11
22:22:28
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است