در مراسم دومین سالروز درگذشت كارگردان سرشناس مطرح شد:

درگذشت كیارستمی آخرین ضایعه به خاطر خطای پزشكی نیست

درگذشت كیارستمی آخرین ضایعه به خاطر خطای پزشكی نیست

دكتر میوه: دومین سالگرد درگذشت عباس كیارستمی با سخنان و انتقاداتی درباره حكم صادر شده برای پرونده پزشكی این هنرمند و همینطور قرائت بیانیه ای انتقادی از سوی بنیاد این كارگردان سرشناس برگزار گردید.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، در این مراسم هنرمندانی چون اصغر فرهادی، بهمن فرمان آرا، رضا كیانیان، مسعود كیمیایی، سیف الله صمدیان، جعفر پناهی، تهمینه میلانی و... در آرامگاه توك مزرعه در لواسان و بر مزار عباس كیارستمی عصر 14 تیر ماه گردهم آمدند.


در ادامه بیانیه ای از سوی بنیاد كیارستمی در دومین سالگرد درگذشت این هنرمند كه در هشت بند نوشته شده بود؛ توسط باربرد گلشیری پسر هوشنگ گلشیری، الهه خسروی همسر محمدرضا رستمی(خبرنگار) و همینطور مینا اكبری به نمایندگی از بنیاد كیارستمی خوانده شد.
از مهترین قسمت های این بیانیه به بند ۴ آن مربوط می گردد و همینطور در این بیانیه با تاكید بر اینكه "درگذشت عباس كیارستمی آخرین ضایعه به خاطر خطای پزشكی نخواهد بود." آمده است: « به همین خاطر احمد كیارستمی (پسر عباس كیارستمی) در نظر دارد بزودی با رونمایی از سایت «عافیت» امكانی فراهم آورد تا مردم تجربه خویش را از مواجهه با پزشكان مختلف، بیمارستان ها و نهادهای درمانی در این فصل به اشتراك بگذارند و یكدیگر را در انتخاب پزشك برتر سال یاری رسانند.»
در بند یك این بیانیه با ادعای وضعیت ناعادلانه قضاوت در حوزه درمان آمده است: «انتشار رای هیات عالی نظام پزشكی درباره پرونده قصور پزشكی رخ داده در روند درمان عباس كیارستمی، برای پیگیران پرونده پزشكی او و افكار عمومی به جز تعصب از وضعیت ناعادلانه قضاوت در حوزه درمان كشور نتیجه دیگری نداشت.
این رای نهایی كه چند روز مانده به دومین سالگرد درگذشت عباس كیارستمی صادر شد تاكید دوباره ای است از شانه خالی كردن از تعهد شغلی و بی توجهی به مسئولیت حرفه ای. نیاز به اثبات ندارد و بدون شك هم جامعه پزشكی و هم افكار عمومی می دانند كه این رای نه تنها تناسبی با فاجعه رخ داده، ندارد بلكه صادركنندگان این رای به شكل دیگری تداوم بی مبادلاتی در ساختار پزشكی و درمانی كشور را تایید كردند.»

در بند دو این بیانیه هم آمده است: «همه جزئیات پرونده پزشكی عباس كیارستمی، بی مسئولیتی پزشك را نسبت به بیمار اثبات می كند. تخلف صنفی و حرفه ای پزشك معالج به لحاظ تاخیر در اقدام به عمل جراحی دوم علی رغم شواهد و بروز عوارض جبران ناپذیر بعدی، مغایرت اظهارات شفاهی پزشك معالج با شرح گزارش عمل بیمار، عدم درج نتیجه ویزیت بیمار و سیر بیماری او به صورت روزانه در پرونده بالینی، اقدام به سفر خارج از كشور در دوره ای كه بیمار پس از دو عمل صورت گرفته توسط او دچار عفونت، تب و عوارض دیگر شده است.
در جایی كه ادله محكم در پرونده پزشكی عباس كیارستمی به شكل روشنی نقش اشتباهات پزشك معالج را اثبات می كند، تشخیص پنج درصد قصور برای پزشك خاطی، انتشار این پیام به آحاد مردم است كه احقاق حق بیمار از پزشك بی مسئولیت، افسانه ای بیش نیست.»


در بند سه هم تاكید دوباره ای بر ارائه گزارش كامل از روند درمان عباس كیارستمی در بیمارستان «جم» شده كه علی رغم وعده ها و قول های كه از جانب وزیر بهداشت داده شده تابحال اتفاق نیفتاده است و امضاء كنندگان این بیانیه دوباره خواهان ارایه؛ این گزارش شدند.
در بند چهار با ادعای اینكه «درج شدن حكم توبیخ پزشك خاطی در نشریه سازمان نظام پزشكی كه طبق آخرین اطلاعاتی كه به دست ما رسیده، ماه ها و یا شاید سال ها از انتشار آخرین شماره آن می گذرد و از سال 1385 تابحال حكم توبیخ هیچ پزشكی در آن ثبت نشده» در ادامه امضاء كنندگان این بیانیه این روند را «دهن كجی سازمان یافته ای به افكار عمومی دانسته و معتقد است: « رئیس سابق سازمان نظام پزشكی كه خود مدیرمسئول نشریه بوده با علم به منتشر نشدن نشریه و تعطیلی آن چنین حكمی را امضا نموده است.
سوال مهم این است كه آیا درج حكم تنبیه پزشك خاطی در بولتن داخلی پزشكان كه منتشر هم نمی گردد، تنبیه پیگیران پرونده بیمار است یا تنبیه پزشك.
این تنبیه انتزاعی چه تاثیری در كاهش بروز كوتاهی و بی مسئولیتی پزشكی در جامعه درمان و سلامت كشور دارد؟»
در بند پنجم بیانیه ی دومین سالروز درگذشت عباس كیارستمی آمده است: «تعریف سوءپیشینه در سیستم غذایی، آگاهی از خطا و لغزش افراد در زمینه گوناگون است. این حق هر شهروندی است كه از سابقه پزشك معالج خود آگاه باشد و بداند كه در سابقه او چه خطاها و چه افتخاراتی مندرج شده است. با این وجود سوءپیشینه پزشكان با اینكه اطلاعات محرمانه نیست پس از سه سال از پرونده آنها پاك می گردد تا نه تنها در اختیار عموم قرار نگیرد بلكه از چشمان قضات هم پنهان بماند.


در بند ششم این بیانیه آمده است: «بدون شك هدف دوستاران عباس كیارستمی از پافشاری بر ادامه روند حقوقی پرونده و حمایت گروه های مختلف مردم از آنها صرفا مقابله با شخص یا بیمارستان خاصی نبوده و نیست. اینكه مرد هنرمندی چون كیارستمی سبب شده كلمه خطای پزشكی در افكار عمومی زنده شود و برای نخستین بار نقد جدی در سیستم درمانی كشور صورت بگیرد و حقوق بیماران در مراكز درمانی بعنوان سرفصلی مهم در ساختار سلامت كشور مورد بازبینی و بازنگری قرار بگیرد. دستاورد مهمی كه توسط كسانی كه در این دو سال پیگیر پرونده پزشكی عباس كیارستمی بودند حاصل شده است.»
بند هفتم با تاكید بر اینكه "همه ما بر این نكته صحه می گذاریم كه تعداد پزشكان دلسوز و متعهد كه با سخت ترین شرایط در درمان بیماران می كوشند در این سرزمین كم نیست" در عین حال آورده است: « اما نظام پزشكی ایران مانند هر نظامی كه توانایی های انسانی در آن دخیل هستند از اشتباه مبرا نیست و درگذشت عباس كیارستمی آخرین ضایعه به خاطر خطای پزشكی نخواهد بود. به همین خاطر احمد كیارستمی در نظر دارد بزودی با رونمایی از سایت «عافیت» امكانی فراهم آورد تا مردم تجربه خویش را از مواجهه با پزشكان مختلف، بیمارستان ها و نهادهای درمانی در این فصل به اشتراك بگذارند و یكدیگر را در انتخاب پزشك برتر سال یاری رسانند.»
و بیانیه با تاكید دوباره بر خطای پزشكی و رای صادر و نقد برعملكرد سیستم پزشكی و رای صادره به آخر رسیده است.


در آخر مراسم دومین سالروز درگذشت عباس كیارستمی، هم پوستری كه بیانیه این بنیاد روی آن درج شده توسط هنرمندان حاضر در مراسم به امضا رسید. بهمن فرمان آرا، اصغر فرهادی، همایون ارشادی، تهمینه میلانی و... همچون افرادی بودند كه این پوستر را امضا كردند.
امیر پوریا منتقد كه اجرای این برنامه را بر عهده داشت در سخنانی بیان كرد: با گذشت دو سال و چند ماه از نخستین عملی كه روی عباس كیارستمی انجام شد هنوز معلوم نیست كه در این عمل های صورت گرفته چه خطاهایی صورت گرفته است و در كدام بخش ها بود. این بی اطلاعی از روند درمان اصلی ترین هدف آن چیزیست كه این برنامه به آن اختصاص پیدا می كند و فقط اعتراض به حكم صادر شده نیست. وی در شرایطی این جهان را ترك كرد كه كارهای بی شمار كلید نزده و ناتمام داشت. او همیشه می گفت تا زمانی كه كسی كار ناتمام دارد، نخواهد مُرد.
در بخش های مختلف این مراسم هم تكنوازی سه تار و تكنوازی ویالون سل به یاد این هنرمند اجرا شد و درانتها هم قطعه موسیقی «هوا بس ناجوانمردانه سرد است» اخوان ثالث كه همچون موسیقی های مورد علاقه عباس كیارستمی بود، پخش گردید.
از جمله هنرمندان و چهره هایی كه در این مراسم حضور داشتند می توان به اصغر فرهادی، سیروس الوند، بهمن فرمان آرا، همایون ارشادی، رضا كیانیان، رضا درمیشیان، محسن امیریوسفی، پریسا بخت آور، مسعود كیمیایی، تهمینه میلانی، سیروس الوند، محمد علی نجفی، الهام پاوه نژاد، سیف الله صمدیان، مصطفی زمانی، سحر دولتشاهی، حبیب رضایی، بابك كریمی، حامد بهداد، هوشنگ گلمكانی، نیكی كریمی و... اشاره نمود.
عباس كیارستمی، كارگردان «خانه دوست كجاست؟» از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به علت انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شد و بعد از آن هم چند بار دیگر به بیمارستان مراجعه نمود تا اینكه سرانجام هشتم تیرماه 95 برای تكمیل مراحل درمان به پاریس رفت ولی چند روز بعد (14 تیر) در همان شهر پاریس و در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آن را از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/04/15
13:19:57
5.0 / 5
5149
تگهای خبر: بیمار , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است