كارشناس سازمان بیمه سلامت مطرح كرد

عوارض تجویز داروهای گران به جای اقلامی كه از پوشش بیمه خارج شدند

عوارض تجویز داروهای گران به جای اقلامی كه از پوشش بیمه خارج شدند

دكتر میوه: كارشناس سازمان بیمه سلامت با اشاره به احتمال تجویز داروهای گران قیمت به جای داروهای خارج شده از پوشش بیمه ای توسط برخی پزشكان اظهار داشت: داروهای گران قیمت عوارض و ریسك بیشتری برای بیمار دارد و از سویی در این زمینه باید تصریح كرد كه جامعه پزشكی، اخلاق پزشكی را زیر پا نمی گذارد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر كیوان تاج بخش - داروساز با اشاره به به خارج شدن ۸۰ قلم داروی OTC از پوشش بیمه اضافه كرد: مصرف داروهای OTC به علت مبالغی كمی كه دارند، در جامعه بسیار زیاد است. از طرفی این داروها بیشتر جنبه تسكین دهنده داشته و به شكلی نسخه پر كن هستند؛ چون كه برپایه فرهنگ جامعه هر چه نسخه پرتر باشد بهتر است؛ در حالیكه امكان دارد یك یا دو قلم از این داروها موثر باشد.
وی افزود: منابع ذخیره شده داروهای OTC می تواند برای پوشش بیمه ای داروهای بسیار گران قیمتی كه فرد بر اثر بیماری های مهلك استفاده می نماید، به كار گرفته شود. حتی اگر دارویی تحت پوشش بیمه باشد این منابع در كاهش فرانشیز بیماران نقش بسیار موثری خواهد داشت.
تاج بخش تصریح كرد: خروج داروهای ارزان قیمت OTC از پوشش بیمه سبب می گردد كه سازمان های بیمه گر بتوانند داروهای بیشتری را از لحاظ نوع دارو و قیمت دارو تحت پوشش قرار دهند. خروج این تعداد دارو برای گروه های كم خطر سبب می گردد كه هزینه این گروه به سمت بیماران خاص، بدخیم و صعب العلاج صرف شود.
كارشناس سازمان بیمه سلامت ایران افزود: بهتر است كه برخی داروها فرانشیز پلكانی داشته باشند. بعنوان مثال در فردی كه به بیماری خاص مبتلا بوده، امكان دارد دارو ۲ میلیون تومان شود كه با فرانشیز ۵ درصد، بیمار باید ۵۰ درصد پرداخت كند، ولی در داروی سرماخوردگی حتی اگر فرد به صورت آزاد تهیه نماید در نهایت ۱۰ هزار تومان می گردد كه سالی یك یا دو بار با آن مشكل روبرو می گردد.
بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه برخی كارشناسان معتقدند كه امكان دارد پزشكان داروهای مشابهی كه در تعهد بیمه است را به جای داروهای خارج شده از پوشش بیمه را برای بیمار تجویز كنند، اظهار داشت: شیفت داروها همیشه وجود دارد. با عنایت به اینكه ۲ هزار و ۴۰۰ قلم دارو در كشور وجود دارد، امكان دارد برخی پزشكان مسكن گران قیمت را به جای مسكن ارزان قیمت كه از پوشش بیمه خارج شده است، برای بیمار تجویز كنند. باید توجه داشت كه داروهای گران قیمت عوارض و ریسك بیشتری هم برای بیمار دارند.
تاج بخش با تاكید بر اینكه اخلاق پزشكی به پزشكان اجازه نمی دهد كه داروهای گران قیمت را برای بیمار تجویز كنند، اضافه كرد: از نظر بنده جامعه پزشكی، اخلاق پزشكی را زیر پا نمی گذارد.1397/04/20
14:18:27
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است