شیوع 6 درصدی دیابت در استان زنجان

شیوع 6 درصدی دیابت در استان زنجان

دكتر میوه: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان اظهار داشت: شیوع دیابت در استان زنجان در حدود ۶ درصد است.


«محمدرضا صائینی» در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه هم اكنون در سراسر دنیا بیماری های حوزه غیرواگیر پر رنگ تر خویش را در جوامع نشان می دهد، اظهار داشت: افزایش غیر طبیعی قند خون را دیابت می گویند.
وی افزود: این بیماری در واقع یك نوع اختلال در سوخت وساز بدن است، به صورتی كه بدن قادر به استفاده كامل از قند خون نیست.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان با اشاره به این كه هر اختلالی در تولید یا عملكرد انسولین باعث مبتلا شدن به بیماری دیابت می شود، اظهار نمود: غالباً بیماری دیابت مادام العمر است و درمان قطعی ندارد اما قابل كنترل است.
صایینی در مورد عوامل خطرساز دیابت تصریح كرد: سن بالای 30 سال، پر فشاری خون، تغذیه نامناسب، چربی خون زیاد، چاقی و اضافه وزن، سابقه بیماری دیابت در افراد خانواده و كم تحركی از عوامل خطرساز دیابت است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان تصریح كرد: شیوع دیابت در كشور در افراد بین ۲۰ تا ۷۹ ساله در حدود ۸.۵ درصد است كه این میانگین در سطح جهان برابر با ۸.۸ است. این میزان در استان در حدود ۶ درصد بوده است و این در شرایطی است كه در بین ۵۸ دانشگاه علوم پزشكی رتبه چهارم را به لحاظ پایین بودن این بیماری در استان داریم.
وی با اشاره به این كه دیابت بر دو نوع است، تصریح كرد: دیابت نوع یك در كودكان و نوجوانان شایع است و این نوع دیابت به دلیل تخریب سلول های تولیدكننده انسولین تولید می گردد. هم چنین دیابت نوع دوم شایع ترین نوع دیابت بوده و علت آن كمبود ترشح انسولین یا كاهش تأثیر آن است.
این مسئول تصریح كرد: اصلاح شیوه زندگی همچون اقدامات مهم در پیشگیری از بیماری دیابت است و تشخیص به موقع و كنترل آن می تواند از بروز عوارض دیابت جلوگیری كند.


1397/04/21
19:27:32
5.0 / 5
5273
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است